reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP: Prawie 3 tys. odnowionych cyfrowo produkcji

dodano: 2021-05-24 10:05
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

Rekonstrukcja Cyfrowa TVP Telewizja Polska poinformowała, że do tej pory dokonała rekonstrukcji cyfrowej prawie 3 tys. produkcji filmowych i telewizyjnych. To ponad 60 tys. minut materiału i 1000 km taśmy filmowej. Wśród zrekonstruowanych produkcji znajdują się kultowe seriale, filmy fabularne i dokumentalne, spektakle Teatru Telewizji i programy dla dzieci.

TVP
Rekonstrukcja Cyfrowa TVP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Telewizja jest kustoszem unikalnego dziedzictwa narodowego, na który składa się ponad 1,5 mln audycji w 18 telewizyjnych archiwach. W samym głównym Archiwum TVP znajduje się ich około 430 tys. na nośnikach magnetycznych i ponad 100 tys. na nośnikach światłoczułych. To właśnie materiały zapisane na taśmie światłoczułej, inaczej filmowej, dają największą możliwość rekonstrukcji obrazu - powiedział Przemysław Herburt, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

W siedzibie Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie znajduje się nowoczesna pracownia Digitalizacji i Rekonstrukcji, w której nową jakość zyskały niezapomniane przez widzów produkcje, m.in. „Lalka”, „Noce i dnie”, „Chopin. Pragnienie miłości”, „Pan Tadeusz”, „40-latek”, „Ekstradycja”, „Blisko, coraz bliżej”, „Hydrozagadka”, „Nad Niemnem”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Polskie drogi”, „Boża podszewka” oraz „Defilada”.

Zespół specjalistów od rekonstrukcji obrazu i dźwięku, edycji i korekcji barwnej, z niezwykłą precyzją pracuje nad każdą klatką filmową. To złożony proces technologiczny, który wymaga najwyższej klasy sprzętu, w tym precyzyjnych skanerów, nowoczesnych magnetofonów i specjalistycznego oprogramowania.
 

- Proces rekonstrukcji cyfrowej to oczywiście wspomniane nowoczesne technologie, jednak praca ta byłaby niemożliwa bez kilkudziesięcioosobowego zespołu pracowników Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP, który dokonuje iście benedyktyńskiej pracy nadając filmom nowe życie - dodał Przemysław Herburt.

Nad procesem digitalizacji czuwają wybitni operatorzy, często ci, którzy pracowali przy oryginalnych produkcjach. Przy „Lalce” współpracował z Telewizją Polską Tomasz Madejski, natomiast „Noce i dnie” od strony artystycznej nadzorował Grzegorz Kędzierski. Współpraca ta ma na celu nadanie filmom nowej jakości artystycznej i zachowanie tzw. efektu filmowego, który przed laty gwarantowały wielkie produkcje realizowane na taśmach światłoczułych. W rezultacie jakość zrekonstruowanych produkcji sprzed 40 lat jest często lepsza niż produkcji współczesnych.

Dzięki rekonstrukcji cyfrowej Telewizja Polska tworzy bogatą cyfrową bibliotekę, która na zawsze zabezpieczy dziedzictwo polskiej szkoły telewizyjnej i filmowej przed degradacją.

Strona internetowa ze zrekonstruowanymi filmami i serialami: cyfrowa.tvp.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...