reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tragedia na Przełęczy Diatłowa w produkcjach na Canal+ online

dodano: 2021-05-25 09:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: CANAL+

Przełęcz Diatłowa: w poszukiwaniu prawdy Na temat tego, co naprawdę wydarzyło się w mroźną lutową noc na zboczu góry Chołatczachl na Uralu Północnym powstało 75 teorii. Żadna z nich nie została w 100 proc. potwierdzona. Odpowiedź na jedno pytanie rodzi lawinę kolejnych. Tę intrygującą historię przedstawiają dwie produkcje dostępne na CANAL+ online: fabularny serial „Martwa góra. Tragedia na Przełęczy Diatłowa” oraz seria dokumentalna „Przełęcz Diatłowa: W poszukiwaniu prawdy”.

Kadr z dokumentu „Przełęcz Diatłowa: W poszukiwaniu prawdy”
Przełęcz Diatłowa: w poszukiwaniu prawdy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zimą 1959 roku, podczas górskiej ekspedycji w górach Uralu zginęła grupa dziewięciu studentów. Tajemnicze okoliczności tragedii (często dla opisania wydarzeń na Przełęczy Dietlowa używa się określenia „incydent”) intrygują i przerażają do dziś. Uczestnicy wyprawy byli doświadczeni w tego typu ekspedycjach i przygotowani na ekstremalne warunki panujące o tej porze roku na Uralu. Wydawałoby się, że nic nie może ich zaskoczyć. A jednak.

Podczas jednego z obozów rozbitego na zboczu góry Czołatczachl uczestnicy rozcięli w nocy namiot od środka i uciekli z niego w ciemność, przy temperaturze minus kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Dlaczego porzucili wszystko, co mogło im zapewnić przetrwanie? Co tak bardzo ich przeraziło?

Ciała znaleziono po kilku tygodniach w kilku miejscach. Część studentów zmarła na skutek hipotermii, ale część ciał nosiła poważne obrażenia, jak po zderzeniu z samochodem: złamanie podstawy czaszki, wielkokrotne złamania żeber, rany kłute serca czy krwotoki wewnętrzne.

Teorii na temat tego, co naprawdę wydarzyło w tę lutową noc, powstało wiele. Jedne związane były z wątkami kryminalnymi i podejrzeniem ataków miejscowego ludu – Mansów, czy zbiegów z pobliskiego łagru, inne upatrywały przyczyny tragedii w wewnętrznych konfliktach między uczestnikami wyprawy. Powstały też hipotezy nawiązujące do zimnej wojny i prowadzonych na tym terenie operacji wojskowych. Wiele osób przywiązanych jest do teorii naturalnych, takich jak zejście lawiny. A może wydarzyło się tam coś, co nie mieści się w standardach logicznego myślenia?

Odrębną sprawą było zamieszanie, jakie powstało po tragedii: niekompetentnie prowadzone dochodzenie, niepełne akta, trudne realia komunistycznego Związku Radzieckiego, zaangażowanie rodzin ofiar z jednej strony i najwyższych władz państwa z drugiej, utajnienie akt sprawy na 60 lat...

Ta historia jest nierozwikłanym kłębkiem poszlak, teorii, wątpliwości, stosów papierów, zdjęć, relacji i zależności.

CANAL+ online przybliża wydarzenia na Przełęczy Diatłowa

„Martwa góra. Tragedia na Przełęczy Diatłowa” to ośmioodcinkowy serial rekonstruujący z jednej strony wydarzenia po tragedii i śledztwo prowadzone przez majora KGB, z drugiej - przebieg samej wyprawy.

Seria dokumentalna „Przełęcz Diatłowa: W poszukiwaniu prawdy” przedstawia prywatne śledztwo rozsianej po świecie grupy amatorów, pieczołowicie i drobiazgowo badających fakty związane z wydarzeniami z 1959 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD Sloth Combo Plus Mini

Odbiornik cyfrowy HD Combo (DVB-S2 + DVB-T/T2/C) PVR Ready marki...

239 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 143 CD

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM niemieckiej firmy TechniSat. Urządzenie pozwala...

950 zł Więcej...