reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tragedia na Przełęczy Diatłowa w produkcjach na Canal+ online

dodano: 2021-05-25 09:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: CANAL+

Przełęcz Diatłowa: w poszukiwaniu prawdy Na temat tego, co naprawdę wydarzyło się w mroźną lutową noc na zboczu góry Chołatczachl na Uralu Północnym powstało 75 teorii. Żadna z nich nie została w 100 proc. potwierdzona. Odpowiedź na jedno pytanie rodzi lawinę kolejnych. Tę intrygującą historię przedstawiają dwie produkcje dostępne na CANAL+ online: fabularny serial „Martwa góra. Tragedia na Przełęczy Diatłowa” oraz seria dokumentalna „Przełęcz Diatłowa: W poszukiwaniu prawdy”.

Kadr z dokumentu „Przełęcz Diatłowa: W poszukiwaniu prawdy”
Przełęcz Diatłowa: w poszukiwaniu prawdy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zimą 1959 roku, podczas górskiej ekspedycji w górach Uralu zginęła grupa dziewięciu studentów. Tajemnicze okoliczności tragedii (często dla opisania wydarzeń na Przełęczy Dietlowa używa się określenia „incydent”) intrygują i przerażają do dziś. Uczestnicy wyprawy byli doświadczeni w tego typu ekspedycjach i przygotowani na ekstremalne warunki panujące o tej porze roku na Uralu. Wydawałoby się, że nic nie może ich zaskoczyć. A jednak.

Podczas jednego z obozów rozbitego na zboczu góry Czołatczachl uczestnicy rozcięli w nocy namiot od środka i uciekli z niego w ciemność, przy temperaturze minus kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Dlaczego porzucili wszystko, co mogło im zapewnić przetrwanie? Co tak bardzo ich przeraziło?

Ciała znaleziono po kilku tygodniach w kilku miejscach. Część studentów zmarła na skutek hipotermii, ale część ciał nosiła poważne obrażenia, jak po zderzeniu z samochodem: złamanie podstawy czaszki, wielkokrotne złamania żeber, rany kłute serca czy krwotoki wewnętrzne.

Teorii na temat tego, co naprawdę wydarzyło w tę lutową noc, powstało wiele. Jedne związane były z wątkami kryminalnymi i podejrzeniem ataków miejscowego ludu – Mansów, czy zbiegów z pobliskiego łagru, inne upatrywały przyczyny tragedii w wewnętrznych konfliktach między uczestnikami wyprawy. Powstały też hipotezy nawiązujące do zimnej wojny i prowadzonych na tym terenie operacji wojskowych. Wiele osób przywiązanych jest do teorii naturalnych, takich jak zejście lawiny. A może wydarzyło się tam coś, co nie mieści się w standardach logicznego myślenia?

Odrębną sprawą było zamieszanie, jakie powstało po tragedii: niekompetentnie prowadzone dochodzenie, niepełne akta, trudne realia komunistycznego Związku Radzieckiego, zaangażowanie rodzin ofiar z jednej strony i najwyższych władz państwa z drugiej, utajnienie akt sprawy na 60 lat...

Ta historia jest nierozwikłanym kłębkiem poszlak, teorii, wątpliwości, stosów papierów, zdjęć, relacji i zależności.

CANAL+ online przybliża wydarzenia na Przełęczy Diatłowa

„Martwa góra. Tragedia na Przełęczy Diatłowa” to ośmioodcinkowy serial rekonstruujący z jednej strony wydarzenia po tragedii i śledztwo prowadzone przez majora KGB, z drugiej - przebieg samej wyprawy.

Seria dokumentalna „Przełęcz Diatłowa: W poszukiwaniu prawdy” przedstawia prywatne śledztwo rozsianej po świecie grupy amatorów, pieczołowicie i drobiazgowo badających fakty związane z wydarzeniami z 1959 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...