dodano: 2021-05-27 14:17 | aktualizacja:
2021-05-28 14:08
autor: Janusz Sulisz |
źródło: T-Mobile
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowy ogólnobranżowy system klasyfikacji ekologicznej Eco Rating stworzony z myślą o telefonach komórkowych
Pięciu wiodących europejskich operatorów komórkowych połączyło siły, aby wprowadzić nowy, ogólnobranżowy system znakowania Eco Rating, który ma za zadanie nie tylko pomóc konsumentom w rozpoznaniu i porównaniu najbardziej ekologicznych telefonów komórkowych, ale również zachęcić dostawców do podjęcia działań w celu zmniejszenia wpływu ich urządzeń na środowisko.
Inicjatywa Eco Rating została stworzona wspólnie przez
Deutsche Telekom, Orange, Telefónica (O2 i Movistar), Telia Company i Vodafone. Jej celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i wiedzy, dotyczącej tego, jak produkcja, użytkowanie, transport, czy utylizacja smartfonów wpływa na środowisko. Eco Rating stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie kwestiami ekologii i zapotrzebowaniem na produkty elektroniczne bardziej przyjazne środowisku.
W ramach inicjatywy Eco Rating poddanych ocenie zostanie wiele nowych smartfonów, oferowanych przez 12 różnych producentów.
Wśród partnerów znaleźli się:
- Grupa Bullitt (producent wzmocnionych telefonów CAT i Motorola),
- Doro,
- Grupa HDM Global (Nokia),
- Huawei,
- Mobwire,
- Motorola / Lenovo,
- OnePlus,
- OPPO,
- Samsung Electronics,
- TCL / Alcatel,
- Xiaomi
- ZTE.
Kolejni producenci zostaną ogłoszeni w przyszłości.
Już z początkiem czerwca 2021 r. operatorzy komórkowi zaczną wprowadzać charakterystyczne oznakowanie Eco Rating w łącznie aż 24 krajach Europy, w których są obecni. Aby sprawdzić, w jaki sposób przyznawana jest ocena i dowiedzieć się więcej o samej inicjatywnie, wystarczy odwiedzić stronę internetową:
www.ecoratingdevices.com.
Po przeprowadzeniu szczegółowej oceny,
każdy smartfon otrzyma ogólną notę Eco Rating w skali do 100 punktów, która będzie wskazywać na ekologiczność urządzenia w całym jego cyklu eksploatacji. Oznakowanie Eco Rating będzie również zwracać uwagę na 5 kluczowych aspektów zrównoważonego rozwoju urządzeń mobilnych, dostarczając dodatkowych informacji na temat trwałości, możliwości naprawy, recyklingu, efektywności klimatycznej i efektywnego gospodarowania zasobami.
Dyrektorzy generalni 5 operatorów komórkowych – Tim Höttges (Deutsche Telekom), Stéphane Richard (Orange), José María Álvarez-Pallete (Telefónica), Allison Kirkby (Telia Company) i Nick Read (Vodafone Group) – wspólnie komentują wprowadzenie nowej inicjatywy Eco Rating:
- Budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości jest naszą wspólną odpowiedzialnością i obowiązkiem, dlatego uważamy, że nadszedł właściwy moment, aby wprowadzić spójny, ogólnobranżowy system klasyfikacji ekologicznej – Eco Rating, który zapewni większą przejrzystość w oznaczeniach i pomoże zwiększyć świadomość na temat wpływu na środowisko smartfonów wybieranych przez naszych klientów. Liczymy na to, że w przyszłości będziemy mogli powitać kolejnych producentów i operatorów telekomunikacyjnych w gronie członków inicjatywy Eco Rating. Mamy nadzieję, że zainspiruje ona całą branżę do przyspieszenia procesu transformacji w kierunku bardziej ekologicznego podejścia do telefonów komórkowych.
Metodologia Eco Rating
Korzystając z informacji dostarczonych przez producentów urządzeń, Eco Rating wykorzystuje metodologię oceny opartą na spójności i obiektywizmie, z uwzględnieniem 19 różnych kryteriów, czego efektem jest pojedyncza nota dla każdego urządzenia.
Ponadto, Eco Rating dostarcza informacji w 5 kluczowych obszarach:
- Trwałość – przedstawia solidność urządzenia, żywotność baterii oraz okres gwarancji na urządzenie i jego komponenty.
- Możliwość naprawy – określa łatwość z jaką można naprawić urządzenie, uwzględniając jego design oraz pozostałe aspekty, które wpływają na wydłużenie żywotności produktu. Wyższy wynik wskazuje na większe możliwości naprawy oraz ponownego użycia sprzętu.
- Możliwość recyklingu – pokazuje w jakim stopniu urządzenie i jego komponenty można poddać recyklingowi – odzyskać oraz wykorzystać ponownie w produkcji
- Efektywność klimatyczna – określa emitowanie gazów cieplarnianych przez urządzenie w całym cyklu życia produktu. Im lepszy wynik w tej kategorii, tym mniejszy wpływ urządzenia na klimat.
- Efektywność gospodarowania zasobami – ocenia wpływ ilości rzadkich surowców wymaganych przez urządzenie (np. złoto do produkcji komponentów elektronicznych) na wyczerpywanie się zasobów; im lepszy wynik w tej kategorii, tym mniejszy wpływ na dostępność materiałów.
Metodologia Eco Rating opiera się na wiedzy branżowej i najlepszych praktykach zebranych podczas poprzednich inicjatyw związanych ze znakowaniem ekologicznym. Została opracowana przy wsparciu technicznym i nadzorze ze strony IHOBE (państwowej agencji specjalizującej się w rozwoju gospodarczym, zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska), przy udziale dostawców urządzeń, z wykorzystaniem najnowszych standardów i wytycznych Unii Europejskiej, ITU-T, ETSI i ISO oraz z wprowadzonymi w stosownych przypadkach nowymi parametrami.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.