reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ikea Höga - elektryczny samochód „zrób to sam" [wideo]

dodano: 2021-05-30 22:19
autor: Jacek Feliks | źródło: IKEA

Ikea Hoga auto elektryczne do składania 360px.jpg Amerykański student projektowania Ryan Schlotthauer miał 15 tygodni na opracowanie elektrycznego samochodu miejskiego do samodzielnego montażu pod kierownictwem Renault i giganta meblowego Ikea. Tak powstał interesujący projekt Ikea Höga, czyli elektrycznego samochodu „zrób to sam". Szkoda, że nie ma już z nami Adama Słodowego.

IKEA
Ikea Hoga auto elektryczne do składania760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ikea nawiązała współpracę z Renault, aby przedstawić koncepcję zestawu do samodzielnego montażu pojazdu elektrycznego. Okazuje się, że po samodzielnym złożeniu mebli można także złożyć swój samochód! Niestety może się okazać, że dla wielu klientów montaż z 374 części będzie prawdopodobnie znacznie trudniejszy niż początkowo zakładano – samochody są znacznie bardziej skomplikowane niż meble.

Ikea Höga to tylko pewien koncept, ale niedługo może trafić do sprzedaży. Ten mały, w pełni elektryczny samochód miejski ma 2,3 m długości, 1,57 m szerokości i 1,8 m wysokości. Może pomieścić 1 osobę na pokładzie. Samochód ma symetryczną konstrukcję i można go otworzyć z przodu i z tyłu za pomocą klapy przymocowanej do dachu, z drzwiami otwieranymi na bok. Dzięki temu systemowi użytkownicy wózków inwalidzkich mogą łatwo wsiąść do samochodu - kierownica i deska rozdzielcza składają się wraz z przednimi drzwiami.

Jednak przed jazdą elektrykiem Höga trzeba będzie samodzielnie go złożyć.
Dlatego przed sprzedażą Ikea Höga musi zostać zatwierdzona zgodnie z przepisami obowiązującymi w różnych krajach na całym świecie. Trudno sobie wyobrazić, że ten pojazd mógłby być autoryzowany w obecnej postaci, ale Höga może przyjechać częściowo zmontowany, aby zapewnić optymalne działanie niektórych części, takich jak silnik, układ hamulcowy lub akumulator. 

Planowana cena Ikea Höga to 5300 euro, nieco mniej niż u konkurencji Ikei, tj. Citroën AMI - ten samochód jednak jest dostarczany całkowicie zmontowany.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...