reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Znaki” 2 - serial AXN w kanale Polsat Seriale

dodano: 2021-05-31 06:23 | aktualizacja: 2021-05-31 14:23
autor: Łukasz Knapik | źródło: Cyfrowy Polsat/satkurier.pl

AXN „Znaki” We wtorek, 1 czerwca br. o godz. 20:00 w kanale Polsat Seriale (Cyfrowy Polsat) wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 2. sezonu polskiego serialu kryminalnego „Znaki”, wyprodukowanego przez firmę ATM Grupa dla telewizji AXN (Sony Corporation). Wcześniejsze odcinki emituje obecnie stacja Polsat Film. W obsadzie znaleźli się Magdalena Żak, Helena Englert, Paulina Gałązka, Barbara Wypych, Ewa Jakubowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Helena Sujecka, Andrzej Konopka, Piotr Trojan, Mariusz Ostrowski, Zbigniew Stryj, Michał Czernecki, Robert Gulaczyk, Mirosław Kropielnicki, Andrzej Mastalerz, Sławomir Grzymek, Rafał Cieszyński i Rafał Mohr.

AXN „Znaki”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Znaki” to serial kryminalny, którego akcja rozgrywa się w malowniczych plenerach Gór Sowich. Zło w Sowich Dołach nie śpi, a mieszkańcy tego miasteczka żyją ogarnięci strachem z powodu coraz dziwniejszych zdarzeń, nawiedzających tę okolicę. Czy główny bohater, komisarz Trela (w tej roli Andrzej Konopka) zdoła dotrzeć do prawdy?  

Sezon pierwszy - w Sowich Dołach ginie studentka. Tajemniczą i okrutną egzekucją żyją media w całej Polsce. Śledztwo podąża w wielu kierunkach, jednak sprawa nie zostaje rozwiązana. Po latach w tej samej miejscowości dochodzi do kolejnej zbrodni. Aby rozwiązać tę mroczną zagadkę,  komisarz Trela musi przełamać zmowę milczenia panującą w miasteczku.  

W drugim sezonie widzowie podążać będą za historią zaginięcia córki komisarza Treli, a później także jej przyjaciółki. Mężczyzna nie radzi sobie po zniknięciu Niny (Magdalena Żak), a smutki topi w alkoholu. Ada (Helena Sujecka) podczas nieobecności szefa musi samodzielnie nadzorować pracę komendy. Agata (Helena Englert) jest zmęczona nieustanną opieką nad niepełnosprawnym po wypadku w sztolni, ojcem. W Sowich Dołach pojawia się tajemniczy mężczyzna (Rafał Mohr) i proponuje wsparcie kampanii wyborczej burmistrza. Paszke (Mirosław Kropielnicki), pewny swojej pozycji, odmawia, nieświadomy fatalnych konsekwencji takiej decyzji. Ksiądz (Rafał Cieszyński), wiedziony intuicją, wciąż próbuje rozwiązać sprawę zniknięcia Niny. Tymczasem w niewyjaśnionych okolicznościach znika również para podróżników. Czy komisarz Trela odkryje, kto odpowiada za zaginięcie jego jedynego dziecka? I czy uda mu się dotrzeć do źródła zła w Sowich Dołach?
 
Serial „Znaki” to gatunkowe połączenie kryminału z elementami mystery i thrillera obyczajowego. Za scenariusze najnowszych odcinków odpowiadają: Wojciech Miłoszewski („Prokurator” i „Wataha”), Błażej Przygodzki („Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny”, „Policjantki i policjanci” i „Licencja na wychowanie”), Katarzyna Berenika Miszczuk (seria powieści „Kwiat paproci”) i Marzena Podgórska („Licencja na wychowanie” i „Na sygnale”). Osiem odcinków drugiego sezonu „Znaków” wyreżyserowali: Jakub Miszczak („Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny” i „Licencja na wychowanie”) i Monika Filipowicz („Przyjaciółki” i „Linia życia”). Autorem zdjęć był Wojciech Todorow, a serial kręcony był w tak niezwykłych miejscach, jak Góry Sowie czy dawna kopalnia melafiru w miejscowości Świerki Kłodzkie. Ekipa filmowa odwiedziła również miasta Nowa Ruda, Walim, Ludwikowice Kłodzkie i Wrocław (więcej tutaj).

„Znaki” - sezon 2., opisy postaci:

Komisarz Michał Trela (Andrzej Konopka) - rozwodnik, samotny ojciec, nowy komendant policji w Sowich Dołach. Wcześniej pracował w Krakowie, gdzie był członkiem pionu dochodzeniowego. Po zachowaniu córki, Niny, widać, że Trela miał kiedyś problemy z alkoholem, w jego zachowaniu widać demony przeszłości. Ma zdroworozsądkowe podejście do życia, ale w pracy działa instynktownie, bywa porywczy. Nie zależy mu na sympatii otoczenia, nie przestrzega konwenansów, chce jak najlepiej wywiązywać się z powierzanych mu zadań. Sowie Doły początkowo wydają mu się zwykłym, niczym niewyróżniającym się miasteczkiem, które traktuje jak miejsce zesłania. Musi jednak szybko się w nim odnaleźć i uważnie obserwować mieszkańców, by poznać prawdę o tajemniczych morderstwach, które tam popełniono. Jest w miasteczku nowy, miejscowi traktują go z nieufnością. Chce pokazać, że nie cofnie się przed niczym, aby rozwiązać ponurą zagadkę sprzed lat. Trela mieszka z córką w gospodarstwie agroturystycznym prowadzonym przez aspirant Adę Nieradkę, z którą na co dzień pracuje na komendzie. Razem prowadzą śledztwo w sprawie popełnionych w Sowich Dołach zabójstw. Z biegiem czasu rodzi się między nimi przyjaźń i bliskość. W drugim sezonie Trela będzie musiał zmierzyć się z własnymi demonami. Tym razem to on będzie starał się ukryć przed światem pewną tajemnicę.

Aspirant Ada Nieradka (Helena Sujecka) - trzydziestolatka, razem z mężem prowadzi w Sowich Dołach gospodarstwo agroturystyczne, w którym, po przeniesieniu do miasteczka, zatrzymuje się Trela z córką. Jest bardzo pracowita, sumienna, trochę zagubiona. To dobra policjantka. Swoje obowiązki wykonuje najlepiej jak potrafi. Gdy tylko może, stara się pomagać osobom ze swojego otoczenia. Jest oddaną i lojalną przyjaciółką. Sprawa morderstwa, w której głównym podejrzanym okazuje się mąż Ady pokazuje jak silną jest kobietą. Stara się przy tym zachować pełen profesjonalizm i nie łączyć życia osobistego z zawodowym. Dobrze pracuje się jej z nowym komendantem, choć nie zawsze rozumie jego postępowanie. Nie próbuje go oceniać ani pouczać. Darzą się z Trelą zaufaniem, a z czasem przyjaźnią.  W drugim sezonie serialu Ada będzie musiała otrząsnąć się po rozwodzie z Błażejem, co nie będzie łatwe, zwłaszcza ze względu na trwającą kampanię wyborczą, w której były mąż bierze udział. Aspirant stanie też przed trudną decyzją: czy ważniejsza jest dla niej sprawiedliwość czy ochrona bliskich? 

Jonasz (Andrzej Mastalerz) - przedstawiciel lokalnej społeczności Sowich Dołów, szaleniec, mistyk. Wierzy, że dostał od Boga dar i chce go jak najlepiej wykorzystać. Jest uznawany za cudotwórcę. Pomaga życiowym rozbitkom, wyciąga ludzi z nieszczęść i chorób. Prowadzi farmę, która jest schroniskiem dla różnych rozbitków życiowych. Jedni go kochają, inni się go boją. Jest jedną z osób, które sprzeciwiają się odwiertom w dawnej sztolni. Uważa, że zmarłym, których szczątki mogą się tam znajdować, należy się szacunek. W drugim sezonie widzowie poznają dobrze skrywaną tajemnicę Jonasza i dowiedzą się czym tak naprawdę zajmuje się lokalny kaznodzieja na swojej farmie. 

Sierżant Krzysztof Sobczyk (Piotr Trojan) - rdzenny mieszkaniec Sowich Dołów, małomówny, poczciwy, głosi pochwałę małomiasteczkowego życia. Mundur to dla niego powód do dumy, daje mu siłę i władzę, wzbudza dzięki niemu respekt. Oburza go nieszablonowo zachowujący się komisarz Trela, nie ufa ludziom z dużych aglomeracji. Gdyby nie był policjantem, zostałby księdzem. Wychował się u boku zmarłego niedawno proboszcza Sowich Dołów, księdza Wincentego, i uważa się za spadkobiercę jego idei. Chce pełnić rolę strażnika moralności mieszkańców miasteczka. Sprzeciwia się wydobyciu melafiru z terenów dawnej sztolni, w czym wspiera go Bławatska i Jonasz. W nowej części serialu Sobczyk pokaże swoją mroczną stronę. Czy prawda wyjdzie na jaw i sierżanta spotka kara?

Zofia Bławatska (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik) - ma 57 lat. Po śmierci córki Laury, która została zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach, przeszła załamanie nerwowe. Od tamtej pory zdarza jej się stać przed miejscową szkołą i czekać aż córka skończy lekcje. Wśród mieszkańców Sowich Dołów uchodzi za wariatkę i wykorzystuje to, żeby odnaleźć sprawcę zbrodni sprzed lat. Sprzeciwia się działalności Targosza i pracom w kopalni. Uważa, że to miejsce to cmentarz wszystkich tych, którzy zginęli w sztolni w czasie wojny i należy im się szacunek. Dorabia jako sprzątaczka w klubie bokserskim. W drugim sezonie Bławatska opiekuje się burmistrzem Paszke, który po wypadku w sztolni jest sparaliżowany. Nie przestaje też wierzyć, że jej zamordowana przed laty córka żyje. Gdy przypadkiem na środku drogi znajduje zagubioną dziewczynkę jest przekonana, że los zwrócił jej ukochane dziecko.

Antoni Paszke (Mirosław Kropielnicki) - burmistrz Sowich Dołów, razem z biznesmenem Targoszem chce zapoczątkować wydobycie cennego surowca z miejscowej kopalni odkrywkowej. Jest zawsze uśmiechnięty i kontaktowy, świetnie zarządza biednym miasteczkiem. Bardzo dba o swój wizerunek. W rzeczywistości to tchórz, karierowicz i cynik. Wizja poprawy warunków życia w miasteczku, wybudowanie nowych budynków użyteczności publicznej, stworzenie miejsc pracy - to wszystko zapewni Paszke sympatię wyborców i pewną wygraną w kolejnych wyborach, a z tego niełatwo zrezygnować. Paszke ma nastoletnią córkę Agatę, uczennicę miejscowej szkoły, i syna Roberta, który mieszka w gospodarstwie prowadzonym przez Jonasza. W drugim sezonie jest sparaliżowany - to wynik wypadku w sztolni, któremu Paszke uległ na koniec pierwszego sezonu. W codziennych czynnościach pomaga mu Bławatska i córka Agata. Paszke ubiega się o reelekcję w wyborach na burmistrza Sowich Dołów.  W swoich staraniach o przychylność wyborców musi zmierzyć się z Błażejem Nieradką. 

Ksiądz Roman Śmigielski (Rafał Cieszyński) - zjawia się w Sowich Dołach po śmierci dotychczasowego proboszcza, księdza Wincentego. Interesuje się życiem miasteczka, chce poznać jego mieszkańców. Jest bacznym obserwatorem, osobą z zewnątrz, a przez to dostrzega więcej. Odbiega od stereotypowego obrazu małomiasteczkowego księdza - jest ciekawy świata, interesuje się fotografią. Lubi piesze wycieczki po górach, bardzo dba o kondycję fizyczną. Przypadkowo trafia na niepokojące znalezisko z przeszłości, które może odkryć prawdę o zbrodniach popełnionych w Sowich Dołach. W kolejnym sezonie widzowie poznają lepiej przeszłość księdza i jego długo skrywany sekret. Duchowny będzie rozdarty między koniecznością dochowania tajemnicy spowiedzi, a chęcią zapobiegnięcia tragedii.

Agata Paszke (Helena Englert) - córka burmistrza Sowich Dołów i uczennica lokalnej szkoły. Ma problemy z agresją, a swoją złość wyładowuje na treningach bokserskich. Lubi budzić w ludziach strach, nie boi się wyrażać własnego zdania. Jest bezpośrednia, nie uznaje kompromisów. Twardo broni swoich racji. Nie lubi dzielić się z innymi, jest bardzo zazdrosna o swojego chłopaka Radka. Gdy czuje się oszukana nie ma oporów przed zemstą. Po przyjeździe nowego komendanta do Sowich Dołów zaprzyjaźnia się z jego córką, Niną. W nowym sezonie Agata opiekuje się chorym ojcem, który po wypadku w sztolni jeździ na wózku inwalidzkim. Musi zrezygnować z wygodnego życia i poszukać sposobu na dodatkowy zarobek, żeby pomóc Paszke w kampanii wyborczej. Jej pomysł na szybkie wzbogacenie się może mieć jednak tragiczne konsekwencje. 

Nina Trela (Magdalena Żak) - córka nowego komendanta Sowich Dołów. Ma 17 lat, przyjechała z ojcem w Góry Sowie z Krakowa. Jest opiekuńcza, skromna, ma w sobie dużo empatii. Od lat wychowuje się bez matki, ojciec to dla niej najważniejsza osoba, dlatego bardzo o niego dba. Niechętnie przeprowadziła się z miasta do niewielkiej górskiej miejscowości, ale szybko odnalazła się w nowym otoczeniu. Przyjaźni się z Agatą, córką burmistrza, jest pod jej dużym wpływem. W drugim sezonie, po kilku tygodniach więzienia jej przez Sobczyka, Nina w końcu wydostaje się z pułapki. Dziewczyna jest przestraszona, nie jest w stanie mówić, nikomu nie chce zdradzić kto jest jej porywaczem. 

Błażej Nieradka (Michał Czernecki) - mąż Ady, znają się od dzieciństwa, razem prowadzą gospodarstwo agroturystyczne, w którym po przeprowadzce z Krakowa mieszka komisarz Trela z córką. Zdradzał żonę z jej najlepszą przyjaciółką, Patrycją. Żałuje tego, co zrobił, nadal kocha Adę, chce do niej wrócić. Jest jednym z podejrzanych o zamordowanie Patrycji. W drugim sezonie Błażej daje się wciągnąć w podejrzany plan tajemniczego Twerskiego i kandyduje na burmistrza Sowich Dołów. Zgadza się też na fikcyjne małżeństwo. Z czasem zdaje sobie jednak sprawę, że zbyt pochopnie zdecydował się na start w wyborach.

Dorota (Paulina Gałązka) - upośledzona dziewczyna, mieszkanka Sowich Dołów. Znajduje się pod opieką Jonasza, mieszka na jego farmie, łączy ich szczególna więź. Jest bardzo nieśmiała i zamknięta w sobie. Nie lubi obcych, ufa tylko Jonaszowi. Mężczyzna chroni ją przed ludźmi, którzy mogliby chcieć wykorzystać jej chorobę. W drugim sezonie tajemnicza aura wokół Dorotki narasta. Dziewczyna jest powiązana ze zniknięciem Niny, ale nikt nie wie co tak naprawdę łączy ją z całą sprawą. W pewnym momencie Dorotka trafia do szpitala dla psychicznie chorych, skąd za wszelką cenę stara się ją wyciągnąć Jonasz.

Twerski (Rafał Mohr) - to tajemnicza postać. Pojawił się w Sowich Dołach znikąd i zaoferował finansowe wsparcie jednego z kandydatów w wyborach na burmistrza. Twierdzi, że jest przedstawicielem dużego amerykańskiego przedsiębiorstwa. Po tym jak jego pomoc została odrzucona przez obecnego burmistrza Paszke, skupił się na kampanii Błażeja. Jest bezwzględny i niebezpieczny. Nie waha się użyć przemocy, aby zdobyć to, na czym mu zależy. Jest inteligentny, jednak potrafi być też wulgarny. Jest skupiony na dotarciu do celu, nie uznaje żadnych przeszkód. Bywa bardzo pomysłowy w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się na jego drodze. Chce dotrzeć do źródła tajemnicy Vril.

Kaja (Barbara Wypych) - to młoda, atrakcyjna kobieta o nienagannej figurze i modnym ubiorze. Pojawia się w Sowich Dołach wraz z Twerskim. Jest inteligentna, ambitna i wie czego chce. Jej zadaniem jest oczarowanie Błażeja i przychodzi jej to z łatwością. Potem zostaje jego żoną, co jest kolejnym elementem jej współpracy z Twerskim. Kaja to kobieta, która lubi pieniądze i luksus, potrafi zachować się odpowiednio do każdej sytuacji. Nie ma rozterek moralnych w drodze na szczyt. Jest źle traktowana przez Twerskiego, dochodzi nawet do rękoczynów, jednak pozostaje przy nim, bo wie, że to jedyny sposób by osiągnąć cel i zdobyć skarb skrywany w Sowich Dołach. 

Feliks (Sławomir Grzymek) - to bardzo tajemnicza postać, od pokoleń mieszka na obrzeżach Sowich Dołów i strzeże tajemnicy Vril. Przysiągł pilnować miejsca skarbu i robi to bardzo skutecznie. Mieszka w chacie pod lasem, w skromnych warunkach. Nieszczególnie dba o siebie i swoje zdrowie. Na co dzień sprzedaje bilety w Muzeum w Sztolni. Od lat jest na celowniku policji, nigdy jednak nie został przyłapany na przestępstwie. To odludek, wiodący samotne życie, nie wchodzi w bliższe relacje z żadnym z mieszkańców miasteczka. Łączy go niezrozumiały układ z Twerskim. Jest skupiony na zadaniu, które mu powierzono, a przez to musi ukrywać wiele mrocznych tajemnic. Dla dobra tego, czego przyszło mu strzec, nie waha się popełnić zbrodni. 

Eliza Konieczna (Ewa Jakubowicz) - młoda, atrakcyjna kobieta, z wykształcenia psycholog. Jej mąż Stefan, z którym pobrali się w czasie studiów, zginął w wypadku samochodowym. Eliza, wówczas na początku ciąży, została sama i przeszła niewielkie załamanie nerwowe. Pomocną rękę wyciągnął do niej profesor Adam, który podczas studiów był jej wykładowcą, a także kochankiem. To dzięki niemu Eliza zainteresowała się działającym w czasie Trzeciej Rzeszy Towarzystwem Vril, a także wykonywanymi wówczas badaniami nad kosmicznym napędem. Kobieta mieszka obecnie z Adamem i razem wychowują córeczkę. Łączy ich wspólna pasja, oboje starają się odkryć tajemnicę Vril. Ich determinacja w dotarciu do prawdy naraża ich na niebezpieczeństwo. Eliza, działając na granicy obłędu, nie potrafi wyczuć ryzyka i tym samym sprowadza na nich nieszczęście.

Profesor Adam (Krzysztof Zawadzki) - to atrakcyjny, dojrzały mężczyzna, bardzo pewny siebie. Jest wykładowcą psychologii eksperymentalnej. Podczas swoich kontrowersyjnych wykładów lubi szokować swoich studentów. Nie boi się krytycznych opinii. Jest inteligentny, dowcipny i potrafi wykorzystać te cechy, aby oczarować kobietę. Jego teorie na temat ludzkiej natury, skłonnej do zła, oburzają niektórych studentów, w tym Elizę Konieczną. Między wykładowcą, a studentką wywiązuje się romans. Kobieta przykuwa jego uwagę do tego stopnia, że po śmierci jej męża Adam chce się o nią zatroszczyć. Proponuje jej wspólne mieszkanie i prosi o rękę. Potrafi być troskliwy również wobec dziecka. Wspiera Elizę w poszukiwaniach dowodów na istnienie Towarzystwa Vril i kosmicznego napędu. Jest dumny ze swojej kobiety, która przejęła po nim to zainteresowanie i znacznie bardziej rozwinęła ten temat.

„Znaki” - sezon 2., obsada aktorska:

Andrzej Konopka - urodził się w 1969 roku. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (PWST) w Krakowie, jednak nie był to jego pierwszy wybór. Wcześniej podjął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz ukończył Studium Nauczycielskie w Radomiu. Przez rok pracował jako nauczyciel wychowania-fizycznego. Swoją przygodę z teatrem rozpoczął jako montażysta w Teatrze Nowym, kierowanym przez Adama Hanuszkiewicza, a rok później dostał się na Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Debiutował na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Od września 2012 roku odgrywa postać burdel taty w założonym przez Michała Walczaka kabarecie „Pożar w Burdelu” w Teatrze WARSawy. Za tę rolę otrzymał nagrodę w 23. „Ogólnopolskim Konkursie” na „Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej” za „unikalną obecność sceniczną i temperament”. W trakcie swojej kariery grał w wielu polskich filmach, m.in.: „Róża”, „Ziarno prawdy”, „Powidoki”, „Pakt”. Miłośnikom seriali znany jest z takich produkcji, jak: „Wataha”, „Belfer”, „Na Wspólnej” czy „Pitbull”.

Helena Sujecka - urodziła się w 1984 roku w Elblągu. Studiowała aktorstwo we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego z Krakowa. Debiutowała w spektaklu „Zaśnij teraz w ogniu” Przemysława Wojcieszka we wrocławskim Teatrze Polskim w 2007 roku. Za rolę Pameli Courson w sztuce „Morrison/Śmiercisyn” otrzymała nagrodę na XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Na 30. „Przeglądzie Piosenki Aktorskiej” znalazła się w finale, śpiewając piosenki „Co ona ma” Urszuli Dudziak i „Mam chłopczyka na Kopernika” ze słowami wiersza Juliana Tuwima. Grała w filmach: „Chce się żyć”, „Być jak Kazimierz Deyna” i „Yuma” oraz serialach „Hotel 52”, „Prawo Agaty” i „Pitbull”.

Andrzej Mastalerz - urodził się w 1964 rokju w Chorzowie. Jest absolwentem Studium Aktorskiego przy Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. Występował na deskach Teatru Studio w Warszawie, Teatru im. Jaracza w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie. Znany jest m.in. z ról w „Paradoksie”, „Pokłosiu”, „W ciemności”, „Świadku koronnym”, „Nad życie”, a także z seriali: „Glina” i „Komisarz Alex”. 

Piotr Trojan - urodził się w 1986 roku w Tarnowskich Górach. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTViT) w Łodzi. Otrzymał I Nagrodę aktorską za rolę Basiniego w przedstawieniu Cztery na XXVII „Festiwalu Szkół Teatralnych” w Łodzi oraz „Złotą maskę”, nagrodę łódzkich dziennikarzy, za swój debiut teatralny w „Ifigenii w Aulidzie” w Teatrze Nowym. Aktora można było oglądać w filmach „Chce się żyć”, „PolandJa” i „Niech żyje Emma”. Gościnnie pojawił się także w takich serialach, jak „Czas honoru” i „Prokurator”. 

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik - urodziła się w 1965 roku w Sosnowcu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, z którą związana jest do dziś jako adiunkt. W 1990 roku debiutowała w sztuce Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Jerzego Stuhra jako Królowa Małgorzata na scenie Teatru Ludowego w Krakowie-Nowej Hucie. Na stałe związana była ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, gdzie zagrała w dziewięciogodzinnej adaptacji powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow” w reżyserii Krystiana Lupy w drugoplanowej roli Frani, za którą odebrała nagrodę na VI „Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych” w Łodzi oraz zdobyła wyróżnienie za debiut na XIV Konfrontacjach Teatralnych-Klasyka polska w Opolu. Na dużym ekranie debiutowała na początku lat 90. w filmie „Śmierć dziecioroba” u boku Anny Majcher i Beaty Tyszkiewicz. W kolejnych latach można ją było zobaczyć w „33 scenach z życia”, „Body/Ciało” czy „Ataku paniki”. Wystąpiła również w serialu „Wataha”.

Mirosław Kropielnicki - urodził się w 1965 r. w Dębicy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Debiutował w 1988 roku na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. W kolejnych latach związany był z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu i Teatrem Polskim w Szczecinie. Obecnie gra w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pojawiał się gościnnie w wielu polskich serialach, ale publiczności znany jest głównie z roli Seweryna Krojewicza w serialu „Pierwsza miłość”, w którą wciela się od 2010 roku. W roku 2008 został nominowany do nagrody miesięcznika „Teatr" za „Najlepszą rolę sezonu 2007/2008", a w 2013 roku otrzymał medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Rafał Cieszyński - urodził się w 1976 roku w Rypinie. W 2002 roku z wyróżnieniem ukończył Szkołę Filmową w Łodzi. Aktorstwo studiował również w Lee Strasberg Studio w Los Angeles. Swoją przygodę z telewizją rozpoczął w wieku 18 lat, prowadząc program „Młodzieżowe Studio Poetyckie”. W teatrze zadebiutował w 2000 roku na scenie Teatru Zwierciadło w Łodzi w spektaklu Jana Machulskiego „Niebezpieczne zabawy”. Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Można go oglądać również w filmach: „Lejdis”, „Nie kłam, kochanie” oraz „1920 Bitwa Warszawska” i w serialach „Zbrodnia”, „Kryminalni” i „Hotel 52”.

Helena Englert - urodziła się 14 czerwca 2000 roku w rodzinie aktorskiej - córka Jana Englerta i Beaty Ścibakówny. Brała udział w kursach aktorskich w Londynie i Los Angeles. W Kalifornii kształciła się w Identity School of Acting. Od 2019 roku jest studentką szkoły teatralnej w New York University Tisch School of the Arts. Debiutowała w wieku 2 lat w filmie „Superprodukcja”. Największą rozpoznawalność przyniosły jej role w serialach „Barwy szczęścia” i „Diagnoza”.

Magdalena Żak - urodziła się 24 września 1999 roku w Częstochowie. Znana jest widzom z filmów „Cicha noc”, „Najlepszy” i „Powidoki”, a także z seriali „Mąż czy nie mąż” i „Barwy szczęścia”. Pojawiła się także w epizodycznych rolach w serialach „M jak miłość”, „Na dobre i na złe” i „Ojciec Mateusz”.

Michał Czernecki - urodził się 4 kwietnia 1978 roku w Sosnowcu. Studiował na Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeszcze podczas studiów odebrał drugą nagrodę za rolę Gerarda w przedstawieniu Franka Wedekinda „Maestro” w reżyserii Krzysztofa Globisza na „Festiwalu Szkół Teatralnych” w Łodzi. Zadebiutował 18 stycznia 2003 roku na scenie Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie rolą Victora w sztuce „Polaroidy”, za którą dostał nagrodę na XXXXIII „Festiwalu sztuki aktorskiej” w Kaliszu. Występował w filmach „Wojna polsko-ruska”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Miasto 44” i „Planeta singli” oraz w serialach „Na dobre i na złe”, „Strażacy”, „Londyńczycy”, „Przyjaciółki” i „Ratownicy”. 

Paulina Gałązka - urodziła się w 1989 roku w Warszawie. W 2013 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi i od razu otrzymała angaż w warszawskim Teatrze Ateneum, w którym gra do dziś. W tym samym roku zadebiutowała na małym ekranie w roli Joanny Dworzak w serialu „Pierwsza miłość”. Grała również w serialu „Skazane”. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć w filmach „Kamienie na szaniec”, „Bodo” i „Powidoki”. Obecnie można ją oglądać w serialach „Na dobre i na złe”, „Archiwista” i „Drogi wolności”. W 2013 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych” oraz nagrodę publiczności dla „Najbardziej Elektryzującej Aktorki” na 31. „Festiwalu Szkół Teatralnych” w Łodzi.

Rafał Mohr - urodził się w 1975 roku w Bytowie. Studia w Akademii Teatralnej w Warszawie ukończył w 1998 roku i w czasie studiów zadebiutował na ekranie główną rolą w filmie Władysława Pasikowskiego „Słodko-gorzki”. Jego debiut teatralny to rola w „Sędziach” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie występował w sezonie 1998/1999. Sam mówi, że najbardziej zadowolony jest ze swojej roli w „Egoistach” Mariusza Trelińskiego. Za film „Zero” był nominowany do „Złotej Kaczki” w kategorii „Najlepszy aktor sezonu 2009/2010”. Widzowie mogą kojarzyć go też m.in. z takich produkcji, jak: „Pitbull. Ostatni pies”, „Kler” czy „Pierwsza miłość”. 

Barbara Wypych - urodziła się w 1993 roku w Kaliszu. W 2015 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jej sceniczny debiut to rola w spektaklu „Kamień” Grzegorza Wiśniewskiego, za którą otrzymała wiele nagród, w tym nagrodę dla „Najlepszej Aktorki Drugoplanowej” na „Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF” w Warszawie. Grała pierwszoplanową rolę w spektaklu Teatru Telewizji „Krzywy domek”, za którą otrzymała nagrodę dla „Najlepszej aktorki pierwszoplanowej” na „Festiwalu Teatroteka Fest”. Współpracuje z takimi warszawskimi teatrami jak Och-Teatr i Teatr Współczesny. Na dużym ekranie można było zobaczyć ją w filmie Filipa Bajona „Panie Dulskie” i „Powidokach” Andrzeja Wajdy. Zagrała też w serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku” i w „Stuleciu Winnych”.

„Znaki” - sezon 2., w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.
emisja: we wtorek, 1 czerwca br. o 20:00

Komisarz Trela nie radzi sobie po zniknięciu Niny, a smutki topi w alkoholu. Ada podczas nieobecności szefa musi samodzielnie nadzorować pracę komendy. Agata, zmęczona nieustanną opieką nad niepełnosprawnym po wypadku w sztolni ojcem, prosi o pomoc Bławatską. W Sowich Dołach pojawia się tajemniczy mężczyzna, który proponuje wsparcie kampanii wyborczej burmistrza. Paszke, pewny swojej pozycji, odmawia, nieświadomy konsekwencji takiej decyzji. Ksiądz, wiedziony intuicją, wciąż próbuje rozwiązać sprawę zniknięcia Niny. Czy uda mu się dotrzeć do źródła zła w Sowich Dołach? 

Odcinek 2.
emisja: we wtorek, 8 czerwca br. o 20:00

Po kilku tygodniach do Sowich Dołów wraca Nina. Dziewczyna jest w złym stanie psychicznym, trauma spowodowała zanik mowy. Tymczasem u Bławatskiej burmistrz zastaje małe dziecko. Kobieta twierdzi, że to jej mała córeczka, Laura. Kampania przedwyborcza Błażeja nabiera tempa. Tajemniczy przedstawiciel amerykańskiego przedsiębiorstwa ma plan na rozwój politycznej kariery Nieradki. Piotrowski nie zauważa, że jego córki Kasi nie ma w domu od trzech dni. Dopiero interwencja policji uświadamia mu powagę sytuacji. Patrol szuka również rodziców porzuconej dziewczynki, którą zajęła się Bławatska. 

Odcinek 3.
emisja: we wtorek, 15 czerwca br. o 20:00

Technicy przeszukują porzucone auto zaginionej rodziny, jednak wewnątrz pojazdu nie znajdują żadnych śladów. Trela postanawia w tajemnicy wymierzyć sprawiedliwość porywaczowi córki. Jest przekonany, że w miejscu przetrzymywania Niny więzi on teraz Kasię. Agata znajduje sposób na szybki zarobek. Potrzebuje jedynie pomocy swojego brata, Roberta. Dzięki szantażowi udaje jej się zdobyć to, czego potrzebuje. Błażej, wciągnięty w nieczystą grę tajemniczego sponsora, zaczyna mieć wątpliwości co do słuszności swoich działań. Polityka wkracza w jego życie prywatne. Ada martwi się o Sobczyka, który nie pojawił się na komendzie i nie ma z nim żadnego kontaktu. Policjantka przekonuje Trelę, aby sprawdzili mieszkanie policjanta. 

Odcinek 4.
emisja: we wtorek, 22 czerwca br. o 20:00

Burmistrz martwi się zniknięciem Agaty, zgłasza sprawę na policji. Pomocy szuka także u Jonasza. Tymczasem na komendzie pojawia się gospodyni z plebani. Kobieta ma przeczucie, że Sobczykowi stało się coś złego. Atmosferę niepokoju w Sowich Dołach potęguje zanik sieci komórkowej - mieszkańcy tracą łączność telefoniczną ze sobą i resztą świata. Błażej staje na ślubnym kobiercu. Jego żoną jest Kaja, będąca częścią politycznej rozgrywki. Na ślubie pojawia się Ada, która nadal nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Podczas przeszukania mieszkania Sobczyka policjanci znajdują nielegalną broń. To nie koniec niespodzianek. Ada odkrywa na komputerze swojego policyjnego partnera zainstalowany podsłuch, który prowadzi prosto do jej domu. 

Odcinek 5.
​​​​​​​emisja: we wtorek, 29 czerwca br. o 20:00

W lesie nad strumieniem zostaje znaleziony rower Katarzyny. Nadal nie wiadomo, gdzie jest dziewczynka. Agata, zaatakowana przez innych dealerów, dochodzi do siebie w szpitalu miejskim. Nastolatkę odwiedza prokurator, który proponuje układ - mniejsza kara w zamian za wydanie dostawcy narkotyków. Jonasz zjawia się w domu burmistrza, ma dla niego propozycję w związku ze zbliżającymi się wyborami. Feliks, który odwiedza księdza na plebani, zostaje jego przewodnikiem w pieszych wędrówkach po okolicy. Poszukiwania Katarzyny prowadzą do kolejnego makabrycznego odkrycia.

Odcinek 6.
​​​​​​​emisja: we wtorek, 6 lipca br. o 20:00

Czarne chmury nie opuszczają Sowich Dołów, w miasteczku odnaleziono ciała kolejnych dwóch osób. Mieszkańcy zaczynają wierzyć, że ich ziemia jest od dawna przeklęta. Gospodyni z plebani składa księdzu wypowiedzenie, po tym jak odkrywa pewien sekret duchownego. Jonasz próbuje odwiedzić Dorotę, która trafiła do szpitala psychiatrycznego po ataku na Adę. Mężczyzna nie chce dopuścić, by jego podopieczna została wywieziona z Sowich Dołów. Błażej odwiedza Adę na komisariacie. Chce zakopać topór wojenny, ale dowiaduje się o czymś, co zmienia jego nastawienie do byłej żony.

Odcinek 7.
​​​​​​​​​​​​​​emisja: we wtorek, 13 lipca br. o 20:00

Trela znajduje w lesie zakrwawiony nóż. Łączy dowód ze sprawą zniknięcia rodziny i porzuconego dziecka. Ada wpada na nowy trop w sprawie Sobczyka. Jest przekonana, że ktoś z mieszkańców Sowich Dołów był świadkiem jego morderstwa. Kaja bierze kampanię Błażeja w swoje ręce. Aby bez przeszkód kontynuować działania polityczne, musi unieszkodliwić samego Nieradkę. Bławatska nadal wierzy, że znalezione na drodze dziecko to jej córka i porywa dziewczynkę z pogotowia opiekuńczego. Interweniuje Trela, który podczas rozmowy z kobietą zyskuje istotną informację dotyczącą prowadzonego śledztwa. Tropy prowadzą go do domu Feliksa, strażnika grobu Gotarda. Nina pracuje jako wolontariuszka w szpitalu psychiatrycznym, gdzie opiekuje się Dorotą. Dochodzi do konfrontacji dziewczyn, z których każda dźwiga swoją tajemnicę.

Odcinek 8.
​​​​​​​​​​​​​​emisja: we wtorek, 20 lipca br. o 20:00

Odnajduje się para podróżników zaginionych kilka tygodni wcześniej, Eliza i Adam. Trela i Ada przesłuchują ich w sprawie śmiertelnego potrącenia Kasi. Para nie ma pojęcia, że zniknęli w lesie na trzy tygodnie, są przekonani, że wypadek zdarzył się wczoraj. Tymczasem Błażej, uwięziony przez Twerskiego, dowiaduje się o swoim prowadzeniu w sondażach. W sukcesie pomogła zmyślona informacja o napaści na Nieradkę przez zwolenników dotychczasowego burmistrza Paszke. Tylko cud może zmienić nastawienie mieszkańców. Ada dostaje do ręki dowód w sprawie morderstwa Sobczyka. To do niej należy decyzja, czy poślę sprawcę do więzienia. Twerski i Kaja są zdeterminowani w dotarciu do skarbu, jednak Feliks, którego rodzina od trzech pokoleń pilnuje grobu Gotarda, bezwzględnie strzeże tajemnicy z czasów wojny. Giną kolejne osoby, a Sowie Doły ukazują swoją mroczną stronę.
 
Barbara Wypych w serialu „Znaki”, foto: Wojciech Nekanda Trepka
Barbara Wypych w serialu „Znaki”, foto: Wojciech Nekanda Trepka


„Znaki” - sezon 2., emisja we wtorki (od 1 czerwca 2021 roku) o godz. 20:00 w kanale Polsat Seriale. Wcześniejsze odcinki tego serialu mogą obecnie oglądać widzowie stacji Polsat Film.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...