reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Piecza” 2 w Radiu Tok FM

dodano: 2021-06-02 02:46
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

Radio Tok FM We wtorek, 1 czerwca br., czyli w Dniu Dziecka, nastąpiła premiera 2. odsłony radiowego serialu dokumentalnego Radia Tok FM (Agora) pod tytułem „Piecza”. Michał Janczura wraca w nim do budowli na odludziu, która jest metaforą systemu pieczy zastępczej, by opowiedzieć o kolejnych zakamarkach, ale i o drogach, które do niej prowadzą. 4 odcinków serialu będzie można słuchać na platformie podcastowej Tok FM - na stronie internetowej tokfm.pl i w aplikacji Tok FM, a także na antenie stacji w audycji „Mikrofon Tok FM”.

Radio Tok FM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Marta o pomoc starała się właściwie przez całą ciążę. Chciała, by zamknięto ją w szpitalu, na odwyku - bo teraz, kiedy spodziewa się dziecka, nie może pić, nie może dać się nałogowi. I choć szpital początkowo zgodził się ją leczyć, finalnie Marta na oddział nie trafiła. W październiku 2020 roku na świat przyszła jej córka, u której stwierdzono FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

W kolejnym odcinku „Pieczy” - pod tytułem „FASolki”, otwierającym drugi sezon serialu, Michał Janczura śledzi walkę Marty o odzyskanie córki. Premiera odbyła się we wtorek, 1 czerwca br. w samo południe na stronie internetowej tokfm.pl i w aplikacji Tok FM. Emisja na antenie Radia Tok FM nastąpiła o godzinie 20:00 w audycji „Mikrofon Tok FM” (więcej tutaj). Kolejne odcinki dostępne będą we wtorki zawsze w samo południe na platformie podcastowej i wieczorem w eterze.  

Pierwszy sezon radiowego serialu dokumentalnego „Piecza” opowiadał - jak informuje nadawca, o pełnym absurdów, niedoróbek i nielogiczności systemie, w którym dziecko nie jest podmiotem, ale przedmiotem. Przez pryzmat historii konkretnych dzieci i konkretnych rodzin Michał Janczura wyjaśniał, jak skonstruowany jest system, do którego trafiają dzieci opuszczające rodziny biologiczne. A także jak bardzo, nieraz za wszelką cenę i wbrew wszystkiemu, system stara się ich do siebie nie przyjąć (więcej tutaj).

Jak zapowiada nadawca, sezon drugi serialu podąża śladami znanych już słuchaczom bohaterów, ale też prezentuje zupełnie nowe historie, a przez ich pryzmat - kolejne zjawiska. Pokazuje, jak bardzo losy pojedynczych dzieci czy rodzin zależne są z jednej strony od systemu, z drugiej - często od arbitralnych decyzji pojedynczych urzędników. I znów w wielu momentach trudno jest uwierzyć, że wydarzenia, o których opowiada Michał Janczura, miały miejsce naprawdę.

Pierwsza odsłona serialu „Piecza” skłoniła do interwencji rzecznika praw obywatelskich. Adam Bodnar, w piśmie do minister rodziny Marleny Maląg, zwrócił uwagę na kwestie dotyczące pieczy zastępczej, które wymagają pilnej zmiany - w jego opinii zawodzą m.in. samorządy, które nie radzą sobie organizacyjnie. - Poza współdziałaniem między powiatami ważnym zagadnieniem kładącym się cieniem na funkcjonowaniu systemu pieczy zastępczej jest wciąż niedostateczna współpraca instytucji ze szczebla powiatu i gminy - można przeczytać w piśmie.

„Piecza” - sezon 2., emisja we wtorki o godz. 20:00 w Radiu Tok FM.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

499 zł Więcej...