reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Obserwowani” w kanale TV4

dodano: 2021-06-02 05:03
autor: Łukasz Knapik | źródło: Cyfrowy Polsat

TV4 TV 4 Czwórka „Obserwowani” W sobotę, 5 czerwca br. o godz. 20:00 w kanale TV4 wyemitowane zostaną premierowo odcinki 1. i 2. brytyjskiego serialu kryminalnego „Obserwowani” („The Capture”), zrealizowanego dla BBC. Będzie to polska premiera tej produkcji w telewizji ogólnodostępnej. Jak czytamy w opisie, ośmioodcinkowy serial inspirowany jest coraz bardziej palącymi dziś pytaniami o problem powszechnej inwigilacji, dezinformacji oraz uprawnień służb specjalnych, a jego akcja rozgrywa się we współczesnym Londynie.

TV4 TV 4 Czwórka „Obserwowani”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Shaun Emery (w tej roli Callum Turner), żołnierz skazany za zabicie jeńca w Afganistanie, wychodzi z więzienia po głośnej rozprawie apelacyjnej, podczas której jego adwokat podważa kluczowy dowód, jakim było nagranie z kamery taktycznej. Wieczorem Shaun świętuje z przyjaciółmi i nie może się doczekać następnego dnia, który ma spędzić z córeczką, ale jego plany zostają brutalnie przekreślone, gdy policja dostaje pewne nagranie z miejskiego monitoringu. Emery zostaje aresztowany i znów musi walczyć o wolność. Śledztwo w jego sprawie prowadzi ambitna komisarz Rachel Carey (Holliday Grainger), która trafia na trop wielopoziomowego spisku, w jakim niezwykle skutecznym narzędziem okazują się zmanipulowane materiały wideo i fake newsy. Czy w „erze post-prawdy” można jeszcze wierzyć własnym oczom?
 
Serial - w oryginale zatytułowany „The Capture” - powstał w 2019 roku dla BBC, a jego reżyserem, scenarzystą i współproducentem jest laureat nagrody BAFTA Ben Chanan, twórca m.in. takich seriali jak „Zaginiony”, „Cyberszantaż” czy „Upadek królestwa”.

Jak czytamy w opisie, produkcja zdobyła uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Recenzenci podkreślali błyskotliwość misternej, trzymającej w napięciu intrygi i pomysłów fabularnych oraz siłę sugestywnej wizji prowokującej do myślenia i stawiania ważnych pytań, a „The Guardian” okrzyknął „Obserwowanych” „jednym z najinteligentniej skonstruowanych seriali ostatnich lat”. Doceniono też kreacje aktorskie, m.in.:  Holliday Grainger  (znanej m.in. z ról w „Rodzinie Borgiów”, „Patricku Melrose”, „Cormoran Strike”, „Jane Eyre” czy „Tulipanowej gorączce”),  nominowanego za tę rolę do nagrody BAFTA Calluma Turnera („Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”, „Queen and Country”, „Wojna i pokój”, „Glue”, „Emma”), Rona Perlmana („Piękna i bestia”, „Imię róży”, „Hellboy”, „Miasto zaginionych dzieci”, „Lunatycy”) czy Laury Haddock („Transformers: Ostatni Rycerz”, „Strażnicy Galaktyki”, „Captain America: Pierwsze starcie”).

Twórca serialu zebrał też pochwały za bardzo udaną próbę ożywienia nieco zapomnianego gatunku o znakomitej tradycji.

- Na początku moją ambicją było stworzenie współczesnego thrillera konspiracyjnego, który przywoływałby atmosferę paranoi i klimat moich ulubionych filmów wstrząśniętej aferą Watergate Ameryki lat siedemdziesiątych - „Syndykatu zbrodni” i „Trzech dni Kondora”. Nie miałem pojęcia, że okaże się on tak dobrze pasować do naszych obecnych czasów

- powiedział o swoim projekcie Ben Chanan.


Przyznał, że kiedy zaczynał pisać scenariusz pewne rzeczy wydawały mu się czysto teoretycznym „gdybaniem” rodem z fikcji, ale wiele się zmieniło:

- Myślę, że nadal  tym właśnie pozostają, ale być może już nie na długo. Teraz często nie ma tygodnia, żeby nie pojawiło się nowe ostrzeżenie o koszmarnych problemach, jakie może zgotować system rozpoznawania twarzy, fake news czy deepfake. Być może wkrótce będziemy musieli znaleźć nowe sposoby oceny prawdziwości dowodów. Moi bohaterowie, w dążeniu do odkrycia prawdy, polegają na bardziej fundamentalnych ludzkich zdolnościach: pamięci, zaufaniu, instynkcie. Ale one nie są niezawodne. Czy żołnierz z zespołem stresu pourazowego może ufać swojej pamięci? Czy idealistyczna detektyw może wierzyć instytucjom wśród których funkcjonuje? W końcu żołnierzowi i policjantce przyjdzie zakwestionować wszystko, co wiedzą i w co wierzą.

 
Holliday Grainger w serialu „Obserwowani”, foto: Nick Wall
Holliday Grainger w serialu „Obserwowani”, foto: Nick Wall


„Obserwowani” - emisja w soboty (od 5 czerwca 201 roku) o godz. 20:00 w TV4.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...