reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Sieci kablowe nie chcą płacić za reemisję TVP 4K

dodano: 2021-06-02 11:24 | aktualizacja: 2021-06-02 12:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Mediakom/satkurier.pl

TVP 4K Operatorzy kablowi zrzeszeni w ramach związku Mediakom zwrócili się do zarządu Telewizji Polskiej o zniesienie opłat licencyjnych za możliwość rozprowadzania kanału TVP 4K. Ich zdaniem stoi to w sprzeczności z wypowiedzią prezesa zarządu TVP, Jacka Kurskiego, który zaznaczył, że dzięki Telewizji Polskiej tak ważne wydarzenie sportowe, jakim są mistrzostwa UEFA Euro 2020, będzie dostępne dla wszystkich Polaków, nieodpłatnie i na równych zasadach.

TVP 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Z uwagi na niezrozumiałe zasady dystrybucji kanału TVP 4K i tym samym pokrzywdzenie części Polaków, operatorzy kablowi zrzeszeni w Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom wystosowali list do zarządu TVP S.A. o zmianę zasad dystrybucji nadań z imprezy w sposób gwarantujący wszystkim Polakom równy do nich dostęp - informuje Mediakom.

List został wystosowany 28 maja i - jak informuje Mediakom - ponieważ zarząd do 1 czerwca nie otrzymał żadnej odpowiedzi ze strony TVP, zdecydował o upublicznieniu treści listu licząc, że dotrze on tą drogą do osób odpowiedzialnych w TVP za podejmowanie decyzji w tym zakresie.
 

W związku ze skierowaną do członków ZPMEiT Mediakom ofertą dotyczącą warunków reemisji w sieciach kablowych programu TVP 4K, w którym emitowane będą transmisje meczów Euro 2020, pozwalamy sobie zauważyć, że stoi ona w sprzeczności z deklaracją złożoną przez pana Prezesa Jacka Kurskiego, iż „dzięki Telewizji Polskiej tak ważne wydarzenie sportowe, jakim są mistrzostwa UEFA Euro 2020, będzie dostępne dla wszystkich Polaków, nieodpłatnie i na równych zasadach, a dodatkowo w najlepszym standardzie nadawania programie TVP 4K. To doskonały przykład tego, w jaki sposób realizujemy misję mediów publicznych, którą jest wzmacnianie narodowej wspólnoty wbrew wykluczeniu i podziałom”.

Pragniemy zauważyć, że żądanie od dostawców usług telewizji kablowej opłat licencyjnych za możliwość rozprowadzania programu w sieciach i tym samym udostępniania ich abonentom, kłóci się z wyżej przytoczonym oświadczeniem. By pokryć koszty opłat licencyjnych, dostawcy usług zmuszeni będą pobierać opłaty od abonentów końcowych, a co za tym idzie program TVP 4K nie będzie nieodpłatnie i na równych zasadach dostępny dla wszystkich Polaków. By móc obejrzeć Euro 2020, odbiorcy, którzy korzystają z usług dostawców usług telewizji kablowej, będą musieli uiścić opłaty, będące skutkiem obciążenia operatorów opłatami licencyjnymi

- informuje Mediakom.

Warto tu jednak zaznaczyć, że wszystkie mecze Euro 2020 będzie można obejrzeć w kanałach TVP1, TVP2 i TVP Sport, a TVP 4K jest tylko dodatkową opcją oglądania mistrzostw Europy - w wyższej jakości obrazu i dźwięku.
 

Należy przy tym podnieść, że członkowie Mediakom należą do grona małych i średnich przedsiębiorców, a więc tych, którzy w dużej mierze zapewniają dostęp do telewizji mieszkańcom mniejszych miejscowości, nieprzekraczających 100 000 mieszkańców. Polityka TVP, zgodnie z którą od dostawców usług dla takiego abonenta pobierana będzie opłata licencyjna zarówno jednorazowa, jak i od każdego abonenta, prowadzi do dyskryminacji takich abonentów i nierównego ich traktowania. Ci odbiorcy, którzy korzystają z telewizji naziemnej, będą odbierać program za darmo, podczas gdy ci, którzy korzystają z telewizji kablowej, będą za program płacić.

Ponadto, wedle naszej wiedzy, nie wszyscy dostawcy usług telewizji będą obciążani takimi opłatami, nie będą one pobierane od Emitel S.A. oraz od CANAL+. Prowadzi to do dalszych przypadków nierównego i dyskryminującego traktowania odbiorców końcowych, a nadto stanowi przejaw nierównego traktowania kontrahentów, tj. dostawców usług telewizji, przez TVP.

Rodzi to także poważne obawy, czy praktyka taka nie narusza przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a to w skutek nadużywania przez TVP pozycji monopolistycznej poprzez stosowanie w podobnych umowach z dostawcami usług telewizji niejednolitych warunków umów, stwarzających im zróżnicowane warunki konkurencji, a także w skutek stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów poprzez różnicowanie ich sytuacji w zależności od źródła pozyskiwania dostępu do programu

- informuje Mediakom.

Kanał TVP 4K będzie dostępny na satelicie dzięki porozumieniu z CANAL+ Polska, który udostępni na ten cel dzierżawioną od firmy Eutelsat pojemność satelitarną. Dostęp do TVP 4K przez satelitę będą mieli wyłącznie abonenci Platformy CANAL+. Natomiast jeśli chodzi o sieci kablowe mają to być, m.in.: Asta-Net, Inea, Toya i UPC Polska. Dodatkowo TVP 4K będzie dostępny w testowym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej.
 

Gotowi jesteśmy zadeklarować w imieniu naszych członków, że o ile TVP odstąpi od żądania uiszczania opłat licencyjnych za możliwość rozprowadzania TVP 4K w ich sieciach, nie będą oni pobierać od swoich abonentów żadnych dodatkowych opłat za możliwość odbioru tego programu. Dzięki temu wszyscy Polacy będą mogli odbierać program na takich samych, równych i niedyskryminujących zasadach - zarówno odbiorcy telewizji naziemnej, jak i korzystający z usług telewizji kablowej

- podsumowuje Mediakom.


Źródło: mediakom.net.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...