reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Słońce i wiatr najtańszymi źródłami energii w Australii

dodano: 2021-06-08 23:32
autor: Jan Borejko | źródło: CSIRO GenCost/AEMO

Australia ZIELONA ENERGIA FOTOWOLTAIKA 360px.jpg Słońce i wiatr stały się najtańszymi źródłami energii elektrycznej w Australii. Według nowego raportu Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) odnawialne źródła energii (OZE) są teraz lepsze i tańsze od paliw kopalnych. Najnowszy raport potwierdza ustalenia z poprzednich lat, że OZE są korzystne nie tylko dla planety, ale także dla budżetu Australii. Co ciekawe to Australia jest głównym eksporterem węgla kamiennego (39% rynku), a także jest na 7. miejscu w produkcji węgla brunatnego.

satkurier.pl
Australia mapa PV wiatr 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Słońce i wiatr stają się najtańszymi źródłami energii w Australii
Naukowcy z Australii twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna stały się najtańsze w tym kraju. Naukowcom udało się rozwiązać problem magazynowania nadmiaru energii w Australii - zbudowano kilka magazynów energii, co daje komfort przy dużym nasłonecznieniu w ciągu dnia.

Trzeci raport CSIRO GenCost, opublikowany we współpracy z australijskim operatorem rynku energii (AEMO), analizuje koszty różnych technologii produkcji energii. Fotowoltaika (PV) i wiatr były na pierwszym miejscu w produkcji energii w Australii, nawet jeśli uwzględniono koszty ich integracji – magazynowania energii i nowej infrastruktury.

Koszty integracji budzą najwięcej pytań.
Ponieważ wiatr i światło słoneczne nie są stałe w produkcji energii, koszt magazynowania energii elektrycznej jest uważany za przeszkodę dla konkurencyjności OZE. Nowy dokument, który uwzględnia te koszty, dowodzi, że odnawialne źródła energii nadal znacznie przewyższają paliwa kopalne, a baterie stają się coraz lepsze, o dłuższej żywotności i niższych kosztach wymiany.

Raport końcowy CSIRO uwzględnia analizę kosztów integracji OZE w Australii - aktualnie uwzględnia zmienność pogody z roku na rok, jej wpływ na popyt i podaż energii elektrycznej

Raport wykazał, że oprócz energii słonecznej i wiatrowej, także elektrownie szczytowo-pompowe są silnym konkurentem na rynku energii, zwłaszcza gdy wymagane jest dłuższe magazynowanie energii.

Źródło: csiro.au 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...