reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Historia królowej Anglii w Polsat Viasat History

dodano: 2021-06-09 04:20
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History „Anna Boleyn: aresztowanie, proces, egzekucja” W niedzielę, 20 czerwca br. o godz. 18:00 w kanale Polsat Viasat History wyemitowane zostaną premierowo odcinki 1., 2. i 3. brytyjskiego serialu dokumentalnego „Anna Boleyn: Aresztowanie, proces, egzekucja” („Anne Boleyn: Arrest, Trial, Execution”). W trzyodcinkowej serii historyczka Tracy Borman bada ostatnie dni życia Anny Boleyn - dzień aresztowania, dzień procesu i dzień jej egzekucji. W ciągu niespełna 3 tygodni w maju 1536 roku Anna Boleyn przeszła drogę od królowej Anglii do osoby skazanej na śmierć.

Polsat Viasat History „Anna Boleyn: aresztowanie, proces, egzekucja”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Doktor Tracy Borman prowadzi widzów przez wydarzenia każdego z tych dni, godzina po godzinie, badając dowody i analizując, co się tak naprawdę wydarzyło. Czy Anna Boleyn naprawdę cudzołożyła, czy też została odtrącona przez zmęczonego króla pragnącego męskiego potomka? Czy główny doradca króla, Thomas Cromwell, wymyślił serię absurdalnych oskarżeń, czy też opierały się one na faktach? Tracy Borman przedstawia najnowsze teorie i odwiedza miejsca najważniejszych wydarzeń - od pałacu Greenwich po Tower of London i Westminster Hall. Premiera programu „Anna Boleyn: Aresztowanie, proces, egzekucja” odbędzie się w niedzielę, 20 czerwca br. o godzinie 18:00 w kanale Polsat Viasat History.

Jak czytamy w opisie, ostatnie tygodnie życia Anny Boleyn przypominały pełen napięcia thriller, niemający sobie równych w epoce Tudorów. Upadek przebiegłej i nieustraszonej żony Henryka VIII to opowieść pełna zwrotów akcji, jakiej jeszcze nie było - w tej historii jest wszystko: dramatyczne połączenie politycznych manewrów, seksu, skandalu na dworze i królobójstwa. W każdym z odcinków, przy pomocy wiernej rekonstrukcji zdarzeń, Tracy Borman przedstawi najnowsze teorie na temat ostatnich dni Anny Boleyn. Widzowie zostaną zabrani w podróż do wszystkich wystawnych królewskich siedzib i historycznych miejsc, które odegrały kluczową rolę w życiu królowej. Zaczynając od Tower of London, gdzie była przetrzymywana, przez Westminster, gdzie sądzono jej współoskarżonych, a kończąc na Hampton Court, gdzie los Anny Boleyn został ostatecznie przypieczętowany. 

W pierwszym odcinku (emisja o godzinie 18:00) widzowie przyjrzą się jej ostatnim chwilom na wolności. Zagłębią się w relacje Anny Boleyn z mężczyznami, z którymi ponoć cudzołożyła. Wśród nich znalazł się także jej brat. Poznają treść ostatniego listu do męża i spróbują dowiedzieć się, czy nie był on misternym fałszerstwem. Wezmą pod lupę wyznanie muzyka Marka Smeatona, które doprowadziło do aresztowania królowej, a także zobaczż, jak jej ówczesny sojusznik, Thomas Cromwell, poprowadził sprawę przeciwko Annie Boleyn.

W drugim odcinku (emisja o godzinie 19:00) widzowie przyjrzą się kwestii cudzołóstwa Anny Boleyn, a także domniemanemu kazirodztwu i spiskowi mającemu na celu zamordowanie króla. Każdy z zarzutów zostanie szczegółowo przeanalizowany. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób ława przysięgłych, w której zasiadał jej własny ojciec, oraz cały system prawny Tudorów sprawiły, że od momentu aresztowania los Anny Boleyn był już przesądzony. Przyjrzą się również roli rodziny Seymourów, którzy mieli własną kandydatkę na królową czekającą tylko na upadek Anny Boleyn. 

W trzecim, ostatnim odcinku (emisja o godzinie 20:00) widzowie skupią się na wyniku procesu. Annę Boleyn sądzono przed ławą przysięgłych w King's Hall w Tower of London. Sprawa zmieniła się w publiczny spektakl, który przyciągnął ponad 2 tysiące widzów. Telewidzowie zobaczą, jak przebiegał proces, począwszy od zaciekłej obrony Anny Boleyn przed sądem, któremu przewodniczył jej wuj, a skończywszy na ostatecznym werdykcie. Czy był to zaplanowany spisek, czy też oskarżenia miały swoje uzasadnienie? Dlaczego skazani wraz z nią mężczyźni nie protestowali przeciwko oskarżeniom wobec Anny Boleyn? Na koniec widzowie przeanalizują nowe dowody, które sugerują, że decyzja o egzekucji królowej była z góry narzucona i nie podlegała dyskusji (więcej tutaj).
 
Emma Connell w programie „Anna Boleyn: aresztowanie, proces, egzekucja”, foto: Off The Fence
Emma Connell w programie „Anna Boleyn: aresztowanie, proces, egzekucja”, foto: Off The Fence


„Anna Boleyn: Aresztowanie, proces, egzekucja” - emisja w niedzielę, 20 czerwca 2021 roku o godz. 18:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...