reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji 10°E?

dodano: 2021-06-15 13:51 | aktualizacja: 2021-06-16 14:48
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

Eutelsat logo 1.07.2020 Pozycja 10°E jest jedną z wieloletnich lokalizacji orbitalnych należących do konsorcjum Eutelsat, a obecnie jest to kluczowa pozycja dla danych i profesjonalnych usług wideo. Potężny zasięg 10°E zapewnia kilka wiązek satelity Eutelsat 10A obsługujących Europę, Bliski Wschód, Afrykę, Indie i część Azji, a także Amerykę Łacińską. Usługi świadczone są nieprzerwanie z tej lokalizacji od 1987 roku.

Eutelsat
Eutelsat 10A


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co można odebrać w paśmie C?

Najszerszą ofertę FTA prezentuje StarTimes TV. Uznany dostawca płatnej i darmowej telewizji StarTimes Media posiada ponad 9 mln abonentów na całym świecie. Łączy satelitę z technologią naziemną, by ułatwić transmisję ponad 80 lokalnych i międzynarodowych kanałów w ramach platformy StarTimes TV. Posiada też kilka oryginalnych stacji, które oferują wiadomości, sport, muzykę, filmy, seriale telewizyjne, rozrywkę i dokumenty. Usługa jest dostępna w ponad 10 krajach afrykańskich, w tym Kenii, Nigerii, Tanzanii, Ugandzie, Rwandzie, Burundi i Sudanie.

W StarTimes TV są zawarte kanały darmowe od wiodących korporacji państwowych. Jedną z nich jest Kenya Broadcasting Corporation. Najbardziej niezawodny, dynamiczny i zaufany nadawca w Kenii nadaje swój flagowy kanał telewizyjny KBC Channel 1, który przynosi informacje, edukację i rozrywkę w języku angielskim i kiswahili. Sieć Akili Network nadaje Akili Kids! – pierwszy i jedyny bezpłatny kanał edukacyjny w Kenii dla prawie 20 mln dzieci poniżej 14. roku życia. Stacja została uruchomiono 31 marca 2020 r. i już po trzech miesiącach stała się drugą najczęściej oglądaną w Kenii, tworząc zupełnie nową narrację o kenijskiej telewizji, koncentrującej się wyłącznie na edukacji. Z kolei darmowy pakiet z Ugandy zawiera kilkanaście kanałów z tego kraju, w tym najczęściej oglądane NTV Uganda i pierwszy kanał w języku luganda Bukkede 1. Te nieznane kanały prezentują lokalne wydarzenia, promują kulturę i rozrywkę.
 
Bukkede 1
KBC Channel 1
NTV Uganda

Togijska grupa New World TV z siedzibą w Lomé, stolicy Togo w Afryce, oferuje pakiet kanałów tematycznych o wszelkiego rodzaju treściach (informacje, sport, edukacja, kultura, rozrywka).

To wszystko można znaleźć w New World Sport, New World Info, New World Magazine, New World Cinema, New World Transnat i New World Muzik.
 
New World Transnat

Kilka kanałów z przekazu SCPC.
Firma CIS Médias z siedzibą w Konakry, stolicy Gwinei, oferuje panafrykański kanał telewizyjny CIS TV do promocji sportu i szeroko pojętej kultury. Kanał interesuje się wszelkimi wydarzeniami kulturalnymi i dyscyplinami sportowymi w Afryce. Rádio Televisão Cabo-verdiana z siedzibą w Republice Zielonego Przylądka nadaje TV Cabo Verde. Znajdziemy w nim sporo lokalnych treści – poza informacjami i kulturą, także seriale i formaty rozrywkowe.

Ponadto są nadawane oficjalne kanały narodowe z Republiki Burundi, Republiki Rwandy, Republiki Czadu czy Republiki Togijskiej (Togo).
 
CIS TV

Przekazy satelitarne z pasma Ku

Pozycja 10°E ma do zaoferowania wiele feedów z całego świata – począwszy od materiałów informacyjnych po wydarzenia sportowe czy programy rozrywkowe na żywo. Choć nie są to regularne sygnały nadawane w tym samym miejscu, to cieszą się ogromną popularnością wśród hobbystów zainteresowanych mediami i techniką satelitarną. Wiele przekazów jest nadawanych w standardzie DVB-S2, kompresji wideo MPEG-4 i jakości obrazu HDTV. Czasami są realizowane w transmisji skompresowanej do 4:2:2 lub innej, wymagającej lepszego sprzętu z dobrze działającą funkcją Blindscan. Wskazana jest antena satelitarna większa niż 80-90 cm, bo daje lepsze wyniki odbioru. Jest to istotne tym bardziej przy przekazach, które są nadawane z różną mocą sygnału i przy użyciu różnych modulacji i korekcji błędów FEC. Dosyły są przeznaczone dla techników i montażystów, a nie dla odbiorców indywidualnych. Jednak ci ostatni przy odrobinie wiedzy i precyzji mogą odbierać pod warunkiem, że będą niezaszyfrowane (FTA).

Co nadawano w lutym 2021 roku? To np. gale bokserskie organizowane przez grupę Babilon Promotion, które następnie są przekazywane dla kanałów Polsatu. Innym wydarzeniem był relacjonowany w dniach 22-27 lutego ze stolicy Bułgarii 72. Międzynarodowy Turniej Bokserski Strandja. W Sofii rywalizowało ze sobą 91 zawodniczek i 129 zawodników z różnych krajów, w tym z Polski. Relacje Primera División Femenina – najwyższej klasy żeńskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Hiszpanii. Relacje A-League – piłkarskie rozgrywki ligowe na najwyższym szczeblu w Australii. Relacje Supercars Championship – australijskiej kategorii supersamochodów wyścigowych V8. Relacje Eerste klasse A – najwyższej klasy męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Belgii. Zawody Top 14 – profesjonalnej ligi rugby union we Francji, a także UK Premiership Rugby – najwyższego poziomu rozgrywek w rugby union w Anglii. Transmisje w ramach LigaPro – drugiej klasy rozgrywek piłkarskich w Portugalii. Coupe de France – Puchar Francji w piłce nożnej, organizowany corocznie przez Francuski Związek Piłki Nożnej dla męskich drużyn klubowych. Serie B – drugiego poziomu ligowych rozgrywek w piłce nożnej we Włoszech. Relacje Pucharu Narodów Afryki U-20 – młodzieżowego turnieju piłkarskiego organizowanego przez Konfederację Afrykańskiej Piłki Nożnej dla zawodników do 20 lat. Relacje I ligi polskiej w piłce nożnej – drugiego poziomu rozgrywek mężczyzn w Polsce. Występy polskiej reprezentacji w piłce siatkowej. Tenisowa impreza wielkoszlemowa Australian Open 2021, która odbyła się w dniach 8-21 lutego, tradycyjnie na twardych kortach Melbourne Park w Melbourne. Turnieje Tipos Extraliga – najwyższego poziomu rozgrywkowego w hokeju na lodzie na Słowacji. Turnieje Kontynentalnej Ligi Hokejowej – najwyższej i narodowo mistrzowskiej klasy rozgrywkowej w hokeju na lodzie w Rosji. Poza drużynami rosyjskimi, występują też zespoły z innych państw (Białoruś, Łotwa, Kazachstan, Finlandia, Chiny). Relacje European Boxing Confederation (EUBC) organizującej turnieje Mistrzostw Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców m.in. w Bułgarii, Czarnogórze czy we Włoszech. Spotkania reprezentacji Brazylii w piłce nożnej mężczyzn biorących udział w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, a także relacje z udziału reprezentacji Serbii, Hiszpanii, Grecji, Czech, Iraku, Arabii Saudyjskiej czy Kuwejtu. Volleyball Champions League – międzynarodowe, klubowe rozgrywki siatkarskie w ramach Ligi Mistrzów w piłce siatkowej CEV. Występy ATP Montpellier – męskiego turnieju tenisowego zaliczanego do cyklu ATP Tour i rozgrywanego na kortach twardych w hali we francuskim Montpellier. Liga ABA – koszykarskiej adriatyckiej ligi regionalnej, w której uczestniczą kluby z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Serbii oraz Słowenii. Copa Libertadores – międzynarodowe rozgrywki klubowe w ramach Pucharu Wyzwolicieli Ameryki. Biorą w niej udział najlepsze kluby piłkarskie z Ameryki Południowej.
 
Strandja

Obok licznych transmisji sportowych, można trafić na inne treści. Dosyły z EuroMillions – najpopularniejszego europejskiego lotto, w które gra się w dziewięciu krajach europejskich. Losowania odbywają się we wtorki i piątki wieczorem w Paryżu, a minimalna nagroda gwarantowana wynosi 17 mln euro. Relacje İhlas Haber Ajansı (İHA) – tureckiej agencji informacyjnej z siedzibą w Stambule w Turcji, dostarczającej materiały wideo dla nadawców w Turcji. Transmisje z Sanremo Music Festival 2021 – telewizyjnego konkursu piosenki organizowanego w Teatro Ariston w Sanremo przez włoskiego nadawcę publicznego RAI. Ponadto relacje reporterskie dla licznych stacji telewizyjnych, m.in. z Bośni i Hercegowiny, Francji (TF1, LCI, France 3), Polski (TVN/TVN24), Kurdystanu (Zagros TV), Syrii czy Maroka (M24 TV).
 
IHA

Jak wyszukać pozycję 10°E? Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E.
 1. Satelita Eutelsat 10A stacjonuje na 10°E długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-zachodnim (bliżej południa niż zachodu). Kąt elewacji (góra-dół) będzie prawie identyczny w porównaniu z ustawieniem na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E. Na tym etapie nie ma potrzeby korygować tego kąta. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie (w większości przypadków widok na 10°E będzie odsłonięty, jeżeli jest odbiór 13°E).
 2. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
 3. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 10°E.
 4. Odbiornik pozostawiamy na transponderze korzystającym z szerokiej wiązki ogólnoeuropejskiej Wide satelity Eutelsat 10A.
 5. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo np. antena znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 12.
 6. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
 7. Przykładem do ustawienia Eutelsat 10A może być transponder BFBS z częstotliwości 11,222 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 6.
 8. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy o 3° w kierunku zachodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać kilka mniejszych przesunięć, średnio o 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na zachód.
 9. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
 10. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych częstotliwości SCPC (z niskim SR), doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru. UWAGA! Nie należy wybierać częstotliwości używanych do przekazów, dla których parametry są aktywne tylko okazjonalnie i często ulegają zmianie.
 11. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
 12. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, dokładniej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas bezwzględnie należy skorzystać z urządzenia pomiarowego.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?
W takim przypadku ustawienie anteny nie będzie trudniejsze, ponieważ Eutelsat 10A (10°E) znajduje się w bliskim sąsiedztwie floty Eutelsat Hot Bird 13°E. Należy zrealizować wszystkie etapy, pomijając pkt. 2 i pkt 3.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...