reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Geniusze” - film TVP, ZDF i Arte w kinach

dodano: 2021-06-16 06:40 | aktualizacja: 2021-06-16 20:44
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Dystrybucja Kinowa Arte ZDF „Geniusze” Od piątku, 11 czerwca br. w kinach widzowie mogą oglądać polsko-brytyjsko-niemiecki film „Geniusze”. Producentami filmu są Dragonfly Films GmbH, Mirror Productions, Shipsboy, Zischlermann Filmproduktion GmbH, Erfttal Film und Fernsehproduktion GmbH & Co. KG, koproducentem jest TVP, we współpracy z ZDF/Arte, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Polsko-Niemiecki Fundusz Filmowy i EC1 Łódź - Miasto Kultury, a dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa. Wkrótce film, przedstawiający „prawdziwą historię bomby wodorowej”, ma pojawić się w ofercie TVP VOD. Scenariusz oparto na autobiografii głównego bohatera, pod tytułem „Przygody matematyka”.

TVP Dystrybucja Kinowa Arte ZDF „Geniusze”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film biograficzny „Geniusze” w reżyserii Thora Kleina o genialnym polskim matematyku, jednym z pionierów ery nuklearnej, wszedł do kin w całej Polsce w piątek, 11 czerwca 2021 roku. Koproducentem tej międzynarodowej produkcji filmowej jest Telewizja Polska.

„Geniusze” to opowieść o życiu wybitnego polskiego matematyka żydowskiego pochodzenia, Stanisława Ulama z Philippem Tłokińskim w roli głównej („Kurier”). To opowieść o młodym naukowcu, który radząc sobie z traumatycznym doświadczeniem wojny, przyczynił się do stworzenia broni nuklearnej i zakończenia II wojny światowej. Jak czytamy w opisie, „Geniusze” wykraczają poza ramy filmowej biografii utalentowanego naukowca i stają się ponadczasową opowieścią o dwuznacznej naturze postępu. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Thor Klein, a autorem zdjęć Tudor Vladimir Panduru. W obsadzie znaleźli się Philippe Tłokiński, Fabian Kocięcki, Mateusz Więcławek, Esther Garrel, Joel Basman, Sam Keeley i Sabin Tambrea. Scenariusz filmu oparto na autobiografii głównego bohatera, pod tytułem „Przygody matematyka”.

Głównego bohatera widzowie poznają w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, do których wyemigrował wraz z rodziną i rozpoczął pracę naukową na jednej z amerykańskich uczelni. Kontrakt Stanisława (w tej roli Philippe Tłokiński) nie zostaje przedłużony, a jego opieka nad szesnastoletnim bratem Adamem (Mateusz Więcławek) staje się coraz większym wyzwaniem. Ulamom grozi deportacja do targanej wojną Europy, a powrót do Polski oznacza dla nich pewną śmierć. Wówczas naukowiec staje się jedną z kluczowych postaci „Projektu Manhattan”. Powołana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ameryki Franklina Delano Roosevelta inicjatywa doprowadziła do skonstruowania broni nuklearnej. Ulam ma świadomość, że rezultat jego badań przyspieszy zakończenie II wojny światowej, lecz jednocześnie będzie kosztował życie tysięcy niewinnych istnień ludzkich. 

Film „Geniusze” na festiwalach: „Międzynarodowy Festiwal Filmowy Palm Springs 2020” - światowa premiera, „Festiwal Filmowy Cottbus 2020” - premiera niemiecka, nagroda dla „Filmu z największym potencjałem dystrybucyjnym”, „Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ford Lauderdale 2020 - nagroda przewodniczącego jury i nagroda publiczności dla „Najlepszego filmu dramatycznego”, „Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 2020” - oficjalna selekcja.
 
Philippe Tłokiński na plakacie promującym kinową emisję filmu „Geniusze”, foto: TVP
Philippe Tłokiński na plakacie promującym kinową emisję filmu „Geniusze”, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

849 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

99 zł Więcej...