reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wirtualna Polska i Deutsche Welle z serią wywiadów

dodano: 2021-06-19 11:28
autor: Łukasz Knapik | źródło: Wirtualna Polska Holding

Wirtualna Polska (WP) Deutsche Welle (DW) „Dialog: Rozmowy polsko-niemieckie” Z okazji 30. rocznicy podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec” Wirtualna Polska (WP) i Deutsche Welle (DW) ruszają ze wspólnym serią wywiadów pod tytułem „Dialog: Rozmowy polsko-niemieckie”. Materiały będą ukazywały się od czerwca br. na łamach Wirtualnej Polski i Deutsche Welle. Łącznie zaplanowanych jest kilkanaście wywiadów w formie pisemnej oraz materiały wideo.

Wirtualna Polska (WP) Deutsche Welle (DW) „Dialog: Rozmowy polsko-niemieckie”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do rozmów zaproszeni zostali m.in. sygnatariusz traktatu, były premier Polski Jan Krzysztof Bielecki, jeden z najbliższych współpracowników kanclerza Niemiec Helmuta Kohla - Wilhelm Höynck, działacz mniejszości niemieckiej w Polsce, nauczyciel i samorządowiec Rafał Bartek, pisarz Jacek Dehnel, który wyemigrował do Berlina, twórczyni polskiej strony do nauki niemieckiego na Facebooku - Agnieszka Drummer.

17 czerwca 1991 roku w Bonn premier RP Jan Krzysztof Bielecki i kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (RFN) Helmut Kohl podpisali „Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”, który otworzył nowy rozdział w relacjach między obydwoma państwami. Po 30 latach od tej historycznej daty dziennikarze Wirtualnej Polski i Deutsche Welle przeprowadzą serię wywiadów z osobami bezpośrednio związanymi z tym wydarzeniem, a także z ludźmi biznesu, nauki i kultury z obu krajów. Zapytają o przeszłość i przyszłość: o to, co wspólnie osiągnęliśmy dzięki traktatowi oraz o kierunki rozwoju obydwu państw i sąsiedzkich relacji. Odniosą się do gospodarki, wyzwań klimatycznych i środowiskowych. Ponadto dzięki rozmowom będzie można poznać perypetie osób, których życiowe ścieżki poprowadziły do Niemiec (więcej tutaj).

Materiały serii „Dialog: Rozmowy polsko-niemieckie” będą ukazywały się od czerwca br. na łamach Wirtualnej Polski i Deutsche Welle. Łącznie zaplanowanych jest kilkanaście wywiadów w formie pisemnej oraz materiały wideo.

- 17 czerwca 1991 roku Polska marzyła, by dogonić gospodarczo Zachód i wejść do europejskiej wspólnoty. Niemcy zaledwie pół roku wcześniej uznały wspólną granicę z Polską i walczyły z trudnościami po zjednoczeniu RFN i NRD. 17 czerwca 2021 roku Polska i Niemcy są razem w NATO i w Unii Europejskiej, fizyczna granica między nimi nie istnieje, Polacy uczą się w Niemczech, Niemcy robią biznes w Polsce i odwrotnie. Podpisany 30 lat temu traktat zapoczątkował proces, od którego wziął nazwę już trzeci międzynarodowy projekt Wirtualnej Polski z Deutsche Welle - dialog polsko-niemiecki. Nasze dziennikarki i nasi dziennikarze skierują światło na najważniejsze problemy, którym Polacy i Niemcy muszą stawić czoła w najbliższych latach, a także na to, co - właśnie dzięki dialogowi - już się udało

- mówi Piotr Mieśnik, redaktor naczelny Wirtualnej Polski.

- Dialog jest zawsze czymś cennym, a w kontekście ogromu zbrodni, których Niemcy dopuścili się na Polakach - nawet bezcennym. Podpisany 30 lat temu polsko-niemiecki traktat sformalizował dialog między rządami i społeczeństwami, przypieczętował zatem cud przebaczenia i pojednania. W naszym projekcie wspólnie z Wirtualną Polską postanowiliśmy dokonać bilansu dokonań i spojrzeć w przyszłość. Może już wkrótce potrzebny będzie nowy traktat? To jedno z pytań, które stawiamy naszym rozmówcom

- mówi Bartosz Dudek, redaktor naczelny polskiej sekcji Deutsche Welle.


Jak czytamy w komunikacie, „Traktat o dobrym sąsiedztwie” był niezwykle ważnym dokumentem. Regulował m.in. znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla jedności Europy, podkreślał konieczność intensyfikacji i rozbudowy wymiany kulturalnej i zapewnienie współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Niemcy wyraziły w nim również zrozumienie dla polskich dążeń do integracji struktur Europy Zachodniej (więcej tutaj i tutaj).

W dniu podpisania traktatu powstała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, która dziś wspiera projekty odnoszące się tematycznie do traktatu, dotyczące mniejszości, wyzwań klimatycznych, przyszłości relacji polsko-niemieckich. Tematy opracowane przez Wirtualną Polskę i Deutsche Welle dotyczą wielu tych kwestii.

„Dialog: Rozmowy polsko-niemieckie” - materiały na łamach portalu Wirtualna Polska i strony internetowej Deutsche Welle.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV w sieci


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...