reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Exatel otworzył teleport [wideo]

dodano: 2021-06-25 19:41 | aktualizacja: 2021-06-26 13:08
autor: Łukasz Knapik | źródło: Exatel

Exatel We wtorek, 22 czerwca br. odbyło się oficjalne otwarcie nowoczesnego teleportu satelitarnego Exatel. Jest to również pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie Środkowo-Wschodniej kontrolowane przez spółkę Skarbu Państwa. Infrastruktura ta będzie wykorzystywana zarówno na potrzeby państwa, jak i podmiotów komercyjnych.

Exatel
Exatel teleport widoczność satelitów 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kompetencje w zakresie łączności satelitarnej Exatel rozwija od 2018 roku.
Do tej pory spółka świadczyła tego typu usługi dla instytucji publicznych. Na początku 2020 roku segment łączności satelitarnej stał się jednym z ważniejszych obszarów ekspansji rynkowej a spółka zapowiedziała w październiku budowę własnej infrastruktury - teleportu satelitarnego. Zgodnie z pierwotnym planem budowa miała zakończyć się w czerwcu tego roku. Termin ten udało się dotrzymać, a we wtorek, 22 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie.

- Po 8 miesiącach prac, oficjalne otworzyliśmy teleport Exatel. Znaczenie tego projektu jest ogromne - zarówno dla państwa, jak i dla samej spółki. To jedyne w tej części Europy rozwiązanie, które będzie kontrolowane przez spółkę Skarbu Państwa. Obecnie z usług teleportu korzysta Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Możliwości teleportu są jednak o wiele większe. Dlatego z naszych usług mogą korzystać także inne podmioty - zarówno państwowe, jak i komercyjne. Co ważne, cała inwestycja została zrealizowana ze środków własnych naszej firmy

- powiedział Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes zarządu Exatela.


Obecnie na teleporcie Exatel działa zespół 7 nowoczesnych anten satelitarnych z największym rozmiarem czaszy o średnicy 6,3 m. Pole antenowe to 4 anteny 2,4 m; 2 anteny 3,8 m i 1 antena 6,3 m.

Infrastrukturę uzupełnia Data Center, połączony z pozostałymi ośrodkami DC Exatel, magazyn oraz pomieszczenie pełniące funkcję warsztatu.

- Całość została przygotowana tak, by móc świadczyć usługi z SLA na poziomie 99,9 proc. Co ważne - teren umożliwia nam szybką rozbudowę pola antenowego o dodatkową infrastrukturę, jeśli tylko pojawi się taka potrzeba. Jeśli dodamy do tego ciągłość zasilania (na 3 poziomach bezpieczeństwa), redundancję transmisji satelitarnej oraz redundancję dosyłowej sieci transportowej, to mogę powiedzieć, teleport Exatel spełnia najwyższe światowe standardy

- powiedział Rafał Magryś, wiceprezes zarządu Exatela.


Jak czytamy w komunikacie, aspekty techniczne to nie jedyne atuty najnowszej inwestycji Exatela. Polski operator telekomunikacji dużą wagę poświęcił również kwestiom bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa zarówno fizycznego, jak i cyberbezpieczeństwa teleportu. Cały obiekt objęty jest kontrolą dostępu i stałym monitoringiem wizyjnym. Oczywiście Exatel posiada także zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem który - jeśli zajdzie taka potrzeba - może błyskawicznie reagować w trybie 24 godzin na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

- Głównym wyróżnikiem naszego rozwiązania jest synergia wynikająca z naszych kompetencji jako operatora telekomunikacyjnego. Cała infrastruktura oraz świadczone na niej usługi są objęte stałym monitoringiem naszego Network Operations Center oraz - co jest wartością unikalną teleportu Exatel - Security Operations Center. Nie bez znaczenia jest także fakt, że - jako polski operator telekomunikacyjny - posiadamy świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego I stopnia UE i NATO oraz o klauzuli ściśle tajne

- dodaje Rafał Magryś.


Jak zapewnia firma, obecnie teleport Exatel może świadczyć szereg usług w zakresie łączności satelitarnej. Duża widoczność satelitów geostacjonarnych umożliwia połączenie prawie z każdym miejscem na Ziemi. Teleport umożliwia także świadczenie usług rozsiewczych (broadcast) dla firm medialnych (radio, telewizja) lub może stanowić zapasowy dostęp do satelitów telekomunikacyjnych dla ich operatorów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom może odbierać dane satelitarne systemem EDRS w czasie rzeczywistym z satelitów na niskich orbitach Ziemi i przekazywać je dalej na Ziemię przez satelity na orbicie geostacjonarnej. Może także być wykorzystywany do kontroli misji, to jest do zarządzania np. konstelacją polskich satelitów obserwacyjnych/telekomunikacyjnych.

Teleport to nie jedyny „kosmiczny” projekt Exatela.
W styczniu bieżącego roku spółka we współpracy z Politechniką Rzeszowską oraz Państwową Wyższą Szkołą Technologiczno-Ekonomiczną w Jarosławiu podpisały list intencyjny w sprawie powołania polskiego klastra kosmicznego. Podpisanie listu odbyło się przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Efektem współpracy Exatela i podkarpackich uczelni ma być stworzenie „Satelitarnego systemu obserwacji Ziemi”. Projekt ma obejmować utworzenie polskiej konstelacji sześciu bazowych mikrosatelitów teledetekcyjnych. Rozwiązanie to dostarczy obrazowanie bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR), mające zastosowanie m.in. w obszarach obronności, bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, rolnictwa, ochrony środowiska.

Exatel planuje, że pierwszy polski satelita zostanie wyniesiony w 2023 roku, natomiast cała konstelacja uruchomiona zostanie pod koniec 2026 roku (więcej tutaj).
 
Piotr Krawczyk, Tomasz Zdzikot, Marcin Ociepa, Maciej Małecki, Nikodem Bończa Tomaszewski, Tadeusz Chrzan i Maciej Karasiński podczas oficjalnego otwarcia teleportu satelitarnego Exatela, foto: Exatel
Piotr Krawczyk, Tomasz Zdzikot, Marcin Ociepa, Maciej Małecki, Nikodem Bończa Tomaszewski, Tadeusz Chrzan i Maciej Karasiński podczas oficjalnego otwarcia teleportu satelitarnego Exatela, foto: Exatel

Teleport satelitarny Exatela oficjalnie otwarty - filmik promocyjny:


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...