reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 36°E?

dodano: 2021-06-25 17:59
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Satelita Eutelsat 36E pozycja 360px.jpg 36°East jest kluczową lokalizacją orbitalną do nadawania programów telewizyjnych w europejskiej części Rosji, krajach Wspólnoty Niepodległych Państw i Afryce Subsaharyjskiej oraz ważną lokalizacją dla transmisji danych. Ta wiodąca pozycja dociera do 50% gospodarstw domowych w regionie. Za pośrednictwem tej pozycji odbiera kanały około 25 milionów domów w Rosji i WNP. Z kolei w Afryce Subsaharyjskiej dociera do 8 mln domów.

https://www.eutelsat.pl/pl/sites/eutelsat-internet/home/satellites/36-east.html
36 East


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Eutelsat odnowi flotę satelitarną na 36°E
W marcu 2021 r. Eutelsat Communications podpisał kontrakt z Airbusem na zakup całkowicie elektrycznego satelity Eutelsat 36D. Nowa konstrukcja z 70 fizycznymi transponderami pasma Ku ma przejąć wszystkie najważniejsze zadania satelity Eutelsat 36B, z ulepszeniami w zakresie zasięgu i wydajności. Satelita zostanie zbudowany o najnowocześniejszą platformę Airbus Eurostar Neo, która łączy zwiększoną pojemność i bardziej wydajne systemy kontroli mocy i termicznej ze skróconym czasem produkcji i zoptymalizowanymi kosztami. Plany zakładają wyniesienie na orbitę w pierwszej połowie 2024 roku.

Dlaczego warto mieć odbiór z pozycji 36°E?
Z FTA w wiązce rosyjskiej odbierzemy maksymalnie kilka kanałów z Rosji, choć jeszcze z 10 lat temu było ich kilka razy więcej. Jednak 36°E może okazać się świetną opcją, jeżeli wykupimy abonament jednej z dwóch dostępnych platform - Trikolor i NTV Plus. Wówczas dostajemy setki kanałów za niewielką opłatą. Dla przykładu pakiet podstawowy Edinyj operatora Trikolor kosztuje 1500 rubli rocznie, czyli około 80 zł. W skali miesiąca to niecałe 7 zł za ofertę 240 kanałów telewizyjnych! Do tego należy zaopatrzyć się w dedykowany odbiornik HD z kartą dostępu w kwocie około 7000 rubli (350 zł) lub nowszy odbiornik UHD, który będzie droższy o 50 zł.

Konkurencyjny operator NTV Plus ma do zaoferowania pakiet podstawowy Bazowyj Online (ponad 160 kanałów) za cenę 1800 rubli rocznie (około 90 zł). Operator dorzuca odbiornik HD lub moduł z kartą dostępu. Dla odmiany ten pakiet pozwala na oglądanie ponad setki kanałów na dowolnym urządzeniu, czego nie dostaniemy w podstawowej ofercie Trikolor.

Dane są aktualne na czerwiec 2021 roku i często ulegają zmianie. Mimo to oferta ciągle wypada korzystnie dla widza w Polsce.

Specjalny konwerter na polaryzacje kołowe L/R
Wszystkie transmisje z wiązek rosyjskich na pozycji 36°E są prowadzone w polaryzacji kołowej (L/R), co wyklucza zastosowanie powszechnie dostępnych konwerterów w hipermarketach na polaryzacje liniowe (H/V). Odbiorca ma dwie ścieżki do wyboru. Pierwszą jest zakup fabrycznie wykonanego produktu w sklepie ze sprzętem satelitarnym. Przykładowo produkt Konwerter Twin GT-SAT kołowy. Drugą jest przerobienie zwykłego konwertera liniowego. Pierwsza opcja zapewni najlepsze efekty odbioru, ale jest droższa. Druga jest tańsza, ale wymaga poświęcenia czasu i prawdopodobnie da gorsze wyniki odbioru. Oczywiście metodą kombinacji, prób i błędów można starać się doprowadzić do najlepszych wyników, ale nigdy nie będą one porównywalne z wynikami uzyskiwanymi na fabrycznym konwerterze kołowym.

Przerobienie konwertera liniowego na kołowy wymaga stworzenia separacji między polaryzacjami. Najpierw zdejmujemy okrągłą pokrywę promiennika (w niektórych produktach może być konieczne jej podważenie). Należy to zrobić ostrożnie, aby nie uszkodzić osłony, ponieważ później musimy szczelnie ją założyć. Kolejnym krokiem jest wycinanie plastikowego prostokąta o jednakowej grubości, który posłuży nam za dialektryk, np. z linijki lub opakowania po Tic Tac. Najlepiej jest wyciąć większy kawałek, a później np. pilnikiem dopasowywać do wymiarów otworu. Wkładka musi być tak docięta, aby wchodziła w środek falowodu dość ciasno i prostopadle do dna. Długość dialektryka i ustawienie głębokości należy wykonać patrząc na paski sygnału. Pamiętajmy, że grubsza wkładka zapewni lepsze separowanie polaryzacji (stąd użycie np. linijki jako materiału). Szczególnie ma to znaczenie przy mocniejszych sygnałach. Prostokąt nie powinien wystawać z falowodu i musi kończyć się na odcinku, gdzie średnica otworu zwiększa się stożkowo [foto]. Przeróbka konwertera spowoduje osłabienie polaryzacji liniowej.
 
Przerobienie konwertera z polaryzacji liniowych H/V na polaryzacje kołowe L/R (włożenie plastikowej wkładki). [foto: chipdip.ru]

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox AND-95

OPENBOX AND-95 to urządzenie - player 4K, który działa na...

189 zł Więcej...