reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Brexit: Hiszpania i Holandia przejmują migrujące kanały z Wielkiej Brytanii

dodano: 2021-06-29 16:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: The European Audiovisual Observatory

Europejskie obserwatorium European Audiovisual Observatory 2020 360px.jpg The European Audiovisual Observatory - Europejskie Obserwatorium Audiowizualne opublikowało nową edycję swojego rocznego raportu na temat audiowizualnych usług medialnych w Europie. W związku z tym po Brexicie liczba kanałów telewizyjnych z siedzibą w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o połowęHiszpania i Holandia zarejestrowały u siebie większość kanałów telewizyjnych, które wyemigrowały z Wysp. Mimo tego Wielka Brytania pozostaje wiodącym rynkiem audiowizualnym w Europie z 586 kanałami. Polska ma tylko 118 kanały.

European Audiovisual Observatory
ranking kanałów w Europie Europejskie obserwatorium European Audiovisual Observatory 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nowy raport Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego zawiera przegląd świadczenia usług w europejskim audiowizualnym krajobrazie medialnym. W oparciu o analizy danych liczbowych z 2020 r. z bazy danych MAVISE Obserwatorium, niniejsza publikacja przedstawia spostrzeżenia z dwóch perspektyw:

 • Pierwsza koncentruje się na podaży audiowizualnych usług medialnych (AV) w Europie, prezentując dane liczbowe dotyczące telewizji (TV), usług na żądanie i platform udostępniania wideo dostępnych i pochodzących z rynków europejskich. Zawiera również informacje o usługach AV skierowanych na rynki zagraniczne.
 • Druga perspektywa dotyczy tego, które kraje i jakie ustawodawstwo obejmują te usługi, innymi słowy roszczenia dotyczące jurysdykcji wniesione na podstawie zmienionej europejskiej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (AVMSD), w tym kryteria, na których te roszczenia są oparte.

Wyniki raportu obejmują:

 • W Europie dostępnych było 13 638 audiowizualnych usług medialnychW tym policzono 10 839 kanałów telewizyjnych, z czego 4803 (44%) stanowiły kanały telewizji lokalnej. Ta łączna liczba obejmuje również 2799 usług na żądanie (VOD), z czego 1 179 (42%) to usługi płatne na żądanie.
 • Ponad połowa wszystkich badanych kanałów telewizyjnych, w tym telewizja lokalna, była dostępna bezpłatnie (FTA), a co trzeci był dostępny za pośrednictwem telewizji naziemnej. Dwie z trzech płatnych usług na żądanie były oparte na subskrypcji.
 • 1 na 10 kanałów telewizyjnych pochodzących z Europy był własnością publiczną lub miał mieszaną własność, a 3% płatnych usług na żądanie było publicznych.
 • Wielka Brytania, z 586 kanałami telewizyjnymi, pozostaje najważniejszym rynkiem telewizyjnym w Europie, aczkolwiek z niewielką przewagą nad Federacją Rosyjską (524 kanały telewizyjne) i Holandią (515 kanałów telewizyjnych). Łącznie te 3 rynki audiowizualne stanowią ponad jedną czwartą (28%) całkowitego udziału kanałów telewizyjnych (z wyłączeniem lokalnych) pochodzących z Europy.
 • Wiodącym europejskim dostawcą usług płatnych na żądanie była Irlandia z 188 usługami, pozostawiając na drugim i trzecim miejscu Francję (141 usług) i Wielką Brytanię (140 usług). Koncentracja tych trzech liderów rynku w usługach płatnych na żądanie (41 proc. udziału) była wyższa niż w telewizji (28 proc., jak wspomniano powyżej).
 • 25% wszystkich usług telewizyjnych w Europie skierowana była na rynki zagraniczneZnajdowały się one głównie w Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Luksemburgu, oferując ponad 100 usług na każdym terytorium. Dwie z trzech wszystkich usług telewizyjnych skierowanych na inne rynki pochodziły z jednego z tych czterech krajów.
 • Wśród głównych węzłów telewizyjnych obsługujących inne rynki, Wielka Brytania była krajem najbardziej dotkniętym migracją kanałów telewizyjnych po BrexiciePodczas gdy ogólna liczba kanałów telewizyjnych z siedzibą w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o ponad połowę w latach 2018-2020, liczba kanałów skierowanych na rynki zagraniczne spadła o podobny udział (np. -44%), co sugeruje, że migracja kanałów telewizyjnych w dużej mierze koncentruje się na tych usługach.
 • Największymi zwycięzcami w migracji kanałów telewizyjnych były Holandia, której liczba wzrosła ponad dwukrotnie, oraz Hiszpania, której kanały telewizyjne wzrosły o +38% w latach 2018–2020.
 • 1/3 wszystkich kanałów telewizyjnych migrujących z Wielkiej Brytanii w latach 2018–2020 trafiła do Holandii (18%) i Hiszpania (14%).

Dane dostępne w MAVISE i wykorzystane w niniejszym raporcie opierają się na informacjach przekazanych przez audiowizualne organy regulacyjne w UE-27, Albanii, Armenii, Bośni i Hercegowinie, Gruzji, Islandii, Liechtensteinie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Norwegii, Republice Serbii, Federacja Rosyjska, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania i Maroko.

Źródło: coe.int 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...