reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

5G od sieci Play pokryje już 35 proc. populacji Polski

dodano: 2021-07-02 06:14
autor: Łukasz Knapik | źródło: Groupe Iliad

Play 5G Jak poinformował operator, do końca lipca br. sieć 5G Play (P4, Groupe Iliad) pokryje 35 proc. populacji Polski. Play kończy kolejną fazę „intensywnej rozbudowy swojej sieci 5G, włączając setki nowych stacji 5G”. Na koniec lipca br. będzie miał 2576 nadajników obsługujących 5G, które dadzą pokrycie dla 35 proc. populacji Polski. Sieć wykorzystuje rozwiązanie dynamicznego współdzielenia częstotliwości (DSS), dzięki czemu „efektywnie przydziela posiadane zasoby”. W maju br. operator poinformował, że przekroczył próg 9 000 nadajników.

Play Barbara Kurdej-Szatan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sieć Play wykorzystuje rozwiązanie dynamicznego współdzielenia częstotliwości (Dynamic Spectrum Sharing - DSS) do czasu przydzielenia nowych bloków pasma C. Dzięki tej technologii Play wdraża 5G w oparciu o posiadane zasoby częstotliwości w paśmie 2100 MHz. Play jako pierwszy operator w Polsce uruchomił 5G w styczniu 2020 roku, a obecnie kończy kolejną fazę intensywnej rozbudowy swojej sieci. Do końca lipca br. będzie miał 2576 nadajników 5G, które swoim zasięgiem pokryją 35 proc. populacji kraju. Klienci będą mogli doświadczyć tej technologii w ponad 700 miejscowościach. Jak zapewnia operator, dzięki temu Play stanie się największą siecią 5G w Polsce.

Dynamic Spectrum Sharing sprawia, że stacje bazowe operatora na bieżąco analizują transfer danych realizowany na danym obszarze. W zależności od ruchu są w stanie elastycznie rozdzielić pasmo pomiędzy technologie LTE oraz 5G, w taki sposób, aby wykorzystać je jak najbardziej efektywnie, czyli dostarczyć klientom jak najlepsze parametry połączenia, niezależnie od jego rodzaju. Pozwala to obsługiwać na tej samej częstotliwości obie technologie - LTE oraz 5G. Jak czytamy w komunikacie, wykorzystanie DSS w połączeniu z funkcją synchronizacji czasu w sieci to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w skali światowej, pozwalające na tak szerokie zastosowanie technologii najnowszej generacji, jeszcze przed dystrybucją częstotliwości przeznaczonych dla 5G. 

Jak informuje operator, jednym z głównych filarów strategii sieci Play na najbliższe lata jest rozbudowa oraz rozwój nowoczesnej i innowacyjnej infrastruktury, aby osiągać jeszcze lepsze parametry sieci i zapewniać najlepszą jakość usług swoim klientom. Play korzysta ze zróżnicowanego sprzętu i ciągle testuje innowacyjne rozwiązania nowych dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej. Przykładami mogą być ogłoszone wiosną br. testy sprzętu sieciowego firmy Samsung, czy pomyślne testy agregacji pasma 5G NR w Sokołowie Podlaskim z firmą Ericsson (więcej tutaj).

- Nasze działania skupiają się na dostarczaniu klientom komfortu korzystania z nowoczesnej sieci. To właśnie innowacyjne rozwiązania i rozwój naszej sieci, w tym technologii 5G, na terenie całego kraju sprawiają, że użytkownicy mogą cieszyć się jeszcze lepszymi parametrami połączenia. Nasze działania sieciowe to konsekwentna, wytężona praca naszych specjalistów, która nie toczy się na pierwszym planie, natomiast jest kluczowa z perspektywy naszych klientów i zdecydowanie odczuwalna w codziennym korzystaniu ze smartfona, tabletu czy domowego routera

- mówi Michał Ziółkowski, członek zarządu i dyrektor do spraw technicznych w sieci Play.


Dodatkowo - jak czytamy w komunikacie, Play posiada w swojej ofercie najwięcej urządzeń obsługujących 5G spośród polskich operatorów - na liście jest ich obecnie 49 i niemal co miesiąc powiększa się ona o kolejne pozycje. Tak szeroki wybór urządzeń pozwala na wybór urządzenia pod kątem własnych preferencji oraz możliwości finansowych (więcej tutaj).

Operator czeka też na ogłoszenie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) aukcji na częstotliwości 3,6 GHz dla 5G (tak zwane pasmo C) i - jak czytamy w komunikacie, jest gotowy na kolejne inwestycje w rozwój swojej najnowocześniejszej infrastruktury (dane za Groupe Iliad).
 
Do końca lipca 2021 roku sieć 5G Play pokryje 35 proc. populacji Polski. Na zdjęciu Barbara Kurdej-Szatan w kampanii reklamowej sieci Play, foto: Groupe Iliad
Do końca lipca 2021 roku sieć 5G Play pokryje 35 proc. populacji Polski. Na zdjęciu Barbara Kurdej-Szatan w kampanii reklamowej sieci Play, foto: Groupe Iliad


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...