reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wyciek danych z warszawskiego ratusza

dodano: 2021-07-02 07:11
autor: Łukasz Knapik | źródło: Urząd m.st. Warszawy/satkurier.pl

Urząd m.st. Warszawy Prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że doszło do „incydentu bezpieczeństwa danych osobowych, polegającego na udostępnieniu osobom nieuprawnionym numerów ksiąg wieczystych, zawartych w Rejestrach Cen Nieruchomości”. - Omyłkowo przesłaliśmy w wiadomości elektronicznej do osób nieuprawnionych numery ksiąg wieczystych, które są zawarte w „Rejestrach cen nieruchomości” - czytamy w komunikacie prezydenta stolicy Polski.

Urząd m.st. Warszawy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Incydent bezpieczeństwa polegał na tym, że: system informatyczny działał nieprawidłowo i wygenerował zestawienie, w którym znalazły się niepotrzebne, nadmiarowe informacje - numery ksiąg wieczystych; rejestry zostały wysłane do czterech odbiorców - 27 maja oraz 2, 7 i 9 czerwca 2021 roku.

- Co zrobiliśmy, by chronić dane? Natychmiast po odkryciu błędu wysłaliśmy do nieuprawnionych odbiorców prośbę, by usunęli wykazy. W niej: zobowiązaliśmy odbiorców do zachowania poufności wszelkich danych, z którymi mogli się zapoznać; zobowiązaliśmy ich, by nie udostępniali danych nikomu innemu; pouczyliśmy ich o konsekwencjach prawnych ewentualnego nieuprawnionego przetwarzania i wykorzystania danych. W piątek, 11 czerwca 2021 roku poinformowaliśmy prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) o naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych - czytamy w komunikacie.

Jakie mogą być konsekwencje ujawnienia danych? W księgach wieczystych znajdują się dane osób, które mają obecnie lub w miały w przeszłości prawo własności nieruchomości. Jeśli ktoś ma numer księgi wieczystej, może poznać dane osobowe, np. imię, nazwisko, imiona rodziców czy numer PESEL. - Jeżeli dokument trafi do nieuczciwej osoby, może ona wykorzystać dane np. do wzięcia na państwa konto pożyczki w instytucjach pozabankowych (np. przez internet lub telefonicznie), zawarcia na państwa szkodę umów cywilno-prawnych (np. najmu nieruchomości) lub tak zwanej kradzieży tożsamości (np. podrobienia dokumentów). Nie mamy żadnych sygnałów, by dane osobowe trafiły do nieuczciwych osób, zostały upublicznione lub w jakikolwiek sposób wykorzystane lub upublicznione przez osobę niepowołaną. Zachęcamy jednak do podjęcia działań zabezpieczających przed ewentualnym nieuczciwym wykorzystaniem państwa danych - czytamy w komunikacie.

- Co możecie państwo zrobić? Możecie państwo założyć konto w systemie informacji kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), by monitorować, czy ktoś nie próbuje uzyskać kredytu używając państwa danych. Jeżeli dowiedzą się państwo o upublicznieniu lub wykorzystaniu państwa danych przez osobę nieuprawnioną, prosimy o natychmiastowe zawiadomienie policji. Prosimy też o przekazanie tej informacji inspektorowi ochrony danych osobowych w Urzędzie m.st. Warszawy - Katarzynie Kretkiewicz, adres poczty elektronicznej: [email protected], telefon 22 443 30 00. Jednocześnie bardzo prosimy państwa o przekazanie informacji o naruszeniu osobom, których dane mogą znajdować się w księgach wieczystych, jeżeli mają państwo z nimi kontakt. Przepraszamy państwa za tę nieprzyjemną sytuację - czytamy w komunikacie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...