reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

2 polskie satelity SatRevolution na orbicie [wideo]

dodano: 2021-07-01 01:55 | aktualizacja: 2021-07-02 17:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: Virgin Orbit

Virgin Orbit logo misja 360px.jpg 30 czerwca 2021 roku należąca do firmy Virgin Orbit rakieta nośna LauncherOne wykonała drugą, udaną misję, wynosząc na orbitę 6 satelitów, w tym 2 polskie satelity obserwacyjne firmy SatRevolution

Virgin Orbit
Virgin Orbit rakieta skrzydło 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rakieta LauncherOne została wystrzelona z wysokości ponad 10 km nad Pacyfikiem po tym, jak została wyniesiona w powietrze przez specjalny samolot Boeinga 747-400, nazywany Cosmic Girl, wyruszył godzinę wcześniej z lotniska na kalifornijskiej pustyni Mojave. Całą akcję można było oglądać podczas transmisji na żywo na kanale Youtube firmy Virgin Orbit.

Docelowa orbita dla satelitów znajduje się w odległości 500 km z nachyleniem 60 stopni względem Ziemi. Rakieta dotarła na orbitę niecałe 90 minut po starcie Cosmic Girl. 

Pierwszym komercyjnym klientem Virgin była wrocławska firma SatRevolution, która za pomocą LauncherOne umieściła na orbicie pierwsze 2 z planowanych 1500 nanosatelitów do obserwacji Ziemi i analizy zobrazowań, używanych m.in. w sektorze rolniczym i energetycznym w USA, Polsce i innych krajach. Satelity STORK-4 i STORK-5 są złożone z sześciennych modułów o krawędzi 10 cm.

W luku rakiety LauncherOne znalazły się satelity Pentagonu i pierwszy satelita wojskowy dla sił powietrznych Holandii.

Co ciekawe, Virgin Orbit planuje w 2024 r. start podobnej misji z lotniska w Polsce, ale na razie szczegóły są jeszcze nieznane. Wcześniej planowane są starty z lotnisk w Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Firma Virgin Orbit Bransona oferuje interesujący sposób umieszczania satelitów na orbicie, używając nieco mniejszej rakiety podczepionej do samolotu, zamiast pionowego startu z kosmodromu, co zmniejsza koszty budowy rakiety i jej upadku na ziemię przy starcie, a także ryzyko pogodowe.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...