reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB wybierze kodeki dla zaawansowanych usług 4K i 8K

dodano: 2021-07-02 14:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: DVB.org

DVB AVC logo kodek 360px.jpg Konsorcjum branży dostarczania mediów cyfrowych w ramach projektu DVB zatwierdziło wymagania komercyjne dla kodeków wideo nowej generacji, aby utorować drogę zaawansowanym usługom 4K i 8K. Teraz rozpoczną się prace mające na celu zbadanie technicznej zgodności kandydujących kodeków z wymaganiami komercyjnymi oraz opracowanie projektu specyfikacji. Badana jest również zgodność proponowanych rozwiązań z polityką praw własności intelektualnej Projektu DVB. Trzy kandydujące kodeki, które zostały wstępnie zidentyfikowane jako kandydujące do włączenia, to AV1, AVS3 i VVC

DVB/satkurier.pl
DVB AVC logo drogowskaz kodek 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
DVB zatwierdził wymagania komercyjne dla kodeków wideo nowej generacji przed wprowadzeniem zaawansowanych usług 4K i 8K.

Organ z siedzibą w Genewie rozpocznie teraz badanie wymagań handlowych i opracuje projekt specyfikacji. Badana jest również zgodność proponowanych rozwiązań z polityką praw własności intelektualnej Projektu DVB.

Trzy kodeki, które zostały wstępnie zidentyfikowane to AV1, AVS3 i VVC.
Trzy kodeki mogą potencjalnie rozszerzyć rynkowy zasięg rozwiązań DVB i wprowadzić nowe funkcje i usprawnienia.

- DVB jest pionierem w rozwoju systemów dystrybucji mediów i przygotowuje drogę dla zaawansowanych systemów 4K i 8K w przyszłości – powiedział Peter MacAvock, przewodniczący projektu DVB.

- Branża uważnie obserwuje naszą pracę i jesteśmy przekonani, że DVB ponownie wprowadzi nowe możliwości w technologii telewizyjnej. Zachęcamy wszystkie firmy mające udział w tej dziedzinie do przyłączenia się do naszej pracy.


Określając sposób korzystania z kodeków wideo nowej generacji, DVB ma nadzieję umożliwić nowe doświadczenia wideo, takie jak 8K, a także ulepszone opcje dostępności i personalizacji. Większa wydajność, jaką obiecują nowe kodeki, umożliwi rozszerzenie oferty usług UHD w naziemnych sieciach nadawczych oraz większy zasięg w połączeniu z niższymi kosztami dystrybucji w przypadku dostarczania szerokopasmowego.

Obsługa wideo 8K jest jednym z kluczowych zdefiniowanych wymagań, przy rozdzielczości do 7680×4320 pikseli. Obsługiwany ma być również wysoki zakres dynamiki (HDR) i wysoka liczba klatek na sekundę (HFR).

Aby ulepszyć modele dostarczania wideo 4K, wymagane jest, aby nowe kodeki zapewniały oszczędność szybkości transmisji danych o co najmniej 27% w porównaniu z istniejącym kodekiem HEVC w aplikacjach do transmisji 4K i co najmniej 30% w przypadku 4K w aplikacjach szerokopasmowych.

Pierwsze specyfikacje będą dostępne w 2022 roku.

Źródło: dvb.org 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...