reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Aplikacje kradnące hasła użytkowników smartfonów z Androidem

dodano: 2021-07-06 00:20 | aktualizacja: 2021-07-06 00:45
autor: Dr. Hack | źródło: Dr. Web

Aplikacje trojany Google play dr web 360px.jpg Istnieje wiele aplikacji, które pod płaszczykiem legalności po prostu kradną hasła użytkownikom smartfonów z Androidem. Kilka popularnych programów na smartfony, które są całkiem legalnie dystrybuowane za pośrednictwem Google Play, okazały się bardzo niebezpiecznymi po ich instalacji. Złośliwe aplikacje tzw. Android.PWS.Facebook zostały wykryte przez ekspertów oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Ciekawe czy je miałeś  w swoim telefonie?

Dr. Web
Aplikacje trojany Google play dr web 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na liście znalazło się 10 takich aplikacji - trojanów, ale 3 z nich są bardzo groźne, bo zostały zainstalowane wiele razy (w milionach!):
PIP Photo, Processing Photo i Rubbish Cleaner.

Aplikacje zawierają złośliwy kod, który umożliwia hakerom uzyskanie dostępu do haseł do kont Facebooka.
Te trojany zostały instalowane ponad 5 856 010 razy.

W sumie specjaliści Dr. Web odkryli 10 takich aplikacji trojańskich. Spośród nich 9 było dostępnych w Google Play:
  • oprogramowanie do edycji zdjęć o nazwie Processing Photo. Jest wykrywany przez Dr.Web Anti-Virus jako Android.PWS.Facebook.13 i rozprzestrzeniany przez programistę chikumburahamilton. Został zainstalowany ponad 500 000 razy.
  • aplikacje, które umożliwiły ograniczenie dostępu do innych programów zainstalowanych na urządzeniach z systemem Android: App Lock Keep od dewelopera Sheralaw Rence, App Lock Manager od dewelopera Implummet col i Lockit Master od dewelopera Enali mchicolo – wszystkie wykryte jako Android.PWS.Facebook. 13. Pobrano je odpowiednio co najmniej 50 000, 10 i 5000 razy.
  • Rubbish Cleaner od dewelopera narzędzia SNT.rbcl - do optymalizacji wydajności urządzenia z systemem Android. Został pobrany ponad 100 000 razy. Dr.Web wykrywa go jako Android.PWS.Facebook.13.
  • programy astrologiczne Horoscope Daily od dewelopera HscopeDaily momo i Horoscope Pi od dewelopera Talleyr Shauna, również wykryte jako Android.PWS.Facebook.13. Pierwsza z nich miała ponad 100 000 instalacji, podczas gdy druga – ponad 1000 instalacji.
  • program fitness o nazwie Inwell Fitness i wykryty jako Android.PWS.Facebook.14 od dewelopera Reubena Germaine. Ma ponad 100 000 instalacji.
  • aplikacja do edycji obrazów o nazwie PIP Photo, która została rozpowszechniona przez dewelopera Lillians. Jego różne wersje są wykrywane jako Android.PWS.Facebook.17 i Android.PWS.Facebook.18. Ta aplikacja ma ponad 5 000 000 pobrań.

Aplikacje okazały się w pełni funkcjonalne, co powinno osłabić czujność potencjalnych ofiar.
Użytkownicy zostali poproszeni o zalogowanie się na swoje konta na Facebooku, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji aplikacji i wyłączyć reklamy w aplikacjach.

Eksperci antywirusowi radzą tym, którzy zainstalowali te programy, aby natychmiast zmienili hasło z sieci społecznościowej. Dane o aplikacjach trojanów zostały przesłane do Google, po czym szkodliwe aplikacje natychmiast zostały usunięte ze sklepu Google Play.

Źródło: drweb.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...