reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Studio XR - wirtualne studio telewizyjne TVN [wideo]

dodano: 2021-07-05 12:29
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Grupa Discovery

TVN TVN Grupa Discovery, we współpracy z Wizja Multimedia, uruchomiła nowy projekt - Studio XR, czyli - jak zapewnia nadawca, innowacyjne telewizyjne studio wirtualne, działające w technologii rozszerzonej rzeczywistości (extended reality). Testowe rozwiązanie powstaje pod skrzydłami Działu Produkcji TVN, firmy Wizja Multimedia i zespołu grafików TVN24. - Projekt otwiera zupełnie nowe możliwości realizacji telewizyjnej - czytamy w komunikacie. Studio testowane jest przy produkcjach TVN - programie „Top model” i serialu „Skazana”, oraz programie TVN24 „Strefa kibica”.

TVN24 TVN 24 „Strefa kibica”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Technologia XR umożliwia przeniesienie produkcji wideo do przestrzeni całkowicie wirtualnej. Możliwe jest też łączenie światów - realnego i cyfrowego - poprzez uzupełnianie i rozszerzanie klasycznej scenografii otoczeniem generowanym komputerowo. Jednym z głównych założeń tego rozwiązania jest pełne wirtualne otoczenie osób umieszczanych w studiu XR. Aktor czy prezenter widzi co dzieje się wokół niego, dzięki temu naturalnie wchodzi w interakcję z cyfrowym środowiskiem, nawet bez dodatkowego przygotowania. Wszystko dzieje się od razu, „na żywo”, w czasie rzeczywistym. Spektakularna technologia XR wykorzystywana jest już w produkcjach fabularnych, a komercyjne studia XR funkcjonują z powodzeniem na całym świecie.

- W ramach TVN Grupa Discovery i we współpracy z Wizja Multimedia Sp. z o.o. rozwijamy tą nowatorską technologię produkcji telewizyjnej. Wiemy coraz więcej i budujemy własne know-how w tym obszarze - mówi Wiktor Przeorski, wicedyrektor Działu Produkcji TVN. - Studio XR to ogromny potencjał, zarówno pod kątem produkcji fabularnych, dużych rozrywkowych widowisk, jak i studyjnych programów sportowych, newsowych oraz publicystycznych - dodaje.


Scena studia XR zbudowana jest z  ekranów LED, ustawianych w dowolny kształt. Otoczenie można wyświetlić na ścianach, podłodze i suficie tworząc kompletną scenografię. Zarówno fotorealistyczną - imitującą realną lokację (las, pustynia, miasto, pokój), jak i abstrakcyjne lub niedostępne środowisko (przestrzeń kosmiczna, dno oceanu). Jak zapewnia nadawca, Studio XR daje możliwość bezpiecznego i korzystnego budżetowo filmowania scen kaskaderskich (skok z mostu czy pościg samochodowy ulicami miasta). Kilkoma kliknięciami można odtworzyć dowolne warunki atmosferyczne czy oświetleniowe. A wszystko to odbywa się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, w zamkniętym studio produkcyjnym.

- Producenci filmowi światowego kalibru korzystają z technologii XR - mówi Łukasz Poniński, zastępca szefa produkcji fabularnej TVN.- Dlatego cieszę się, że możemy na tym polu eksperymentować, nagrywać sceny i przenosić się do miejsc, które do tej pory z różnych powodów były dla nas niedostępne - dodaje.


Jak zapewnia nadawca, wirtualna scenografia generowana jest za pomocą potężnych silników renderujących w czasie rzeczywistym (Unreal), znanych z produkcji zaawansowanych gier komputerowych. Pozycjonowanie kamer studyjnych w przestrzeni trójwymiarowej umożliwia zmianę perspektywy wyświetlanego obrazu. Oznacza to, że wyświetlana sceneria zawsze będzie wyglądała, jakby naprawdę znajdowała się w tle. Co więcej, zastosowanie paneli LED pozwala zniwelować wady tradycyjnych rozwiązań (green screen), opartych na kluczowaniu tła o jednolitej barwie. A cyfrowa kalibracja oświetlenia, odwzorowanie optyki kamer i korekcja barw dają efekt bezszwowego łączenia światów. 

- Zespół naszych ekspertów połączył ze sobą wiele różnych technologii, pracując ponad rok nad uruchomieniem w pełni funkcjonalnego sytemu - mówi Robert Wolter, wiceprezes zarządu firmy Wizja Multimedia. - Obecnie w naszej branży jest to najbardziej przełomowy produkt, dzięki któremu znajdujemy się w światowej czołówce - dodaje.


Wykreowane w studio XR środowisko wirtualne można w dowolny sposób dostosować do niemal każdego rodzaju produkcji. TVN Grupa Discovery testuje możliwości studia na różnych płaszczyznach - od seriali fabularnych („Skazana” - więcej tutaj), poprzez transmisję (prezentacja wiosennej ramówki TVN Grupa Discovery - więcej tutaj, program „Strefa kibica” w TVN24 - więcej tutaj) czy inserty programów emitowanych na antenie TVN („Top model” - więcej tutaj) oraz projekty autopromocyjne. - TVN planuje zbudować innowacyjny hub wspierający rozwój boradcastowej technologii XR na polskim rynku, a także rozwijać wachlarz usług w tym zakresie - zarówno w ramach TVN Grupa Discovery, jak i na rynku komercyjnym - czytamy w komunikacie.
 
Olga Olesek i Łukasz Jedliński w programie „Strefa kibica”, foto: TVN Discovery
Olga Olesek i Łukasz Jedliński w programie „Strefa kibica”, foto: TVN Discovery


Studio XR - wirtualne studio telewizyjne TVN - materiały promocyjne:Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...