reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Imperium Brytyjskie w Polsat Viasat History

dodano: 2021-07-10 07:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD Jeszcze 100 lat temu Wielka Brytania władała czwartą częścią naszej planety, a brytyjska monarchia miała ponad 400 milionów poddanych w rozciągającym się na 5 kontynentach, największym imperium w historii ludzkości. Jak zapowiada nadawca, z brytyjskiej serii „Imperium Brytyjskie okiem Michaela Portillo” („Empire with Michael Portillo”), której premiera odbędzie się w niedzielę, 11 lipca br. o godz. 19:45 w kanale Polsat Viasat History, widzowie dowiedzą się, w jaki sposób mały wyspiarski kraj leżący na skraju Europy stał się światową potęgą kolonialną.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pod panowaniem Imperium Brytyjskiego znalazły się tereny od Indii i Karaibów po Afrykę, Australię i Azję. Brytyjskie rządy kolonialne odcisnęły swoje piętno w każdym zakątku globu, między innymi dzięki niezwykłym budowlom, które ucieleśniały charakter i ogromny zasięg brytyjskiej władzy. Wiele z pałaców, więzień i plantacji, w których rozgrywały się imperialne intrygi, dziś już nie istnieje, niszczeje lub są całkiem zapomniane. Jak czytamy w opisie, brytyjski dziennikarz, prezenter i były polityk, Michael Portillo, odwiedza te miejsca i otwiera drzwi do tamtego świata. Przez pryzmat budowli pokazuje zdumiewającą historię Imperium Brytyjskiego, ewolucję supermocarstwa i jego spuściznę, która zmieniła świat.

Czteroodcinkowa seria podąża za Michaelem Portillo, który podróżuje po całym świecie odwiedzając dawne kolonie. Swą wyprawę rozpocznie od Indii, klejnotu w koronie imperium. Tam dowie się, w jaki sposób, przy użyciu prywatnej armii, Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska zbudowała swoją potęgę i stała się pierwszą na świecie międzynarodową korporacją. Sprawdzi również, dlaczego tak mała liczba kolonistów rządziła tak ogromnym, zróżnicowanym obszarem. Michael Portillo opowie także o wyzysku, chciwości i brutalności, które przyczyniły się do rozwoju i świetności Indii Brytyjskich, a także o tym, jak te same cechy doprowadziły do ich upadku.

W drugim odcinku Michael Portillo przeniesie się z Indii na Jamajkę. Wybierze się do karaibskiej stolicy Imperium, odkrywając, w jaki sposób Wielka Brytania zgromadziła bogactwo, które pozwoliło jej podbić świat. W połowie XVII wieku to Hiszpania była niekwestionowanym globalnym mocarstwem. Kontrolowała obie Ameryki i Karaiby. Jednak, gdy Oliver Cromwell odsunął od władzy króla Karola I, wysłał wtedy pierwsze finansowane przez państwo ekspedycje. Miały one zająć niewystarczająco strzeżone tereny należące do Hiszpanii. Pierwszym terytorium, które zostało zajęte, była Jamajka.

W trzecim odcinku Michael Portillo uda się do Afryki Południowej, by zbadać, jak skuszona wizją wielkiego bogactwa Wielka Brytania została wplątana w prowadzenie krwawych wojen. Doprowadziły one do katastrofalnych w skutkach podziałów rasowych.

W czwartym i ostatnim odcinku Michael Portillo pojedzie do Ameryki Północnej. Tam dowie się, jak brytyjskie rządy doprowadziły do zbrojnej rebelii w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz do pozyskania całkowitej lojalności Kanady trwającej aż do samego końca istnienia imperium.

Premiera serii „Imperium Brytyjskie okiem Michaela Portillo” odbędzie się w niedzielę, 11 lipca br. o godzinie 19:45 w kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie w kolejne niedziele o tej samej porze (więcej tutaj).
 
Michael Portillo (na pierwszym planie) w programie „Imperium Brytyjskie okiem Michaela Portillo”, foto: Beyond Rights
Michael Portillo (na pierwszym planie) w programie „Imperium Brytyjskie okiem Michaela Portillo”, foto: Beyond Rights


„Imperium Brytyjskie okiem Michaela Portillo” - emisja w niedziele (od 11 lipca 2021 roku) o godz. 19:45 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...