reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UPC 4K TV BOX - test urządzenia

dodano: 2021-07-13 15:09 | aktualizacja: 2021-07-16 12:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

UPC 4K TV BOX W sierpniu 2020 roku operator UPC Polska wprowadził do oferty dekoder 4K TV BOX. Urządzenie to charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami (80 x 80 z 18 mm) i dość oryginalnym designem – górna część obudowy pokryta jest… dzianiną, a urządzenie można przypiąć do telewizora za pomocą rzepu dołączonego w zestawie. Zresztą oryginalność jest słowem idealnie opisującym nie tylko wygląd, lecz także „zawartość” urządzenia, czyli oprogramowanie. Nie jest to bowiem powszechnie ostatnio wykorzystywany Android TV, lecz software oparty na opensource’owym Reference Design Kit. Wspomniany RDK jest już dostępny na ponad 80 mln urządzeń na całym świecie, w tym u takich operatorów, jak: Comcast, Cox, J:COM, Liberty Global (UPC), Megacable, Melita, MEO, NOS, NOWO, PYUR, Rogers, Shaw, SFR, Vidéotron, Vodafone, VTR czy Ziggo. Jednak w Polsce RDK jest domeną właściwie tylko UPC.

UPC
UPC 4K TV BOX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ponadto operator chwali się dbałością o środowisko naturalne. Jak informuje, obudowa dekodera wykonana jest w 35 proc. z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu i nie wykorzystuje tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. UPC dodaje też, że w porównaniu z urządzeniami poprzedniej generacji, w dekoderze 4K TV BOX zużycie energii zostało zmniejszone o 77 proc. i utrzymuje się na poziomie poniżej 5 W. Ponadto UPC zastosował aż trzy tryby uruchamiania dekodera, a domyślny – Eco, charakteryzuje się czasem startu 20 s, jednak pozwala na duże oszczędności energii, kiedy dekoder nie pracuje.

Innym nietypowym rozwiązaniem jest możliwość zasilania urządzenia ze złącza USB w telewizorze. W zestawie dołączony jest kabel USB, który albo można podpiąć do zasilacza, albo właśnie do portu USB w telewizorze. Przy okazji zasilacz pełni też funkcję gniazda dla kabla Ethernet od modemu. W ten oto sposób zza telewizora wystawać będzie tylko jeden kabel – USB, albo nawet żaden, kiedy połączymy się bezprzewodowo (Wi-Fi), a dekoder zasilimy z USB telewizora. Rewelacyjna sprawa dla osób dbających o estetykę – dekoder ukryty jest za telewizorem i nie wymaga dodatkowego okablowania. Oczywiście warto nadmienić, że lepiej jest połączyć się z siecią internetową przewodowo – streaming będzie wtedy bardziej stabilny.

Instalacja i konfiguracja

W zestawie z 4K TV BOX-em, wyprodukowanym przez Commscope, pod marką Arris, otrzymujemy: pilot zdalnego sterowania Bluetooth z bateriami wewnątrz (wystarczy wyciągnąć folię, która zabezpiecza przed rozładowaniem), kabel HDMI, kabel Ethernet RJ45, kabel USB, zasilacz, rzep (Velcro) oraz skróconą instrukcję obsługi.

Przede wszystkim należy podkreślić, że z UPC nie trzeba martwić się o podłączenie sprzętu – wszystko to błyskawicznie wykona przeszkolony technik, umówiony wcześniej na określoną godzinę. Dotyczy to zarówno modemu, jak i dekodera. Jeśli chodzi o pierwszą konfigurację, do wyboru na ekranie mamy albo kabel Ethernet, albo Wi-Fi. Kiedy wybierzemy tę drugą opcję, nazwę sieci i hasło znajdziemy na spodzie modemu (można też skorzystać z funkcji WPS). Uwaga! Jeśli dekoder wykryje zbyt wolne połączenie, poprosi o podłączenie za pomocą kabla Ethernet.

Pilot powinien sparować się z dekoderem automatycznie podczas pierwszych sekund instalacji dekodera. Jeżeli tak się nie stanie, można to zrobić samemu: przytrzymać przycisk TV oraz cyfrę 0 przez 10 s – po tym czasie na ekranie pojawi się komunikat o poprawnym sparowaniu pilota. Jeśli pilot rozparuje się w przyszłości, należy powtórzyć te czynności, a następnie nacisnąć przycisk zasilania na co najmniej 5 s. Pilot umożliwia obsługę dekodera oraz dostęp do podstawowych funkcji telewizora, tj. włączania i wyłączania, regulacji głośności czy zmiany źródła sygnału (w ramach funkcji HDMI-CEC).
 
Opis przycisków pilota UPC 4K TV BOX

Redakcja SAT Kuriera otrzymała możliwość przetestowania 4K TV BOX-a wraz z łączem internetowym do 1 Gb/s (upload do 40 Mb/s) przez modem Giga Connect Box (Arris TG3492LG-LC) z routerem Wi-Fi. Modem ten obsługuje standard 802.11 ac Wave 2, który pozwala na bezprzewodową transmisję danych z prędkością nawet 1,3 Gb/s.

Warto nadmienić, że Giga Connect Box jest dość intensywnie podświetlany, przez co raczej nie nada się do sypialni. Za to dobrze będzie prezentować się w salonie. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w którym pomieszczeniu znajduje się gniazdo kablowe. Aktualizacja: Podświetlanie można wyłączyć w ustawianiach routera.

Oferta i promocje

W aktualnej ofercie (stan na 13.07.2021 r.) Internet + telewizja z dekoderem 4K oferowane są przez UPC Polska w cenie 89,99 zł za mies. w opcji z internetem do 750 Mb/s i pakietem Max (172 kanały) oraz 119,99 zł za mies. z internetem do 1 Gb/s i Max Premium (182 kanały). Dotyczy to nowych klientów. To oczywiście tylko niektóre warianty. Dodatkowo możliwe jest rozszerzenie oferty o kanały HBO, Cinemax, Eleven Sports, Polsat Sport Premium, Filmbox, CANAL+, erotyczne i inne. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej operatora.

Z kanałów w rozdzielczości 4K dostępne są: Ultra TV 4K, Funbox UHD, Insight TV UHD, wPolsce.pl 4K i tymczasowo także TVP 4K. Oczywiście aby wyświetlić treści 4K, telewizor musi wspierać tę technologię. Jeżeli włączony zostanie kanał 4K na telewizorze, który nie obsługuje tej rozdzielczości, na ekranie wyświetli się czarna plansza z napisem 4K.

Obsługa dekodera

Centralną częścią interfejsu dekodera 4K TV BOX jest menu główne, które można wywołać naciskając na pilocie przycisk Home (z domkiem). Dolna część ekranu podzielona jest na 7 elementów: Szukaj (ikonka lupki), Program TV, Replay TV, Na żądanie, Moje, Aplikacje oraz Ustawienia (ikonka trybki). Menu wyświetla się w formie nakładki na bieżąco oglądanym kanale telewizyjnym. W górnej części ekranu znajdują się dodatkowo: napis Menu, informacja „Teraz w TV:...” oraz zegar.
 
Menu główne

Wyszukiwarka umożliwia szybkie odnalezienie danego materiału z programu telewizyjnego, VOD lub nagrań. Można to zrobić albo za pomocą klawiatury wyświetlanej na ekranie albo głosowo (przycisk z ikonką mikrofonu na pilocie, który należy nacisnąć i przytrzymać podczas wypowiadania polecenia). Dodatkowo widoczne są kafelki podpowiadające najpopularniejsze wyszukiwania, w liczbie pięciu.

Program TV to aktualny program telewizyjny. Pozwala na dostęp do informacji na temat wszystkich programów do 13 dni w przód i do 7 dni wstecz. Po najechaniu na ten element wyświetlane są cztery kafelki „Popularne w TV” oraz… Radio. Po wejściu w ten element można przejść do słuchania stacji radiowych – do wyboru jest 19 pozycji: PR1, PR2, PR3, PR24, RMF FM, RMF Classic, RMF Maxxx, Radio Zet, Antyradio, Chillizet, Muzo.fm, Tok FM, Vox FM, Eska Rock, Radio Kolor, Radio Złote Przeboje, Radio Eska i Radio Super Nova.
 
Program TV – EPG

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...