reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UPC 4K TV BOX - test urządzenia

dodano: 2021-07-13 15:09 | aktualizacja: 2021-07-16 12:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

UPC 4K TV BOX W sierpniu 2020 roku operator UPC Polska wprowadził do oferty dekoder 4K TV BOX. Urządzenie to charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami (80 x 80 z 18 mm) i dość oryginalnym designem – górna część obudowy pokryta jest… dzianiną, a urządzenie można przypiąć do telewizora za pomocą rzepu dołączonego w zestawie. Zresztą oryginalność jest słowem idealnie opisującym nie tylko wygląd, lecz także „zawartość” urządzenia, czyli oprogramowanie. Nie jest to bowiem powszechnie ostatnio wykorzystywany Android TV, lecz software oparty na opensource’owym Reference Design Kit. Wspomniany RDK jest już dostępny na ponad 80 mln urządzeń na całym świecie, w tym u takich operatorów, jak: Comcast, Cox, J:COM, Liberty Global (UPC), Megacable, Melita, MEO, NOS, NOWO, PYUR, Rogers, Shaw, SFR, Vidéotron, Vodafone, VTR czy Ziggo. Jednak w Polsce RDK jest domeną właściwie tylko UPC.

UPC
UPC 4K TV BOX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Samo EPG jest wyjątkowo przejrzyste i wygodne z obsłudze (można do niego przejść również za pomocą dedykowanego przycisku na pilocie, z ikonką gazety). To linia czasowa z podziałem na 30-minutowe odcinki, z opisem audycji i oglądanym aktualnie kanałem (funkcja PiP) w dolnej części ekranu. Możliwy jest też wybór konkretnego dnia lub kanału (przycisk Home). Aby wyświetlić więcej informacji na temat danej audycji, należy nacisnąć na pilocie przycisk z trzema kropkami. Można też w ten sposób przejść do wszystkich odcinków danej audycji dostępnych w Replay TV, czyli catch up TV od UPC Polska. Uwaga! Funkcja Replay TV nie jest dostępna dla wszystkich kanałów/programów, ponieważ nie wszyscy nadawcy życzą sobie udostępniania ich treści w ten sposób. Jak rozpoznać, czy dana audycja jest dostępna w Replay TV? Informuje o tym dedykowana ikonka przy nazwie programu. Taką informację można znaleźć również w pliku PDF z listą kanałów na stronie operatora. Po wyborze w EPG pozycji, która jeszcze nie została wyemitowana, można zaplanować jej nagrywanie (całej serii lub tylko tego odcinka w przypadku programów lub seriali) lub ustawić przypomnienie o emisji. Za pomocą przycisków numerycznych na pilocie można szybko przeskoczyć w EPG do danej pozycji (nie trzeba używać tylko strzałek góra/dół).
 
Radio

Na żądanie daje całodobowy dostęp do biblioteki darmowych oraz płatnych (do wypożyczenia) filmów, seriali i programów telewizyjnych. W menu głównym wyświetlane są 3 pozycje polecane przez UPC oraz 2 pozycje ostatnio dodane do biblioteki VOD. Natomiast po wejściu przyciskiem OK w Na żądanie oczom ukazują się kafelki podzielone na: Odkrywaj, MyPrime, Seriale, Dla dzieci, Wypożyczalnia i Kanały na żądanie. Odkrywaj to zakładka dedykowana osobom, które do końca nie wiedzą, co chciałyby obejrzeć. UPC proponuje: Nowości, Ostatnio dodane i Polecane. Natomiast pozostałe zakładki pozwalają na dalsze zagłębienie się w bibliotekę VOD operatora.

Przed wypożyczeniem płatnego filmu należy podać kod PIN (domyślny: 0000, jednak warto go wcześniej zmienić w ustawieniach, by niepowołane osoby nie zamówiły czegoś za nas). Opłata zostanie doliczona do najbliższego rachunku.

Moje to lista nagrań i tytułów do obejrzenia później oraz filmy wypożyczone w ramach usługi UPC na żądanie. Można też tutaj zarządzać zaplanowanymi do obejrzenia treściami.
 
Replay TV

Aplikacje to zestaw kilkunastu aplikacji oraz dziesięciu gier. Wśród nich: Amazon Prime Video, YouTube, Vimeo, Euronews, CNN, Mood Lounge, Wikipedia, AccuWeather, RadioLine, Flickr, Tetris, Mah Jongg i Solitaire Classic. YouTube z obsługą 4K, ale bez możliwości wyszukiwania głosowego. Podczas naszych testów niestety nie udało się uruchomić Vimeo. Mood Lounge jest dość ciekawa – ma na celu wprowadzenie w dobry nastrój, wyświetlając np. płonący kominek, małe kotki, spacerujących po parku ludzi, mechanizm zegara i kilka innych. Czasami podczas uruchamiania aplikacji występuje błąd w postaci nakładania się dźwięku z aplikacji z dźwiękiem aktualnie wybranego kanału TV.
 
Aplikacje

Nagrywanie i timeshift

Dekoder 4K TV BOX pozwala na nagrywanie wyłącznie w chmurze (brak portu USB i możliwości zapisu za zewnętrzne nośniki danych). Możliwe jest za to nagrywanie dowolnej liczby audycji jednocześnie. Maksymalny czas nagrań to 50 godzin (bez względu na liczbę posiadanych dekoderów). Czas zachowania nagrań to 3 miesiące.

Aby nagrać aktualnie emitowany program, należy nacisnąć czerwony przycisk nagrywania REC. Można nagrać od początku również audycję, która już trwa. Jeśli program, który ma zostać nagrany, jest częścią serii, to wówczas pojawią się dodatkowe opcje umożliwiające nagranie tylko wybranego odcinka lub całej serii.

Na dekoderze 4K TV BOX nie ma możliwości przewijania ani nagranego materiału, ani tego odtwarzanego w ramach catch up TV. Wyświetla się komunikat „Przepraszamy, ten kanał nie pozwala na to”. Jest to niestety spora niedogodność.

Żeby zatrzymać oglądany program na żywo, należy nacisnąć na pilocie przycisk Odtwarzaj/Pauza. Pojawi się pasek sterowania. Program można zatrzymać maksymalnie na 30 minut, następnie dekoder automatycznie uruchomi odtwarzanie. Korzystając z przycisków sterowania odtwarzaniem, można przewijać do wybranego punktu, a następnie rozpocząć odtwarzanie programu.
 
Banner informacyjny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...