reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

TechniSat DIGITRADIO 700 - test urządzenia

dodano: 2021-07-20 15:51 | aktualizacja: 2021-07-20 16:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

TechniSat DIGITRADIO 700 test Za namową naszych czytelników tym razem postanowiliśmy wziąć na tapet... radio cyfrowe. Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej modeli nowoczesnych radioodbiorników, między innymi takich marek, jak Auna, Camry, Dual, Eltra, Ferguson, Grundig, Hama, Lenco i Soundmaster. Jednak absolutnym liderem pod tym względem jest TechniSat, który ma w swojej ofercie, bagatela, ponad 70 modeli odbiorników radiowych. Jedną z nowości tej niemieckiej firmy jest DIGITRADIO 700 – określane przez producenta jako kompaktowa wieża stereo. Właśnie ten produkt postanowiliśmy przetestować i opisać na łamach wydania SAT Kuriera 5-6/2021. Natomiast w kolejnych numerach przyjrzymy się bliżej modelom: STERNRADIO IR 2 i DIGITRADIO Bike 1. To drugie jest dość oryginalne, ponieważ przeznaczone na rower.

TechniSat
TechniSat DIGITRADIO 700


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Radio internetowe

Zacznijmy od Radia internetowego. To podmenu podzielone jest na kilka elementów: Ostatnio słuchane, Lista radiostacji, Konfiguracja systemu i Główne menu. Pierwszy i ostatni z tych elementów jest dość jasny: pozwalają odpowiednio na przejście do ostatnio słuchanych stacji i na powrót do menu głównego. I tu istotna uwaga: pilot zdalnego sterowania nie posiada przycisku wstecz – do cofania się należy używać przycisku Menu lub, gdzie to niemożliwe, znaleźć na liście pozycję Główne menu. Niestety nie jest to zbyt intuicyjne rozwiązanie i przy pierwszym kontakcie z urządzeniem można mieć z tym problem. W obszarze Lista radiostacji wyświetlane są wszystkie internetowe stacje radiowe, podzielone na różne kategorie. Można tutaj również uzyskać dostęp do swoich ulubionych stacji. Trzeba przyznać, że wybór stacji jest ogromny, a liczba kategorii i podkategorii wręcz poraża. Niestety jest to opisane dość chaotycznie: Ulubionych, Narodowy Polska, Stacje, Podcasts, Moje Nowe stacje i Help. Można się jednak szybko przyzwyczaić, szperając po poszczególnych kategoriach i poznając ich układ oraz zawartość.

Radio cyfrowe DAB+

Przy pierwszym wejściu za pomocą przycisku Mode do trybu DAB, radioodbiornik rozpocznie pełne wyszukiwanie stacji przez DAB+, a następnie zostanie odtworzona pierwsza pozycja z listy. Jeśli chcielibyśmy wykonać wyszukiwanie jeszcze raz, wystarczy nacisnąć na pilocie przycisk Scan. Alternatywnie wejść do Menu i wybrać pozycję Kompletne przeszukiwanie. Na wyświetlaczu pokazywane są postęp i liczba znalezionych stacji. W celu sprawdzenia poziomu sygnału, należy wybrać z Menu pozycję Ręczne dostrajanie oraz wskazać odpowiedni kanał/częstotliwość. Jeśli są tam dostępne stacje, które nie są jeszcze zapisane na liście, zostaną one zapisane.

Aby zmienić stację DAB+ na inną, należy użyć na pilocie strzałek góra/dół i po wybraniu pożądanej pozycji nacisnąć przycisk OK.

Menu dla DAB (należy dłużej przycisnąć Menu na pilocie) zawiera następujące elementy: Lista radiostacji, Kompletne przeszukiwanie, Ręczne dostrajanie, Przytnij nieprawidłowe, DRC, Kolejność radiostacji, Konfiguracja systemu i Główne menu. Przytnij nieprawidłowe służy do usuwania nieodbieranych stacji z listy. DRC to dopasowanie głośności. Mamy do wyboru: DRC wysoki, niski lub wyłączony. Funkcja ta służy do ustawienia stopnia kompresji, który kompensuje wahania dynamiczne i związane z nimi zmiany głośności. W praktyce następuje wzmocnienie zbyt cichych dźwięków i obniżenie natężenia tych zbyt głośnych. Kolejność radiostacji pozwala na ułożenie stacji alfanumerycznie lub w inny sposób („zespół” lub „prawidłowy”, jednak nie udało nam się do końca dojść, na czym rzecz polega – prawdopodobnie jedna z tych opcji ustawia stacje według częstotliwości).

FM – radio analogowe

Aby po wybraniu trybu FM ustawić pożądaną stację na danej częstotliwości, należy naciskać przyciski góra/dół na pilocie. Skok odbywa się co 0,05 MHz. Jeśli częstotliwość jest ustawiona prawidłowo, na wyświetlaczu pojawi się ustawiona stacja z jej nazwą (jeśli nadaje ona informacje RDS). Natomiast aby automatycznie wyszukać i przejść do kolejnej stacji radiowej, należy nacisnąć na pilocie przycisk Scan. W menu FM znajdują się następujące pozycje: Konfiguracja przeszukiwania, Ustawienia audio, Konfiguracja systemu i Główne menu. Pierwsza z nich pozwala na wykluczenie podczas przeszukiwania stacji o słabym sygnale. Druga opcja, czyli Ustawienia audio, umożliwia automatycznie przełączenie na dźwięk monofoniczny, kiedy stacja ma słaby sygnał. Poprzez kilkukrotne naciśnięcie przycisku Info na pilocie można przełączać informacje RDS (dotyczy to również innych trybów odbioru).

Odtwarzanie muzyki (UPnP)

Aby odtwarzać muzykę po protokole UPnP, należy zmienić tryb na Archiwum muzyki, a następnie wybrać serwer multimedialny. Moja lista odtwarzania zawiera media, które były już odtwarzane. Można je usunąć za pomocą opcji Wyczyść listę odtwarzania. Jest też możliwość włączenia/wyłączenia powtarzania i/lub losowego odtwarzania oraz usunięcia serwera UPnP. Jak zapewnia producent, możliwe jest strumieniowanie muzyki z odtwarzacza Windows Media Player od wersji 10. Co prawda udało nam się nawiązać połączenie z radiem – na liście serwerów pokazał się odpowiedni wpis, ale próby połączenia kończyły się niepowodzeniami. Być może wina leżała po stronie jakichś błędów w konfiguracji WMP.

CD

DIGITRADIO 700 odtwarza płyty CD z muzyką w formatach CD-DA lub MP3. Formaty MP3 muszą być tworzone zgodnie z ISO 9660 Level 1 lub Level 2. Płyty wielosesyjne nie będą odczytywane. Aby włączyć odtwarzacz CD, należy wybrać ten tryb za pomocą przycisku Mode. Aby włożyć płytę CD, należy nacisnąć przycisk otwierania/zamykania tacy CD na panelu przednim lub na pilocie. Nie należy próbować zamykać tacy na płyty, naciskając na nią. Muzyka nie jest odtwarzana automatycznie po umieszczeniu płyty, należy nacisnąć na pilocie odpowiedni przycisk. Utwory można bez problemu przewijać lub przechodzić do następnych/poprzednich. Strzałki góra/dół służą do zmieniania foldera/albumu. Możliwe jest wybranie powtarzania jednego utworu, całego foldera/albumu (tylko płyty CD MP3) lub wszystkich utworów na płycie CD. Aby to zrobić, należy nacisnąć kilkakrotnie przycisk Repeat na pilocie zdalnego sterowania (zmiany można obserwować na wyświetlaczu). Możliwe jest również włączenie losowego odtwarzania utworów. Służy do tego przycisk Shuffle na pilocie. Klawisz Intro pozwala na odtworzenie wszystkich ścieżek audio przez 10 sekund każda. Aby przerwać ten proces, należy ponownie nacisnąć przycisk Intro. Możliwe jest zaprogramowanie kolejności odtwarzanie utworów. Szczegółowe kroki, jak to zrobić, można znaleźć w instrukcji obsługi.
 
TechniSat DIGITRADIO 700

Bluetooth

Nawiązanie połączenia Bluetooth np. ze smartfona jest banalnie proste. Najpierw należy zmienić na radioodbiorniku tryb na Bluetooth, a następnie włączyć funkcję Bluetooth na telefonie. Po wybraniu DIGITRADIO 700 można już odtwarzać swoje ulubione utwory na dużych głośnikach. Należy uważać, aby nie przekroczyć maksymalnego zasięgu Bluetooth wynoszącego około 10 m. Odtwarzaniem można sterować albo na smartfonie, albo za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Wejście AUX

Przez głośniki DIGITRADIO 700 można odtwarzać dźwięk z urządzenia zewnętrznego (np. smartfona) po kablu. Wystarczy podłączyć przewód jack 3,5 mm z wyjścia audio urządzenia zewnętrznego do złącza aux-in z tyłu urządzenia. Następnie wybrać tryb Aux in. Aby optymalnie ustawić głośność, należy używać regulatora głośności na DIGITRADIO 700 oraz na podłączonym urządzeniu. Najlepiej jest ustawić głośność podłączonego urządzenia na możliwie największą, a następnie wyregulować głośność na DIGITRADIO 700.

Ulubione

Tryby DAB+, FM, jak i radio internetowe pozwalają na dodanie do ulubionych po 40 stacji. Aby zapisać program do ulubionych, najpierw należy nastawić żądaną stację, następnie nacisnąć na pilocie i przytrzymać przez około 2 s przycisk Preset i wybrać numer, pod którym chcemy zapisać daną stację. Alternatywnie można nacisnąć i przytrzymać jeden z przycisków numerycznych 1-10 na pilocie, aż na wyświetlaczu pojawi się komunikat Program zapisany. Aby wywołać zapisaną stację, należy wykonać następujące czynności: nacisnąć krótko przycisk Preset, użyć strzałek góra/dół i wybrać pożądaną stację. Alternatywnie można krótko przycisnąć na pilocie klawisz numeryczny 1-10.

Aplikacja TechniSat Connect

Wygodną opcją do sterowania radioodbiornikiem zamiast pilotem jest aplikacja mobilna TechniSat Connect, która działa za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Jej przewagą w stosunku do obsługi pilotem jest to, że na ekranie smartfona wyświetlane są praktycznie te same informacje, co na wyświetlaczu radia (możliwa jest zmiana trybu, regulacja głośności, zmiana stacji na inną, itd.). Będąc w dużej odległości od urządzenia, niestety nie jesteśmy w stanie np. wygodnie poszukać jakiejś nowej rozgłośni radiowej. Tu z pomocą przychodzi TechniSat Connect. Choć dodajmy, że jest to aplikacja o znacznie szerszym zakresie zastosowań niż pilot do telewizora, odbiornika czy radia. Pozwala również m.in. na sterowanie inteligentnym domem czy na strumieniowanie muzyki.
 
Aplikacja TechniSat Connect na Androida
Aplikacja TechniSat Connect na Androida

Podsumowanie

Użytkownicy produktów marki TechniSat z pewnością nie zawiodą się na tym urządzeniu. Niemiecki producent jak zwykle postawił na wysoką jakość wykonania i komfort dla użytkownika. DIGITRADIO 700 zadowoli osoby spragnione szerokiego wyboru stacji radiowych, a moc na poziomie 2x 20 W RMS idealnie sprawdzi się do domowych zastosowań, także podczas imprez.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, jest ona wystarczająca – na pewno dużo lepsza niż w przypadku tradycyjnych radioodbiorników, ale z oczywistych względów gorsza niż w przypadku audiofilskich systemów stereo kosztujących od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szczegółowa ocena jakości dźwięku to skomplikowana sprawa i tę kwestię należy pozostawić ekspertom, którymi na pewno nie jesteśmy.

Za to możemy rozjaśnić kwestie dotyczące użytkowania, funkcjonalności i parametrów. I tak: podczas wielogodzinnych, wielotygodniowych testów radio nie sprawiło żadnych problemów – nie zawiesiło się, nie miało problemów z buforowaniem czy płynnością odtwarzania. Odbiór DAB+ i FM był idealny, choć to oczywiście zależy też od lokalizacji. Niestety urządzenie trochę grymasiło przy odczycie leciwych, porysowanych płyt CD, ale nie można też oczekiwać cudów.

Ogromną zaletą DIGITRADIO 700 jest opcja połączenia się przez Bluetooth, np. ze smartfonem. Dzięki temu możliwe jest odtwarzanie na dużych głośnikach ulubionych utworów muzycznych, także z serwisów muzycznych takich, jak Tidal, Spotify czy iTunes. To bardzo wygodne rozwiązanie podczas spotkań towarzyskich.

Dobre wrażanie robi kolorowy 2,4” wyświetlacz. Wykorzystana w interfejsie czcionka i rozmieszczenie grafik czynią go niezwykle czytelnym i miłym dla oka.

Natomiast wygodniccy docenią możliwość obsługi radia za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej – TechniSat Connect.

Z minusów należy wymienić niezbyt staranne tłumaczenie interfejsu użytkownika na język polski. Jednak bardzo możliwe, że ta kwestia zostanie jeszcze przez producenta dopieszczona i wyda on stosowną aktualizację do oprogramowania.

TechniSat DIGITRADIO 700 kosztuje około 750 zł. Ceny najprostszych urządzeń stereo z DAB+ i radiem internetowym zaczynają się od 400 zł, ale tu otrzymujemy znacznie więcej.

PLUSY:
 • wysoka jakość wykonania radioodbiornika
 • dostęp do stacji radiowych za pośrednictwem wielu technologii
 • dedykowana aplikacja do sterowania za pomocą smartfona
 • możliwość dodania aż po 40 stacji ulubionych w DAB+, FM i radiu internetowym
 • możliwość strumieniowania muzyki z zewnętrznych urządzeń
 • kolorowy, czytelny wyświetlacz
 • dobra jakość dźwięku

MINUSY:
 • problemy z odczytem płyt CD w gorszym stanie
 • brak jasno opisanego przycisku Wstecz na pilocie
 • pilot bez Bluetooth
 • błędy w tłumaczeniach interfejsu
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...