reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dzień z życia Ameryki w National Geographic

dodano: 2021-07-20 18:25 | aktualizacja: 2021-07-21 09:38
autor: Łukasz Knapik | źródło: National Geographic

National Geographic „11 września: dzień z życia Ameryki” W niedzielę, 29 sierpnia br. o godz. 20:00 w kanale National Geographic wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek amerykańskiego serialu dokumentalnego „11 września: dzień z życia Ameryki” („9/11: One Day in America”), wyprodukowanego przez 72 Films, we współpracy z 9/11 Memorial & Museum na 20. rocznicę ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki (11 września 2001 roku). Premiera serii w Polsce odbędzie się równolegle z premierą w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

National Geographic „11 września: dzień z życia Ameryki”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, seria to poruszająca kronika wydarzeń z dnia, relacjonowanego po latach osobiście przez ratowników i ocalałych. Ich wypowiedzi uzupełnią materiały archiwalne, pozwalające odtworzyć niemal minuta po minucie bieg zdarzeń z września 2001 roku.

Dokładnie 20 lat temu cały świat wstrzymał oddech, śledząc relacje z dramatycznych wydarzeń w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii. Dziś pamięć o tym jednym dniu kryje się w materiałach archiwalnych i wspomnieniach osób, które 11 września 2001 roku balansowały na granicy życia i śmierci. W 20. rocznicę tamtych ataków National Geographic pragnie uhonorować pamięć ofiar, ocalałych i ratowników, ukazując ich historie i relacje z pierwszej ręki w premierowej serii dokumentalnej „11 września: dzień z życia Ameryki”, stworzonej we współpracy z 9/11 Memorial & Museum. Za produkcję odpowiadają zdobywcy Emmy i Oscara - Dan Lindsay i T.J. Martin („LA 92” i „Niepokonani”).

- Wszyscy dokładnie pamiętamy, gdzie byliśmy 11 września 2001 roku. Wśród tej tragedii, chaosu i smutku pamiętamy również niesamowite wyczyny heroizmu, bezinteresowności i człowieczeństwa, które zobaczyliśmy tego dnia. Za sprawą tej serii staramy się upamiętnić te historie i  kontynuować dziedzictwo National Geographic poprzez opowiedzenie ich w sposób autentyczny, który pozwala na odnalezienie głębszego znaczenia ważnych wydarzeń

- mówi Courteney Monroe, prezes National Geographic Content.


National Geographic w premierowej serii, upamiętniającej wydarzenia z 11 września 2001 roku, za pomocą materiałów archiwalnych i zdjęć uchwyconych przez dziennikarzy i przechodniów, przeprowadza widza przez wydarzenia zgodnie z osią czasu tego dnia - zaczynając od momentu, gdy straż pożarna Nowego Jorku (New York City Fire Department/FDNY) i nowojorska policja (New York City Police Department/NYPD) zostały po raz pierwszy wezwane na miejsce World Trade Center. W dokumencie głos zabierają też sami uczestnicy zdarzeń, którzy po latach opowiadają o swoich przeżyciach z tamtego dnia. W ten sposób widzowie poznajż relację m.in. pierwszego oficera straży pożarnej Nowego Jorku, który przybył do World Trade Center rankiem 11 września 2001 roku, strażaka, który uciekł z Wieży Północnej tuż przed jej zawaleniem, ratowników medycznych, którzy jako pierwsi byli na miejscu oraz osób postronnych, znajdujących się wówczas w samym centrum wydarzeń. - Seria nie tylko ukazuje intymne spojrzenie na to, jak tragiczne wydarzenia tamtego dnia wpłynęły na wiele istnień ludzkich, ale i opowiada o heroicznych aktach bezinteresowności i odwagi nieznajomych, ratujących życie innych za wszelką cenę. Ukazuje tym samym triumf ludzkiej siły ducha, wystawionej tego pamiętnego dnia na próbę w nieprawdopodobny sposób - informuje nadawca.

- Przy tworzeniu tej serii bardzo zależało nam, by móc postawić na pierwszym planie prawdziwe ludzkie doświadczenie z 11 września w sposób honorujący zarówno ofiary, jak i osoby, które przeżyły ataki tego dnia. To dokument, który rezygnuje z implikacji geopolitycznych, a zamiast tego koncentruje się na doświadczeniach ludzi, którzy tam byli

- mówią Dan Lindsay i TJ Martin.


Jak informuje nadawca, twórcy serii „11 września: dzień z życia Ameryki”, pragnąc przedstawić kompleksową, chronologiczną i przede wszystkim jak najbardziej osobistą relację tamtych wydarzeń, w ciągu 3 lat przeprowadzili wywiady z 54 osobami przez łącznie 235 godzin i przejrzeli ponad 951 godzin materiałów archiwalnych.

- Dzięki tak głębokiemu dostępowi do materiału filmowego i historii z pierwszej ręki od tych, którzy odważnie usiedli z nami, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, serial daje nadzieję, że w obliczu ogromnych trudności możemy wznieść się wyżej, kiedy pracujemy razem

- tłumaczy David Glover, producent wykonawczy i współzałożyciel 72 Films.


Premiera serii odbędzie się w niedzielę, 29 sierpnia br. o godzinie 20:00 w kanale National Geographic. Kolejne odcinki emitowane będą w poniedziałek i wtorek, 30 i 31 sierpnia br. w godzinach 20:00 i 21:00 oraz w środę, 1 września br. o godzinie 20:00.
 
„11 września: dzień z życia Ameryki” w National Geographic. Na zdjęciu strażak i ładowarka kołowa Caterpillar 950, foto: Jim Watson/U.S. Navy
„11 września: dzień z życia Ameryki” w National Geographic. Na zdjęciu strażak i ładowarka kołowa Caterpillar 950, foto: Jim Watson/U.S. Navy


„11 września: dzień z życia Ameryki” - emisja codziennie (od 29 sierpnia 2021 roku) o godz. 20:00 w National Geographic.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox AND-95

OPENBOX AND-95 to urządzenie - player 4K, który działa na...

189 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 RC20 UHD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 999 zł Więcej...