reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dzień z życia Ameryki w National Geographic

dodano: 2021-07-20 18:25 | aktualizacja: 2021-07-21 09:38
autor: Łukasz Knapik | źródło: National Geographic

National Geographic „11 września: dzień z życia Ameryki” W niedzielę, 29 sierpnia br. o godz. 20:00 w kanale National Geographic wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek amerykańskiego serialu dokumentalnego „11 września: dzień z życia Ameryki” („9/11: One Day in America”), wyprodukowanego przez 72 Films, we współpracy z 9/11 Memorial & Museum na 20. rocznicę ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki (11 września 2001 roku). Premiera serii w Polsce odbędzie się równolegle z premierą w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

National Geographic „11 września: dzień z życia Ameryki”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, seria to poruszająca kronika wydarzeń z dnia, relacjonowanego po latach osobiście przez ratowników i ocalałych. Ich wypowiedzi uzupełnią materiały archiwalne, pozwalające odtworzyć niemal minuta po minucie bieg zdarzeń z września 2001 roku.

Dokładnie 20 lat temu cały świat wstrzymał oddech, śledząc relacje z dramatycznych wydarzeń w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii. Dziś pamięć o tym jednym dniu kryje się w materiałach archiwalnych i wspomnieniach osób, które 11 września 2001 roku balansowały na granicy życia i śmierci. W 20. rocznicę tamtych ataków National Geographic pragnie uhonorować pamięć ofiar, ocalałych i ratowników, ukazując ich historie i relacje z pierwszej ręki w premierowej serii dokumentalnej „11 września: dzień z życia Ameryki”, stworzonej we współpracy z 9/11 Memorial & Museum. Za produkcję odpowiadają zdobywcy Emmy i Oscara - Dan Lindsay i T.J. Martin („LA 92” i „Niepokonani”).

- Wszyscy dokładnie pamiętamy, gdzie byliśmy 11 września 2001 roku. Wśród tej tragedii, chaosu i smutku pamiętamy również niesamowite wyczyny heroizmu, bezinteresowności i człowieczeństwa, które zobaczyliśmy tego dnia. Za sprawą tej serii staramy się upamiętnić te historie i  kontynuować dziedzictwo National Geographic poprzez opowiedzenie ich w sposób autentyczny, który pozwala na odnalezienie głębszego znaczenia ważnych wydarzeń

- mówi Courteney Monroe, prezes National Geographic Content.


National Geographic w premierowej serii, upamiętniającej wydarzenia z 11 września 2001 roku, za pomocą materiałów archiwalnych i zdjęć uchwyconych przez dziennikarzy i przechodniów, przeprowadza widza przez wydarzenia zgodnie z osią czasu tego dnia - zaczynając od momentu, gdy straż pożarna Nowego Jorku (New York City Fire Department/FDNY) i nowojorska policja (New York City Police Department/NYPD) zostały po raz pierwszy wezwane na miejsce World Trade Center. W dokumencie głos zabierają też sami uczestnicy zdarzeń, którzy po latach opowiadają o swoich przeżyciach z tamtego dnia. W ten sposób widzowie poznajż relację m.in. pierwszego oficera straży pożarnej Nowego Jorku, który przybył do World Trade Center rankiem 11 września 2001 roku, strażaka, który uciekł z Wieży Północnej tuż przed jej zawaleniem, ratowników medycznych, którzy jako pierwsi byli na miejscu oraz osób postronnych, znajdujących się wówczas w samym centrum wydarzeń. - Seria nie tylko ukazuje intymne spojrzenie na to, jak tragiczne wydarzenia tamtego dnia wpłynęły na wiele istnień ludzkich, ale i opowiada o heroicznych aktach bezinteresowności i odwagi nieznajomych, ratujących życie innych za wszelką cenę. Ukazuje tym samym triumf ludzkiej siły ducha, wystawionej tego pamiętnego dnia na próbę w nieprawdopodobny sposób - informuje nadawca.

- Przy tworzeniu tej serii bardzo zależało nam, by móc postawić na pierwszym planie prawdziwe ludzkie doświadczenie z 11 września w sposób honorujący zarówno ofiary, jak i osoby, które przeżyły ataki tego dnia. To dokument, który rezygnuje z implikacji geopolitycznych, a zamiast tego koncentruje się na doświadczeniach ludzi, którzy tam byli

- mówią Dan Lindsay i TJ Martin.


Jak informuje nadawca, twórcy serii „11 września: dzień z życia Ameryki”, pragnąc przedstawić kompleksową, chronologiczną i przede wszystkim jak najbardziej osobistą relację tamtych wydarzeń, w ciągu 3 lat przeprowadzili wywiady z 54 osobami przez łącznie 235 godzin i przejrzeli ponad 951 godzin materiałów archiwalnych.

- Dzięki tak głębokiemu dostępowi do materiału filmowego i historii z pierwszej ręki od tych, którzy odważnie usiedli z nami, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, serial daje nadzieję, że w obliczu ogromnych trudności możemy wznieść się wyżej, kiedy pracujemy razem

- tłumaczy David Glover, producent wykonawczy i współzałożyciel 72 Films.


Premiera serii odbędzie się w niedzielę, 29 sierpnia br. o godzinie 20:00 w kanale National Geographic. Kolejne odcinki emitowane będą w poniedziałek i wtorek, 30 i 31 sierpnia br. w godzinach 20:00 i 21:00 oraz w środę, 1 września br. o godzinie 20:00.
 
„11 września: dzień z życia Ameryki” w National Geographic. Na zdjęciu strażak i ładowarka kołowa Caterpillar 950, foto: Jim Watson/U.S. Navy
„11 września: dzień z życia Ameryki” w National Geographic. Na zdjęciu strażak i ładowarka kołowa Caterpillar 950, foto: Jim Watson/U.S. Navy


„11 września: dzień z życia Ameryki” - emisja codziennie (od 29 sierpnia 2021 roku) o godz. 20:00 w National Geographic.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...