reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

W USA wyłączono ostatnie nadajniki NTSC

dodano: 2021-07-20 18:35 | aktualizacja: 2021-07-20 19:48
autor: RO | źródło: hackaday.com/cableman.ru

telewizor kineskopowy analogowa telewizja 13 lipca 2021 roku doszło do ważnego wydarzenia w historii techniki, które minęło tak cicho, że prawie zostało przegapione. W Stanach Zjednoczonych wyłączono kilka ostatnich nadajników naziemnych w systemie NTSC. To koniec trwających ponad 70 lat amerykańskich transmisji analogowych.

telewizor telewizja analogowa TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
NTSC to standard amerykańskiej telewizji analogowej, opracowany przez National Television System Committee.

18 grudnia 1953 r. rozpoczęto nadawanie telewizji kolorowej właśnie w tym standardzie. NTSC został przyjęty jako podstawowy system telewizji kolorowej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, na Filipinach oraz w kilku krajach Ameryki Południowej. Większość nadajników NTSC została wyłączona w 2009 roku. Ostatnie z nich przestały działać 13 lipca 2021 roku.

Choć nowsza technologia cyfrowa dała lepszą jakość telewizji i większy wybór kanałów, to czytelnicy hackaday.com chwalą sobie naziemny analog za możliwość odbioru przy bardzo słabym sygnale, nie zwracając uwagi na to, że obraz na ekranie był zniekształcony przez charakterystyczne "dropienie" lub zakłócenia. Słaby sygnał transmisji cyfrowej nie zawsze pozwala uzyskać jakikolwiek obraz - czasami obraz może się zacinać lub mocno szatkować, czy nawet wyświetlać "czarne tło".

Portal hackaday.com stwierdza, że z jednej strony szkoda odejścia telewizji analogowej, gdyż był to skomplikowany i fascynujący system, który w tamtych czasach stanowił pole testowe dla wielu eksperymentów. Cyfrowy odpowiednik telewizji cyfrowej może stać się anachronizmem w dobie usług strumieniowych. W końcu wiele dobrych treści telewizyjnych nie dociera przez zwykłe gniazdo antenowe. Choć według badania Nielsen, usługi przesyłania strumieniowego stanowią obecnie 26% całkowitego oglądania w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie telewizja naziemna i kablowa nadal utrzymują swoją pozycję, bo odpowiadają za 64% całkowitego czasu spędzanego na oglądaniu programów telewizyjnych.

 

Źródło: hackaday.com  cableman.ru 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...