reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Teen dla młodzieży w planach

dodano: 2021-07-21 10:48 | aktualizacja: 2021-07-21 12:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: press.pl/TVP

TVP siedziba Woronicza Telewizja Polska Jak wynika z projektu zmienionej Karty powinności Telewizji Polskiej na lata 2020-2024, który został przekazany Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, nadawca publiczny planuje uruchomić kanał TVP Teen. Ma to być program skierowany głównie do dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat. Jakie treści znalazłyby się w ofercie TVP Teen?

młodzież


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co w ramówce TVP Teen?

Głównym celem TVP Teen byłoby pełnienie funkcji w zakresie edukacji i rozrywki dla starszych dzieci i młodzieży, realizowanych także w ramach powiązanego z kanałem serwisu online. Miałoby to służyć stworzeniu zaufanej i bezpiecznej przestrzeni dla dzieci starszych i młodzieży poprzez zapewnienie im w sposób linearny i nielinearny dostępu do treści bez nadmiernej przemocy, a promujących szacunek dla innych, wrażliwość społeczną, kreatywność i odpowiedzialność. Kluczowe gatunki TVP Teen to: audycje edukacyjne o charakterze poznawczym, filmy i seriale animowane, filmy i seriale fabularne dla dzieci i młodzieży.

Audycje realizujące wyspecjalizowany charakter programu miałyby zajmować nie mniej 78 proc. w tygodniowym czasie nadawania w godzinach 6:00-23:00, w tym edukacyjne - 73 proc. (audycje o charakterze poznawczym, poradnikowym, formy udramatyzowane, dokumentalne, seriale i filmy animowane), rozrywkowe - 5 proc. (koncerty, festiwale, widowiska artystyczne, magazyny, seriale i filmy fabularne). Emisja programu miałaby być prowadzona nie mniej niż 17 godzin na dobę.

Kiedy start TVP Teen? Ile będzie kosztować?

Z tabeli przedstawiającej szacunkowe koszty tworzenia TVP Teen wynika, że prace nad stacją rozpoczną się w 2022 roku. Koszt programu ma wówczas wynieść 15,323 mln zł, a w latach 2023 i 2024 już po 20 mln zł. Trudno jednak powiedzieć, kiedy TVP Teen wystartuje, ponieważ w wierszu „koszty rozpowszechniania programu” w latach 2022-24 wpisana jest wartość 0 zł.

Dlaczego TVP Teen?

Jak uzasadnia Telewizja Polska, dodanie do zawartego w Karcie powinności katalogu programów wyspecjalizowanych TVP programu TVP Teen wynika z dążenia do pełniejszego realizowania zasady powszechności, czyli oferowania przez media publiczne programów i innych usług całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom.

Uruchomienie TVP Teen miałoby uzupełnić lukę w obecnym portfolio TVP, w którym nie ma programu dedykowanego ściśle dla grupy wiekowej 10-16 lat, co równocześnie miałoby pozwolić na kontynowanie oferowania treści nadawcy publicznego dorastającym widzom TVP ABC.

Zdaniem TVP, stworzenie atrakcyjnej oferty programowej dla starszych dzieci i młodzieży będzie służyło lepszemu zaspokajaniu potrzeb tej grupy społecznej w dążeniu do tego, aby oferta nadawcy publicznego obejmowała treści dla różnych grup wiekach, w tym młodszych, których preferencje w zakresie korzystania z mediów i treści audiowizualnych różnią się od odbiorców dorosłych i starszych.

Kolejnym argumentem TVP przemawiającym za uruchomieniem TVP Teen jest fakt, że w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej aktualnie brak jest programu przeznaczonego dla nastolatków (programy komercyjnych nadawców skierowane do tej grupy widzów są dostępne tylko w ramach oferty satelitarno-kablowej i w płatnych ofertach w internecie/OTT). Planowana perspektywicznie, w miarę dostępnych zasobów, obecność TVP Teen w ofercie NTC pozwoliłaby na zwiększenie atrakcyjności zestawu bezpłatnie dostępnych programów telewizyjnych, kontynuuje TVP.

Oferta programowa TVP Teen miałaby bazować na dotychczasowej ofercie programowej TVP, produkcji własnej oraz zakupionych formatach i audycjach. Niezwykle istotne, w opinii TVP, jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla dzieci starszych i młodzieży poprzez zapewnienie im dostępu do oferty linearnej i nielinearnej online (np. w powiązanym tematycznym serwisie internetowym lub aplikacji) obejmującej treści pozbawione nadmiernej przemocy, promujących szacunek, wrażliwość społeczną, kreatywność i odpowiedzialność.

TVP Teen miałby pełnić funkcję ośrodka stymulującego tworzenie nowych, wartościach treści dla młodych odbiorców. Oferta programu miałaby obejmować głównie audycje edukacyjne o charakterze poznawczym, filmy i seriale animowane, filmy i seriale fabularne dla dzieci i młodzieży.

Istotnym elementem oferty miało być również propagowanie wartości patriotycznych i obywatelskich, promowanie aktywności fizycznej, inspirowanie oraz poszerzenie zainteresować u starszych dzieci i młodzieży.

Młodzież mniej ogląda telewizji

Jak informuje TVP, w 2020 roku średni czas spędzony na oglądaniu telewizji w grupie wiekowej 10-15 lat spadł o 25 proc. względem 2015 roku. Konsumpcja telewizji w tej grupie wyraźnie maleje, a młodzi widzowie coraz więcej czasu spędzają online. Wciąż jednak telewizja angażuje więcej ich czasu niż Internet. Uwzględniając zachodzące zmiany w sposobie konsumpcji mediów wśród młodych widzów, ważne jest, aby oferta kierowana do tej grupy była dostępna zarówno w tradycyjnej telewizji, jak i online. Dlatego proponuje się zaliczenie TVP Teen do programów wyspecjalizowanych rozpowszechnianych w systemach teleinformatycznych oraz w sposób rozsiewczy satelitarny i w innych sieciach telekomunikacyjnych.

TVP Teen w przyszłości także w naziemnej telewizji cyfrowej

W miarę dostępnych zasobów, np. po zmianie standardu nadawania i udostępnieniu kolejnych multipleksów, co umożliwi zwiększenie liczby programów dostępnych w NTC, TVP Teen miałby być rozpowszechniany również w sposób rozsiewczy naziemny cyfrowy zapewniając powszechny i bezpłatny dostęp do tego programu. Ponadto programowi TVP Teen towarzyszyć miałby multimedialny serwis tematyczny dla tej samej grupy odbiorców.

Jak informował już w marcu br. press.pl, projektem TVP Teen pokieruje Justyna Karnowska, dyrektor TVP ABC.

Dodajmy, że w 2022 roku TVP chce uruchomić kanały TVP Nauka i TVP Muzyka, a 1 października 2021 roku przekształcić Poland In w TVP World.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...