reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zgoda sądu na zerwanie umowy Canal+ z beIN

dodano: 2021-07-26 09:44 | aktualizacja: 2021-07-26 18:39
autor: Jerzy Kruczek | źródło: broadbandtvnews/CANAL+/Les Echos

Canal plus LFP Ligue 1 beIN sports 360px.jpg Tribunal de Commerce de Nanterre (Sąd Handlowy w Nanterre) upoważnił CANAL+ do zawieszenia umowy sublicencyjnej z beIN Sports oraz do wstrzymania płatności za transmisję dwóch meczów francuskiej Ligue 1. Jak donosi Les Echos, to dopiero 1. runda większego sporu prawnego między stronami, ale beIN Sports i Ligue de Football Professionnel (LFP) są gotowe do walki.

CANAL+/LFP/satkurier.pl
Canal LFP Ligue 1 beIN sports 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sąd w Nanterre potwierdził jedynie, że płatności te powinny zostać wznowione, jeśli katarski kanał pozwie LFP, o co bezskutecznie zabiegał CANAL+. W 2018 r. beIN nabył prawa do transmisji dwóch meczów Ligue 1 za 332 mln euro od LFP, które za tę samą kwotę udzielił sublicencji na rzecz CANAL+, który miała je nadawać.

Jednak po przyznaniu Amazonowi w połowie czerwca 80 proc. meczów Ligue 1 za 250 mln euro, francuski CANAL+ z oburzeniem odmówił zapłaty 332 mln euro za zaledwie 2 mecze z każdej kolejki i dlatego chce wycofać się z pokazywania francuskiej Ligue 1. Nie należy się dziwić, bo wygląda na to, że LFP chciał ekstra zarobić na CANAL+, a potem ku zaskoczeniu CANAL+ szybko odsprzedano resztę praw Amazonowi i teoretycznie wszystko się zgadza. CANAL+ był zawiedziony takim rozwojem sytuacji, bo był przekonany, że LFP odda resztę praw CANAL+ z partnerem.

Podczas tego sądowego postępowania CANAL+ argumentował, że jego umowa z beIN zobowiązywała do pozwania LFP do sądu w celu stwierdzenia „wygaśnięcia” umowy oraz zażądania rozwiązania lub zmiany tej umowy. Według francuskiego CANAL+, w związku z tym beIN nie wywiązał się ze swoich zobowiązań kontraktowych. 

Rzeczywiście, sam CANAL+ nie jest bezpośrednio związany z umową z LFP i de facto nie może działać bezpośrednio. W swoim orzeczeniu sąd w Nanterre stwierdził, że odmawiając podjęcia działań prawnych na żądanie CANAL+ główny kontrahent, czyli beIN nie dopełnił istotnego obowiązku kontraktu.

Po tym orzeczeniu sądu beIN zapowiedział, że podejmie kroki prawne przeciwko LFP, które od przyszłego tygodnia trafi do francuskiego wymiaru sprawiedliwości, Urzędu ds. Konkurencji i Komisji Europejskiej. Tymczasem zrozumiałe jest, że LFP przygotowuje się do podjęcia działań prawnych przeciwko beIN i to jeszcze w tym tygodniu.

Źródła sugerują, że katarski nadawca beIN Sports rozważa taki sposób dalszych działań, ponieważ sprawa przeciwko LFP zmusiłaby CANAL+ do zapłaty, a także do transmisji meczów.

Na całym zamieszaniu ucierpią francuskie kibice oraz kluby Ligue 1.

Źródło: broadbandtvnews.com  lesechos.fr  advanced-television.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...