reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowa jednostka do walki z cyberprzestępczością

dodano: 2021-07-28 07:59
autor: Łukasz Knapik | źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Komenda Główna Policji policja Jak poinformował premier RP Mateusz Morawiecki, aby przeciwdziałać wyłudzeniom, kradzieży, różnego rodzaju atakom i cyberzagrożeniom, stworzona zostanie służba, która będzie dedykowana do tych problemów. Nowa jednostka Policji - Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) - będzie odpowiedzialna za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberzagrożeń. Powstanie też Fundusz Cyberbezpieczeństwa, wynoszący około 0,5 mld zł.

Komenda Główna Policji policja


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Chcemy, żeby Policja miała odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania i kompetencje do walki z cyberprzestępczością, żebyśmy mogli jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia

- powiedział Mateusz Morawiecki.


We wtorek, 27 lipca br. podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedziano powstanie nowej jednostki Policji - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W konferencji, obok premiera, wzięli także udział Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji, oraz Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

- Wiemy doskonale, że pojawienie się Internetu zrewolucjonizowało nasze życie. To jest nasza rzeczywistość, pandemia przyspieszyła te rozwiązania i informatyzację. W ślad za rozwojem technologii podążają przestępcy i do starych zagrożeń dochodzą nowe - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Oszustwa komputerowe, fałszywe maile, SMS-y czy kradzież tożsamości to zjawiska, o których coraz częściej słyszymy. Aby temu przeciwdziałać tworzymy służbę, która będzie zajmowała się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa - dodał.


Jak dodał, wcześniej powoływane służby, takie jak Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) czy Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), stanęły na wysokości zadania, a dziś nadszedł czas, żeby powołać służbę, która odpowie na szerzące się cyberataki.

Minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński ogłosił podczas konferencji prasowej, że gotowy jest już projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji (KGP). Dotyczy on powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

- Chcemy, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby. Potrzebne będą bardzo zdecydowane kroki, aby stworzyć nową jakość. To niezbędne w stosunku do skali zagrożenia

- podkreślił.


Niebawem projekt ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnił, że funkcjonariusze, którzy będą przyjmowani do nowej służby, będą mieli oddzielną ścieżkę naboru.

- Będzie liczyła się ich wiedza informatyczna, wiedza na temat nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Zrezygnujemy z testów sprawności fizycznej

- zapowiedział.


Jak dodał, musi być to również służba atrakcyjna dla specjalistów, dlatego funkcjonariusze, którzy będą do niej zakwalifikowani, otrzymają stałe dodatki w wysokości od 70 do 130 procent przeciętnego uposażenia w Policji.

O działaniach rządu w kwestii bezpieczeństwa w Internecie poinformował również Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

- Aktualnie międzyresortowo pracujemy nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Mam nadzieje, że uda nam się uzyskać ponadpolityczną zgodę dla rozwiązań, które w niej zaproponujemy - powiedział Janusz Cieszyński.

- Powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to bardzo dobra wiadomość. Powstanie też Fundusz Cyberbezpieczeństwa, około pół miliarda złotych. W jego ramach będziemy finansowali nowe inicjatywy i zakupy. Musimy też zadbać o najlepszych ekspertów - dodał.


Nowa jednostka w strukturach Policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Zgodnie z projektem zmiany „Ustawy o Policji”, nową jednostką będzie kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji. Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie powoływał (spośród oficerów Policji) i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego Policji. Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką jednolitą w skali kraju, z siedzibą w Warszawie. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w procesie naboru do służby zwalczania cyberprzestępczości pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariuszom Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie przysługiwać w pełni możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z „Ustawy o Policji”.

- Powstanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to rzeczywisty systemowy przełom. Pragnę bardzo mocno podkreślić, to będzie służba dedykowana zwykłym obywatelom

- powiedział Mariusz Kamiński.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Cyberprzestępczość


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...