reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

RMF FM o bohaterach powstania warszawskiego

dodano: 2021-07-30 03:09
autor: Łukasz Knapik | źródło: Bauer Media Group

RMF FM W niedzielę, 1 sierpnia br. dziennikarze RMF FM (Bauer Media Group) razem z harcerzami ze Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) ustawią w Warszawie znicze przy wszystkich miejskich tablicach upamiętniających śmierć Polaków w trakcie powstania warszawskiego. Przez cały dzień w programie „Fakty RMF FM” (emitowanym także w RMF24.pl) reporterzy opowiadać będą o stołecznych tablicach i wydarzeniach z nimi związanych.

RMF FM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W dniu 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego razem z harcerzami Związku Harcerstwa Polskiego RMF FM rozstawi znicze przy każdej z tych tablic. O wielu z nich dziennikarze opowiedzą w „Faktach RMF FM”, przypominając o poświęceniu bohaterów i o tragicznych epizodach powstania warszawskiego. Rozgłośnia zaprosi także słuchaczy do dawnej pracowni Karola Tchorka, twórcy tablic, by opowiedzieć, jak one powstawały. Natomiast o godzinie 17:00, w „Godzinę W”, na antenie RMF FM rozlegną się syreny.

W Warszawie jest obecnie około 160 charakterystycznych tablic zaprojektowanych przez rzeźbiarza Karola Tchorka. Jego projekt wygrał konkurs ogłoszony w 1948 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Tablice to płaskorzeźby wykute w szarym piaskowcu, z krzyżem maltańskim pośrodku. Tarcze zazwyczaj zdobi napis: „Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny”. Na tablicach znajduje się także krótki opis wydarzenia, które ono upamiętnia: masową egzekucję powstańców, rozstrzelanie mieszkańców, zbombardowanie szpitala, mord na dzieciach (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox ForTe2 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

Openbox ForTe2 DVB-T2 H.265 4K to urządzenie multimedialne 4K na...

349 zł Więcej...