reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP: 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

dodano: 2021-07-30 23:35
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

Muzeum Powstania Warszawskiego W niedzielę, 1 sierpnia br., z okazji przypadającego Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, Telewizja Polska przygotowała specjalne, okolicznościowe ramówki swoich stacji, które przypomną o bohaterskich czynach powstańców oraz uczczą ich pamięć. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, „Miasto 44”, „Oni 1944” („Głębia ostrości”), „Ziarno”, „Debata Polonia 24”, „Godzina W”, „Polskie 100 lat - Powstanie Warszawskie” i „Rudy, Alek, Zośka” to wybrane rocznicowe propozycje kanałów TVP1, TVP Polonia, TVP Wilno, TVP Kultura i TVP Historia.

Muzeum Powstania Warszawskiego


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W niedzielę, 1 sierpnia o godzinie 20:45 TVP1, TVP Polonia i TVP Wilno zapraszają na koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego mieszkańcy stolicy po raz kolejny uczczą pamięć powstańców. Wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy zaśpiewają pieśni, które dodawały sił walczącej stolicy. Ponownie zabrzmią „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawskie dzieci”. W tym roku tematem przewodnim koncertu będzie miłość, zarówno ta szczęśliwa zakończona powstańczym ślubem w piwnicy, czy w zrujnowanym kościele, jak i nieszczęśliwa, gdy narzeczonych rozdzieliła śmierć. O swoich przeżyciach opowiedzą uczestnicy tamtych wydarzeń. Chórzystom i solistom towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy, a reżyserem jest Bolesław Pawica. Koncert, który w tym roku odbędzie się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, poprowadzi Tomasz Wolny (więcej tutaj i tutaj).

O godzinie 22:05 TVP1 pokaże film Jana Komasy „Miasto 44”, o dramatycznych losach młodych uczestników powstania warszawskiego, którym przyszło żyć, kochać i wkraczać w dorosłość w okrutnych realiach niemieckiej okupacji (więcej tutaj).

Kwadrans po północy, w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 1 na 2 sierpnia br., również w TVP1, reportaż „Oni 1944” - materiał z cyklu „Głębia ostrości” przedstawia powstanie warszawskie” jako największą akcję podziemia zbrojnego w okupowanej przez Niemców Europie. O godzinie 1:00 w nocy reportaż ten pokaże natomiast TVP Polonia.

W TVP Polonia tragicznym losom powstańców będzie poświęcone niedzielne wydanie programu „Ziarno” o godzinie 11:25. W audycji jej twórcy zastanowią się nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu i codziennymi sposobami okazywania więzi z ojczyzną (więcej tutaj). Z kolei o godzinie 18:15 w programie „Debata Polonia 24”, Zbigniew Kruszewski i Anita Połczyńska-Zadrożna wspólnie z gośćmi porozmawiają na temat historii walczącej Warszawy. W programie nie zabraknie też aktualnych tematów z życia Polonii, która silnie wspiera pamięć o powstaniu warszawskim poza granicami Polski i niesie realną pomoc powstańcom żyjącym na emigracji (więcej tutaj).

TVP Kultura zaprosi widzów o godzinie 14:20 na film w reżyserii Janusza Morgensterna „Godzina W”, który przedstawia przygotowania do powstania oraz jego pierwsze minuty. Fabuła filmu to zapis jednego z przełomowych dla dziejów stolicy dnia - 1 sierpnia 1944 roku. Niemcy powoli wycofują się z miasta. Konspiracyjne podziemie czeka na rozkaz wybuchu powstania. Trwają gorączkowe przygotowania do zbrojnego wystąpienia. W jednym z umówionych punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem Czarnego. Mają zaatakować hitlerowskie koszary. Tuż przed akcją dowiadują się, że nie otrzymają wsparcia drugiego plutonu.

Programów poświęconych powstaniu warszawskiemu nie może zabraknąć w TVP Historia. O godzinie 14:30 antena zaprezentuje dokument „Polskie 100 lat - Powstanie Warszawskie”, w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Wycofywanie się wojsk niemieckich i zbliżanie się oddziałów Armii Czerwonej zmusiło dowództwo Armii Krajowej (AK) do opracowania nowej koncepcji walki z Niemcami. Działania pod kryptonimem „Burza” zakładały przejęcie ziem polskich przez Armię Krajową wspólnie z wojskami sowieckimi, a następnie ujawnienie oddziałów Armii Krajowej i wystąpienie wobec Rosjan w roli gospodarza. Warszawa w planie „Burza” nie była przewidywana jako teren działań wojskowych. Józef Stalin wykorzystał jednak okazję, by rękami Niemców zlikwidować powstanie warszawskie i jego uczestników. Armia Czerwona nacierająca na Warszawę otrzymała rozkaz o wstrzymaniu działań ofensywnych. W tym czasie w stolicy walczyli powstańcy. W trakcie walk Warszawa została w znacznej części zniszczona, a po kapitulacji miasta specjalne oddziały niemieckie na rozkaz Adolfa Hitlera przystąpiły do akcji burzenia miasta (więcej tutaj).

Z kolei o godzinie 19:10, również w TVP Historia, widzowie zobaczą film „Rudy, Alek, Zośka”, o tragicznych losach trzech przyjaciół: Jana Bytnara - Rudego, Macieja Aleksego Dawidowskiego - Alka, i Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec".
 
Zofia Wichłacz i Józef Pawłowski w filmie „Miasto 44”, foto: TVP
Zofia Wichłacz i Józef Pawłowski w filmie „Miasto 44”, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox ForTe2 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

Openbox ForTe2 DVB-T2 H.265 4K to urządzenie multimedialne 4K na...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...