reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat Quantum wystrzelony rakietą Ariane 5 [wideo]

dodano: 2021-07-31 17:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace/Eutelsat

Eutelsat Quantum Embratel Star One D2 satelita Ariane 5 start 360px.jpg Arianespace wykorzystał rakietę Ariane 5 do wyniesienia z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej na orbitę geostacjonarną dwóch satelitów telekomunikacyjnych Eutelsat Quantum i Star One D2 podczas lotu VA254. Pierwszy będzie pracował dla francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat, a drugi dla brazylijskiego operatora Embratel. To była 6. udana misja rakiety Arianespace w 2021 r. 

Arianespace
Eutelsat Quantum Embratel Star One D2 satelita Ariane 5 start 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rakieta Ariane 5 udanie wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej w piątek 30 czerwca 2021 r. o godz. 23:00 czasu polskiego. Oddzielenie satelity od rakiety nośnej nastąpiło po 37 minutach lotu, po czym pomyślnie zakończono około 3-godzinną inspekcję systemów aparatury kosmicznej.

Satelita Eutelsat Quantum
Satelita Eutelsat Quantum, zbudowany i dostarczony przez Airbus Defence and Space na platformie SSTL GMP-T Bus, zwiastuje nową erę w komercyjnych usług satelitarnych. Satelita jest wyposażony w funkcje w pełni programowalne podczas pracy na orbicie i oferuje nowe opcje elastyczności, które pozwalają użytkownikom, zwłaszcza z rynków rządowych i mobilnych, na aktywne definiowanie wydajności i zasięgu poprzez projektowanie oprogramowania.

Eutelsat Quantum zostanie zaparkowany na 48°E i rozpocznie działalność komercyjną w 4. kwartale 2021 r. Zaoferuje klientom szeroki zasięg w regionie MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna) oraz w innych obszarach. Przewidywana żywotność satelity to 15 lat.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Brytyjska Agencja Kosmiczna wspierają rozwój podstawowych technologii zintegrowanych z satelitą Eutelsat Quantum w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między ESA, Eutelsat i Airbus Defence and Space.

Pascal Homsy, dyrektor techniczny Eutelsatu, skomentował udane wyniesienie satelity Eutelsat Quantum:

- Gratulujemy zespołom Arianespace i Gujańskiego Centrum Kosmicznego udanego startu Eutelsat Quantum. Współpraca Eutelsat, ESA, Brytyjskiej Agencji Kosmicznej i Airbus Defence and Space nad tym ambitnym programem satelitarnym zaowocowała światowym liderem. Eutelsat Quantum zapewni usługi o bezprecedensowej zdolności rekonfiguracji zasięgu, częstotliwości i mocy na orbicie, co pozwoli na całkowitą zmianę projektu misji na dowolnej pozycji orbitalnej. Jest to świadectwo innowacyjnego ducha i wiedzy europejskiego przemysłu kosmicznego.


Eutelsat Quantum był 36. satelitą Eutelsatu wystrzelonym przez Arianespace. Był to 132. satelita opracowany przez Airbus Defence and Space i wystrzelony przez Arianespace.Satelita Star One D2
Drugim pasażerem w luku rakiety Ariane 5 był satelita Star One D2 dla brazylijskiej firmy Embratel.

Star One D2 to satelita o dużej pojemności i przepustowości w pasmach Ku, Ka, C i X z wieloma możliwościami - zajmie pozycję 70°W. Pozwoli to operatorowi na rozszerzenie zasięgu szerokopasmowego na nowe regiony w Ameryce Środkowej i Południowej. Satelita, oparty na platformie Maxar 1300, został wyprodukowany przez firmę Maxar i obejmie zasięgiem Amerykę Środkową, Południową oraz region atlantycki. Planowana długość pracy na orbicie to 15 lat.


Źródło: arianespace.com  eutelsat.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...