reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Kryminalne śledztwa PRL” w CBS Reality

dodano: 2021-08-02 03:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: AMC Networks International

CBS Reality „Kryminalne śledztwa PRL” Jak zapowiada nadawca, seria „Kryminalne śledztwa PRL” przenosi widza w czas absurdów, szemranych interesów i cenzury. O zbrodniach często mówiło się dopiero wtedy, kiedy milicja zdołała złapać mordercę, co wymagało wielkiej determinacji ze strony śledczych. Premiera pięcioodcinkowej serii odbędzie się we wtorek, 3 sierpnia br. o godz. 22:00 na antenie kanału CBS Reality. Za produkcję programu odpowiada Blueberry Media Olga Siama. Stacja CBS Reality jest także partnerem serialu audio „Sprawa Edmunda Kolanowskiego”.

CBS Reality „Kryminalne śledztwa PRL”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w opisie, pięcioodcinkowy serial dokumentalny „Kryminalne śledztwa PRL” ukazuje pracę grup dochodzeniowych poszukujących sprawców morderstw w tym pełnym absurdów czasie. Widzowie przyjrzą się działaniom funkcjonariuszy od odkrycia zbrodni, przez zdobywanie kolejnych tropów - nie zawsze trafnych - aż po identyfikację i ujęcie mordercy. W tym programie widz staje się częścią kryminalnego dochodzenia, pełnego zwrotów akcji i prawdziwych emocji.

Mordercy atakowali z zimną krwią, dokonywali najbrutalniejszych zabójstw. Niektórzy z nich dopuścili się kilkunastu morderstw, a przed sądem nie okazywali ani krzty skruchy. Gdyby działali na Zachodzie, ich historie pojawiłyby się na pierwszych stronach gazet - a śledztwa zmierzające do ich wykrycia byłyby inspiracją do scenariuszy hollywoodzkich filmów.

Dla milicji odnalezienie napastników było nie lada wyzwaniem. Praca bez komputerów, kamer, czasem nawet telefonów, z niedoskonałymi technikami kryminalistycznymi i do tego wśród politycznych nacisków i niechęci społeczeństwa nie ułatwiała dochodzenia. Jak radzili sobie milicjanci z jednej strony dysponując tak niewieloma narzędziami, a z drugiej mając przeciwko sobie nieprzewidywalnych morderców?

Seria analizuje śledztwa dotyczące zbrodni m.in. Edmunda Kolanowskiego, Joachima Knychały czy Pawła Tuchlina. Opowiedzą o nich świadkowie: emerytowani milicjanci, patolodzy, adwokaci, dziennikarze oraz bliscy ofiar, a nawet osoby znające morderców. Opowieść uzupełniają eksperci: profilerzy, seksuolodzy, kryminolodzy, dziennikarze. Wśród nich m.in. Joanna Stojer-Polańska, Jan Gołębiowski, Paweł Moczydłowski, Łukasz Wroński, Marcin Myszka, Przemysław Semczuk i Michał Larek. Autorom dokumentu udało się także dotrzeć do materiałów archiwalnych, akt, zdjęć z miejsca zbrodni czy starych artykułów prasowych.

Sprawców najokrutniejszych zbrodni z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) połączyło jedno: kara śmierci.

O sprawie nekrofila z Poznania, o której opowiada pierwszy odcinek „Kryminalnych śledztw PRL”, będzie można usłyszeć w dokumentalnym audio serialu Marcina Myszki i Michała Larka - „Sprawa Edmunda Kolanowskiego”. Autorzy spojrzą na temat z innej perspektywy i podzielą się nowymi odkryciami ze słuchaczami. Sprzedaż audio serialu rozpocznie się we wtorek, 3 sierpnia br. o godzinie 23:00, tuż po premierze odcinka w kanale CBS Reality. Stacja CBS Reality jest partnerem audio serialu. 

Seria zagłębia się w pięć spraw, które wymagały od śledczych niesamowitej determinacji. Premiera serii „Kryminalne śledztwa PRL” odbędzie się we wtorek, 3 sierpnia br. o godzinie 22:00 w kanale CBS Reality, a kolejne odcinki będą emitowane we wtorki o godzinie 22:00 (więcej tutaj).

„Kryminalne śledztwa PRL” - w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „Nekrofil z Poznania (Edmund Kolanowski)
emisja: we wtorek, 3 sierpnia br. o 22:00

Z trumny w kaplicy na poznańskim cmentarzu znika ciało, z grobów są wykopywane kobiece zwłoki, a w Naramowicach zostaje zamordowana dziewczynka. Wszystkie zbrodnie łączy jedno - ciała są okaleczone w okrutny sposób. Poszukiwanie mordercy - nekrofila stanie się nie tylko jednym z najgłośniejszych, ale i najtrudniejszych śledztw milicji w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Przełom następuje pewnej majowej nocy w 1983 roku. Na cmentarzu w Miłostowie dwóch milicjantów na patrolu widzi mężczyznę, który próbuje wyciągnąć zwłoki kobiety z trumny. Jeden z mundurowych próbuje postrzelić podejrzanego, niestety broń się zacina i mężczyzna ucieka. Jednak pozostawia po sobie ślad.

Odcinek 2.: „Polowanie na bogacza (Stefan Rachubiński)”
emisja: we wtorek, 10 sierpnia br. o 22:00

Jest rok 1965 i społeczność Bydgoszczy żyje w ciągłym strachu - w mieście grasuje „wampir”. Niedaleko ulicy Smukalskiej zostają znalezione zwłoki zamordowanej prostytutki, w różnych miejscach coraz częściej dochodzi do ataków na kobiety na tle seksualnym, a wkrótce w lesie ginie kolejna prostytutka. Jej ciało jest pocięte scyzorykiem, znalezionym na miejscu zbrodni. Milicja prowadzi intensywne śledztwo, przesłuchuje niemal 3 tys. świadków. Funkcjonariusze decydują się na publikację w lokalnej gazecie najpierw zdjęcia ostatniej ofiary, a potem informacji o kolejnych postępach w śledztwie. Dzięki temu odnajdują się nowi świadkowie, a krąg podejrzanych o morderstwo zaczyna się zawężać. 

Odcinek 3.: „Wampir naśladowca (Joachim Knychała)”
emisja: we wtorek, 17 sierpnia br. o 22:00

Śląsk, lata 70. ubiegłego wieku. Na ulicach miast grasuje morderca. 15 kobiet traci życie. Kiedy milicji udaje się postawić przed sądem sprawcę - Zdzisława Marchwickiego, czyli „Wampira z Zagłębia” - dochodzi do kolejnych ataków na kobiety. Sposób działania napastnika jest niezwykle podobny do zachowania Marchwickiego. Milicja wznawia śledztwo - zakłada podsłuchy, zastawia pułapki, zbiera kolejne ślady, dowody i zeznania. Tymczasem „wampir” zaczyna atakować także dziewczynki. Przełomem w sprawie jest zeznanie kobiety, która cudem przeżyła napaść i próbę zabójstwa. Milicjanci typują podejrzanego, jednak ten ma mocne alibi.

Odcinek 4.: „Głowa w pudełku (Kazimierz Polus)”
emisja: we wtorek, 24 sierpnia br. o 22:00

W Szczecinie na śmietniku zostają znalezione zwłoki dziecka. To 8-letni chłopiec, którego zaginięcie zgłoszono niecałe pół roku wcześniej. Jest rok 1971, mordercy nie udaje się znaleźć. 12 lat później pod Poznaniem milicja zostaje powiadomiona o znalezieniu części ciała mężczyzny. Jego głowę morderca umieścił w kartonowym pudełku. Kiedy śledztwo w tej sprawie utyka w martwym punkcie, milicja decyduje się na opublikowanie zdjęcia głowy w lokalnej gazecie. Dzięki temu zdobywa zeznanie, które okaże się kluczowe dla wytypowania sprawcy. 

Odcinek 5.: „Skorpion (Paweł Tuchlin)”
emisja: we wtorek, 31 sierpnia br. o 22:00

Koniec lat 70. ubiegłego wieku. Na miejscu zbrodni we wsi Niestępowo na Pomorzu, obok zwłok młodej dziewczyny, policja znajduje narzędzie mordu: młotek. Jest na nim nazwa zakładu pracy, w którym zatrudnionych jest 2 tys. osób. Milicjanci przesłuchują pracowników i chociaż nie wyłaniają podejrzanego, mają nadzieję, że szeroko zakrojone działania odstraszą mordercę. Niestety w następnych miesiącach dochodzi do kolejnych zabójstw i ataków na kobiety w całym województwie. Śledztwo przejmuje specjalnie powołana grupa operacyjna „Skorpion”, w której skład wchodzi 11 doświadczonych milicjantów. Napastnik za każdym razem uderza swoje ofiary tępym narzędziem, zabiera drobne kosztowności i onanizuje się nad ich ciałami - nie zostawia jednak żadnych dowodów. Wreszcie popełnia błąd, który zmienia bieg śledztwa.
 
„Kryminalne śledztwa PRL” w CBS Reality. Na zdjęciu radiowóz Polski Fiat 125p, foto: AMC Networks International
„Kryminalne śledztwa PRL” w CBS Reality. Na zdjęciu radiowóz Polski Fiat 125p, foto: AMC Networks International


„Kryminalne śledztwa PRL” - emisja we wtorki (od 3 sierpnia 2021 roku) o godz. 22:00 w CBS Reality.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...