reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

CBS Reality: Morderstwa kobiet w Zagłębiu

dodano: 2021-08-14 15:23
autor: Łukasz Knapik | źródło: AMC Networks International

CBS Reality „Kryminalne śledztwa PRL” We wtorek, 17 sierpnia br. o godz. 22:00 w kanale CBS Reality wyemitowany zostanie premierowo 3. odcinek programu „Kryminalne śledztwa PRL”, zatytułowany „Wampir naśladowca (Joachim Knychała)”. Za produkcję programu odpowiada Blueberry Media Olga Siama. Stacja CBS Reality jest także partnerem serialu audio „Sprawa Edmunda Kolanowskiego”.

CBS Reality „Kryminalne śledztwa PRL”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Seria „Kryminalne śledztwa PRL” przenosi widza w czas absurdów, szemranych interesów i cenzury. O zbrodniach często mówiło się dopiero wtedy, kiedy milicja zdołała złapać mordercę, co wymagało wielkiej determinacji ze strony śledczych. O zbrodniach i śledztwach opowiadają ich świadkowie: emerytowani milicjanci, patolodzy, adwokaci, dziennikarze, a nawet osoby znające morderców. Opowieść uzupełniają eksperci: profilerzy, seksuolodzy, kryminolodzy i pisarze. Trzeci odcinek serii „Kryminalne śledztwa PRL” jest poświęcony zbrodniom Joachima Knychały oraz kulisom śledztwa prowadzonego przez milicję w jego sprawie. Premierowa emisja tego odcinka odbędzie się we wtorek, 17 sierpnia br. o godzinie 22:00 w kanale CBS Reality. 

W trzecim odcinku serii widzowie przeniosą się do Zagłębia lat 70. ubiegłego stulecia. Ówczesne województwo katowickie przodowało w ilości popełnianych przestępstw - między innymi dlatego, że do tamtego rejonu zjeżdżały masy robotników z całego kraju. W tym samym czasie okolicę ogarnął strach przed „Wampirem z Zagłębia” - seryjnym mordercą, którego ofiarami padały kobiety. Po tym, jak w 1975 roku skazano na śmierć Zdzisława Marchwickiego, oskarżonego o popełnienie wszystkich tych mordów, mieszkańcy Górnego Śląska odetchnęli z ulgą. Ale tylko na chwilę - ataki bowiem nie ustały.

Jedną z ofiar nowego „wampira” była Mirosława S., która została zamordowana na przystanku w Chorzowie. Pięć miesięcy później doszło do kolejnej zbrodni. Tym razem ofiarę znaleziono w piwnicy jednej z kamienic. Na ciele kobiety zauważono liczne obrażenia, między innymi otwarte rany głowy. Zwłoki zostały obnażone. W sposobie zachowania sprawcy dostrzeżono wiele podobieństw do metod działania „Wampira z Zagłębia”.

Do zabójstw dochodziło w różnych miastach na Górnym Śląsku, dlatego początkowo milicjanci nie znaleźli wspólnego mianownika tych zdarzeń. Dopiero po jakimś czasie odkryli, że za zbrodniami stał jeden człowiek. Elementem spajającym brutalne ataki okazała się linia tramwajowa numer 6, łącząca Katowice z Bytomiem. Funkcjonariusze postanowili skupić swoje działania właśnie w okolicy trasy tramwaju numer 6. Liczyli, że uda im się natrafić na jakiś trop, który mógłby ich zaprowadzić do sprawcy. Szukali świadków, pytali miejscowych, czy nie słyszeli lub widzieli niczego podejrzanego. Zabezpieczali ślady oraz dowody, spisywali kolejne zeznania. Tymczasem napastnik zaczął atakować także dziewczynki.

O tym, w jaki sposób prowadzono śledztwo w sprawie zbrodni Joachima Knychały oraz jak udało się go schwytać, opowie trzeci odcinek serii „Kryminalne śledztwa PRL”, którego premierowa emisja odbędzie się we wtorek, 17 sierpnia br. o godzinie 22:00 w CBS Reality. Wśród ekspertów wypowiadających się na temat sprawy widzowie usłyszą m.in. Romana Hulę - byłego komendanta głównego policji, który pracował przy dochodzeniu, Marcina Myszkę - youtubera i autora podcastu „Kryminatorium”, czy Przemysława Semczuka - dziennikarza i pisarza, autora książki „Wampir z Zagłębia”.

Na premierowe odcinki serii o prawdziwych zbrodniach „Kryminalne śledztwa PRL” stacja CBS Reality zaprasza w każdy wtorek o godzinie 22:00 (więcej tutaj).
 
„Kryminalne śledztwa PRL” w CBS Reality. Na zdjęciu radiowóz Polski Fiat 125p, foto: AMC Networks International
„Kryminalne śledztwa PRL” w CBS Reality. Na zdjęciu radiowóz Polski Fiat 125p, foto: AMC Networks International


„Kryminalne śledztwa PRL” - emisja we wtorki o godz. 22:00 w CBS Reality.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

75 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

469 zł Więcej...