reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poszukiwacze złota w Polsat Viasat Explore

dodano: 2021-08-18 03:25
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Explore „Australijscy poszukiwacze złota” W czwartek, 19 sierpnia br. o godz. 22:00 w kanale Polsat Viasat Explore wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 6. sezonu australijskiego programu „Australijscy poszukiwacze złota” („Aussie Gold Hunters”). W nowym sezonie widzowie będą mogli śledzić 7 zespołów poszukiwaczy złota walczących z nieubłaganymi żywiołami - w tym z piekielnym upałem. Wszystko po to, aby wykorzystać najwyższą cenę złota w Australii, zarobić więcej niż kiedykolwiek, a także zdobyć 600-uncjowe złoto warte 1,5 miliona dolarów. Obecnie widzowie tej stacji mogą oglądać wcześniejsze odcinki tego programu.

Polsat Viasat Explore „Australijscy poszukiwacze złota”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
A oto niektóre z największych znalezisk złota na świecie. Jeden z największych samorodków złota znajdował się zaledwie niecałe 3 cm pod powierzchnią ziemi. Ponad 150 lat temu, 5 lutego 1869 roku, w Australii odkryto największy samorodek złota na świecie. Bryła, nazwana Welcome Stranger, leżała zaledwie 2,79 cm pod ziemią. Dwaj górnicy z Anglii, John Deason i Richard Oates, natknęli się na niego w Goldfields of Victoria, jednej z największych kopalni złota w Australii. Ważący około 73 kg samorodek był tak duży, że aby go zważyć, górnicy zmuszeni byli przełamać go na pół. W ferworze zdarzeń zapomnieli zrobić mu zdjęcie, więc przetrwał jedynie w formie rysunków. Sam Welcome Stranger też nie wytrzymał próby czasu - został stopiony i przekazany do Narodowego Banku Wielkiej Brytanii.

Rekord Welcome Stranger został pobity zaledwie trzy lata temu. Największy na świecie dotychczasowy samorodek złota również został znaleziony w Australii, w kopalni Beta Hunt w Kambaldzie, na południowym zachodzie kontynentu. Dzięki eksplozji górnik Henry Dole odkrył znalezisko w 2018 roku na głębokości 516 metrów. Mężczyzna znalazł nie tylko pojedynczą bryłę, ale i wiele pojedynczych kawałków, z których największy ważył około 90 kg. Potrzeba było trzech osób, aby wydobyć go na powierzchnię. Z tego znaleziska o wartości około 2,6 milionów dolarów 68 proc. stanowiło czyste złoto. Dole i jego koledzy wydobyli z kopalni w sumie 40 samorodków, których łączna wartość przekroczyła 13 milionów dolarów. Dole skomentował odkrycie w następujący sposób:

- Jestem górnikiem od 16 lat. Nigdy w życiu nie widziałem czegoś takiego. Naprawdę wyjątkowe kawałki złota leżały na ziemi. Prawie się przewróciłem, patrząc na to... Zbieraliśmy je godzinami.


Ponieważ fortuna została wydobyta na powierzchnię, wzmocniono ochronę na terenie kopalni, a samorodki przetransportowano w asyście uzbrojonych strażników. Samorodek został nazwany King Henry po swoim znalazcy i został kupiony przez najstarszą australijską mennicę - Perth Mint, która wystawiła go we własnym salonie wystawowym.

Największy samorodek złota, znaleziony za pomocą wykrywacza metalu, waży 27 kilogramów. Złoto można znaleźć nie tylko poprzez wydobycie, ale również za pomocą specjalistycznego wykrywacza metali. Największy z nich, Hand of Faith, został odkryty we wrześniu 1980 roku przez Kevina Hilliera w Kingower w stanie Victoria. Samorodek znajdował się w ziemi na głębokości zaledwie 28 cm. Jest on wart ponad 1 milion dolarów i obecnie znajduje się na wystawie w Bixoli w stanie Mississippi. Do dziś warto szukać złota za pomocą wykrywaczy metalu, bo nie tak dawno znaleziono 5-kilogramową bryłkę w kształcie rybiego ogona niedaleko Melbourne, w Ballarat. Znalazca, który ukrywał swoją tożsamość przed opinią publiczną, użył bardzo zaawansowanego, ręcznego wykrywacza metali, który potrafił wykrywać znacznie głębiej niż przeciętne wykrywacze. W ten sposób znalazł bryłę na głębokości 60 cm na terenie, który poszukiwacze skarbów wcześniej przeszukiwali już wielokrotnie.

Sześć z 10 największych na świecie samorodków złota zostało znalezionych w Australii, nic więc dziwnego, że gorączka złota wciąż szaleje na tym kontynencie. Program „Australijscy poszukiwacze złota” podąża za siedmioma zespołami poszukiwaczy skarbów, którzy przy użyciu różnych metod przemierzają wiele obiecujących obszarów kontynentu.

Premiera szóstego sezonu programu „Australijscy poszukiwacze złota” odbędzie się w czwartek, 19 sierpnia br. o godzinie 22:00 w kanale Polsat Viasat Explore. Kolejne odcinki będą emitowane w czwartki o tej samej porze (więcej tutaj).
 
Jacqui Buzetti w programie „Australijscy poszukiwacze złota”, foto: Viasat World
Jacqui Buzetti w programie „Australijscy poszukiwacze złota”, foto: Viasat World
Christine Clark i Greg Clark w programie „Australijscy poszukiwacze złota”, foto: Ben Broady
Christine Clark i Greg Clark w programie „Australijscy poszukiwacze złota”, foto: Ben Broady
Greg Clark i Christine Clark w programie „Australijscy poszukiwacze złota”, foto: David Dare Parker
Greg Clark i Christine Clark w programie „Australijscy poszukiwacze złota”, foto: David Dare Parker


„Australijscy poszukiwacze złota” - sezon 6., emisja w czwartki (od 19 sierpnia 2021 roku) o godz. 22:00 w Polsat Viasat Explore. Obecnie widzowie tego kanału mogą oglądać wcześniejsze odcinki tego programu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

499 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...