reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

34 satelity OneWeb wystrzelone na orbitę [wideo]

dodano: 2021-08-22 12:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: Roskosmos/Arianespace

Oneweb satelita bajkonur 2021 360px.jpg Kolejne 34 satelity sieci internetowej OneWeb z powodzeniem wystrzelono w sobotę 21 sierpnia przy pomocy rosyjskiej rakiety Sojuz 2.1b z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Flota brytyjskiego operatora będzie już liczyć 288 satelitów. Najnowsza partia satelitów OneWeb, wyprodukowana w fabryce linii montażowej na Florydzie, wystartowała z Bajkonuru w sobotę o godz. 23:13:40 polskiego czasu.

OneWeb/Arianespace
Oneweb satelita rakiet Sojuz bajkonur 2021-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Roskosmos i Arianespace podały, że wszystkie brytyjskie satelity OneWeb pomyślnie oddzieliły się od górnego stopnia Fregat i zostały umieszczone na docelowych orbitach. Oddzielenie satelitów od górnego etapu rakiety trwało 3 godziny i 45 minut. Satelity zostały oddzielone w kilku etapach.

Warto też wspomnieć, że rakieta Sojuz 2.1b miała wystartować z kosmodromu Bajkonur 20 sierpnia o godz. 23:23 czasu polskiego, ale 40 sekund przed startem przygotowania zostały automatycznie anulowane.

Wstrzymanie misji nastąpiło z powodu nieprawidłowego działania jednego z zaworów kompleksu naziemnego. Wieczorem 21 sierpnia rosyjska komisja państwowa podjęła decyzję o przesunięciu startu na drugi termin rezerwowy tj. 22 sierpnia.

To pierwszy start satelitów OneWeb z kosmodromu Bajkonur w 2021 roku.
W efekcie liczba statków kosmicznych brytyjskiej firmy na orbicie wzrosła do 288. Prace prowadzone są na podstawie umowy między AO Glavkosmos a Arianespace (operatorem startu) i Starsem.

Przypomnijmy, że OneWeb złożył wniosek o upadłość w marcu 2020 r. po tym, jak nie udało się zapewnić wystarczającego finansowania, aby kontynuować budowę i wystrzeliwanie satelitów. Zreorganizowana firma wyszła z bankructwa w zeszłym roku, będąc własnością Bharti Global i rządu Wielkiej Brytanii.

12 sierpnia OneWeb ogłosił inwestycję kapitałową w wysokości 300 mln dol. od Hanwha - południowokoreańskiej firmy technologicznej i produkcyjnej. Finansowanie zwiększa całkowitą inwestycję kapitałową w OneWeb od listopada 2020 r. do 2,7 mld dol.

Arianespace powiedział, że planuje 10 kolejnych startów rakiet Sojuz z kosmodromów Bajkonur, Wostocznyj i ​​Kourou w Gujanie Francuskiej, aby zakończyć rozmieszczenie początkowej floty satelitów OneWeb. Kolejne wyniesienie satelitów OneWeb zaplanowano na wrzesień z Bajkonuru.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...