LKE: KAA Gent - Raków Częstochowa

dodano: 2021-08-21 13:26
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP Sport

KAA Gent Raków Częstochowa LKE UEFA 360px.jpg To może być historyczny mecz dla wicemistrzów Polski. Raków Częstochowa jest 90 minut od fazy grupowej Ligi Konferencji UEFA. W pierwszym spotkaniu 4. rundy eliminacyjnej LKE pokonał KAA Gent 1:0 po golu Andrzeja Niewulisa. Pozostał teraz mecz rewanżowy, który zdobywcy Pucharu i Superpucharu Polski rozegrają w Belgii. Transmisja meczu Rakowa z KAA Gent na żywo w TVP Sport i w Internecie w czwartek 26 sierpnia.

Raków Częstochowa

Raków Częstochowa nie ma dość.
Srebrny medal za wicemistrzostwo Polski oraz dwa krajowe trofea nie wystarczają drużynie Marka Papszuna. Tymczasem nawet w eliminacjach Ligi Konferencji UEFA nie ma silnych na częstochowian. Od ponad 510 minut, a zatem od początku rywalizacji, nie stracili oni gola w kwalifikacyjnych meczach.

Z Suduvą Mariampol męczyli się na tyle, że po obu meczach wciąż mieliśmy wynik 0:0.
Zespół z Litwy Raków ograł dopiero po rzutach karnych, gdzie pomógł bardzo dobry w bronieniu tych elementów gry Vladan Kovacević. W 3. rundzie piłkarze trenera Papszuna wyeliminowali za to Rubin Kazań. Grając w przewadze jednego zawodnika w rewanżowym meczu w Tatarstanie, polska drużyna zdobyła jedyną bramkę w rywalizacji za sprawą Vladislavsa Gutkovskisa. Awans mogła utracić, ale pomogła jej… kolejna obrona rzutu karnego przez Kovacevicia w 122. minucie meczu.

Władze PKO Ekstraklasy przełożyły spotkania z Radomiakiem Radom (pierwotnie 15 sierpnia) oraz Górnikiem Zabrze (pierwotnie 22 sierpnia). W ten sposób Raków skupia się wyłącznie na rywalizacji z belgijskim zespołem. Wygrana 1:0 w pierwszym meczu w Bielsku-Białej sprawiła, że nadzieja na awans do fazy grupowej jest duża.

Pech nie opuszcza drużyny Marka Papszuna, jeśli chodzi o urazy.
W 18. minucie spotkania z drużyną z Jupiler League obrońca Zoran Arsenić złamał rękę w nadgarstku i musiał zejść z boiska. Dodatkowo, polski zespół grał w dziesięciu (z uwagi na wykorzystany limit zmian) w doliczonym czasie z powodu urazu głowy Wiktora Długosza, który opuścił boisko na noszach w 75. minucie. Nawet jednak pomimo tych kłopotów, udało się dowieźć upragnione zwycięstwo, dopiero drugie (i kolejne w stosunku 1:0, pozostałe trzy spotkania Raków bezbramkowo remisował).

Raków dotąd nigdy nie zagrał w europejskich pucharach.
Pierwszy sezon może zatem okazać się tym pamiętnym. Do szczęścia wystarczy piłkarzom Papszuna nawet remis. W przypadku awansu do fazy grupowej, Raków, tak jak Legia kolejnych rywali w pucharach pozna w piątek. Wtedy w Stambule odbędzie się losowanie grup Ligi Europy i Ligi Konferencji. Dzień wcześniej w Turcji przeprowadzone zostanie losowanie grup piłkarskiej Ligi Mistrzów.