reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

3 obywateli Gruzji oszukiwało podszywając się pod dostawcę prądu

dodano: 2021-08-23 07:37 | aktualizacja: 2021-08-23 21:13
autor: ŁK | źródło: Komenda Główna Policji

karty SIM Policja 360px.jpg Funkcjonariusze Wydziału Operacyjnego Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zatrzymali 3 obywateli Gruzji, którzy dokonywali oszustw lub usiłowali oszukać obywateli Polski podszywając się pod jednego z dużych dostawców energii elektrycznej. Oszuści swoimi działaniami doprowadzili do wyłudzenia danych umożliwiających logowanie do systemów bankowości elektronicznej. Na terenie całego kraju przyjęto 170 zawiadomień złożonych przez pokrzywdzonych, a szacowane straty wynoszą nie mniej niż 495 tys. zł. Zabezpieczono również urządzenia i karty SIM wykorzystywane w przestępczym procederze.

Policja.pl
karty SIM Policja 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sprawie przyjrzeli się policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Ich  działania operacyjne, w wyniku kolejnej częściowej realizacji na terenie Warszawy, doprowadziły do zatrzymania grupy 3 obywateli Gruzji. Jak wynika z ustaleń, podejrzewani od czerwca br. do chwili zatrzymania, podszywając się pod jednego z dużych dostawców energii elektrycznej, wysłali ponad 350 tys. wiadomości SMS, wykorzystując do tego ponad 1900 kart SIM.

Wiadomości SMS zawierały informację o konieczności dopłaty do rachunku za energię elektryczną oraz link do płatności przekierowujący na fałszywą stronę banku. W ten sposób oszuści wyłudzali dane umożliwiające logowania do systemów bankowości elektronicznej.

W chwili obecnej na terenie całego kraju przyjęto 170 zawiadomień złożonych przez pokrzywdzonych, a wstępnie straty szacowane są na nie mniej niż 495 tys. zł. Funkcjonariusze zabezpieczyli również urządzenia i karty SIM wykorzystywane w przestępczym procederze (dane za Komendą Główną Policji).

Zebrany materiał dowodowy i zatrzymani obywatele Gruzji zostali przekazani funkcjonariuszom Komendy Rejonowej Policji Warszawa Mokotów. Tam mężczyźni usłyszeli prokuratorskie zarzuty dopuszczenia się oszustw. Na wniosek policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Rejonowej Policji Warszawa Mokotów i prokuratora wobec zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Policja ostrzega, aby zachowywać szczególną ostrożność, sprawdzać tego typu wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikać w aktywne linki w nich zawarte. Linki takie mogą bowiem przekierowywać na fałszywą stronę banku, co niejednokrotnie może skończyć się utratą oszczędności.

Źródło: policja.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Cyberprzestępczość


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox DM920 RC20 UHD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 999 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...