reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 56°E?

dodano: 2021-08-22 12:09 | aktualizacja: 2021-08-26 11:10
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

antena satelitarna 56°East jest pozycją orbitalną stworzoną na rzecz rozwoju łączności nadawczej na Syberii. Ta kraina geograficzna wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Położona jest w północnej Azji, między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, zlewiskami Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. Z tej pozycji nadają wiodące rosyjskie platformy Trikolor i NTV Plus, a także niektóre kanały FTA z Rosji.

rscc.ru
Express-AT1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Jak wyszukać pozycję 56°E? Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelita Express-AT1 stacjonuje na 56°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-wschodnim (blisko środka obu kierunków). Lustro czaszy będzie obniżone o około 6-10 stopni w zależności od regionu.

2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.

3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub na stronie jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, aby określić położenie anteny.

4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy "celować" w pozycję 56°E.

5. W pierwszej kolejności wymieniamy konwerter liniowy (H/V) na kołowy (L/R) przy antenie. Następnie odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki Wide satelity Express-AT1. (UWAGA! Jak zmodyfikować konwerter liniowy na kołowy w poradniku Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 36E?). (UWAGA 2! Możliwy odbiór transponderów L/R na konwerterze liniowym dopóki zagęszczenie aktywnych transmisji w sąsiedztwie nie jest duże).

6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena znajduje się np. na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 13 lub 14.

7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S /QPSK, później DVB-S2 /QPSK, ostatecznie DVB-S2 /8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.

8. Przykładem do wyszukania Express-AT1 może być rosyjski multipleks RTRS z częstotliwości 12,207 GHz, pol. R (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK) lub z 12,284 GHz, pol. R (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.

9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości przez satlex.net lub jp.pum.edu.pl. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 43° w kierunku wschodnim) do wartości podanej przez strony internetowe. Najlepiej jest podzielić obrót na kilka mniejszych przesunięć - na początku cztery większe cykle co 10 stopni, później co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę za daleko na wschód.

10. W razie konieczności należy korygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.

11. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.

12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.

13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.

14. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

15. W takim przypadku wymiany konwertera z liniowego na kołowy dokonujemy w późniejszym etapie.

16. Aktualność podawanych parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7. Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2.

17. Pierwszą czynnością (choć bardziej czasochłonną) jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), wybierając najpierw w tunerze silny transponder DVB-S /QPSK.

18. Kolejnym celem będzie np. Astra 3B (23,5°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S /QPSK. Tak samo postępujemy z Astra 2 (28,2°E).

19. Następnie celujemy w Eutelsat 33E (33°E). Możemy posłużyć się silnym sygnałem multipleksu TV Mobilnej na częstotliwości 12,722 GHz, pol. V (SR: 16730, FEC: 3/4; DVB-S2 /QPSK).

20. Teraz wybieramy Hellas Sat 3/4 (39°E) i bardzo silny tp. albańskiej platformy Tring Digital (10,889 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2 /8PSK) z wiązki Europe FSS. W tym przypadku może być konieczne lekkie pochylenie czaszy w dół.

21. Następnie Azerspace 1 (46°E) i azerski pakiet Teleradio IB z 11,135 GHz, pol. H (SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S /QPSK) w wiązce Europe. (UWAGA! Niewykluczona ponowna korekta czaszy w dół).

22. Teraz Belintersat 1 (51,5°E) i pakiet z 11,350 GHz, pol. H (SR: 45000, FEC: 3/4; DVB-S2 /8PSK) w wiązce Europe. Także tu należy mieć na uwadze lekką korektę nachylenia anteny w przypadku słabego sygnału. (UWAGA! Niektóre odbiorniki mogą sobie nie radzić z wysokimi SR, dlatego w takiej sytuacji należy wybrać kolejnego satelitę Express-AM6 (53°E) i silny tp. Wide Network Solutions z 12,594 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S/QPSK) w wiązce Ku Fixed-2.

23. W tym momencie do docelowej pozycji 56°E dzieli już tylko kilka stopni na wschód. Teraz realizujemy punkty 5 i 8.

24. Antenę można lekko pochylić w dół, a następnie przesuwać w kilku powolnych cyklach na wschód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.

25. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.

26. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 12, a także 13 lub 14 w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji 56°E.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 LITE HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...