reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

CBS Reality: Morderstwa kobiet na Pomorzu

dodano: 2021-08-28 04:01
autor: Łukasz Knapik | źródło: AMC Networks International

CBS Reality „Kryminalne śledztwa PRL” We wtorek, 31 sierpnia br. o godz. 22:00 w kanale CBS Reality wyemitowany zostanie premierowo 5. odcinek programu „Kryminalne śledztwa PRL”, zatytułowany „Skorpion (Paweł Tuchlin)”. Będzie to finał tej serii. Za produkcję programu odpowiada Blueberry Media Olga Siama. Stacja CBS Reality jest także partnerem serialu audio „Sprawa Edmunda Kolanowskiego”.

CBS Reality „Kryminalne śledztwa PRL”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w opisie, seria „Kryminalne śledztwa PRL” przenosi widza w czas absurdów, szemranych interesów i cenzury. O zbrodniach często mówiło się dopiero wtedy, kiedy milicja zdołała złapać mordercę, co wymagało wielkiej determinacji ze strony śledczych. O zbrodniach i śledztwach opowiadają ich świadkowie: emerytowani milicjanci, patolodzy, adwokaci, dziennikarze, a także osoby znające morderców. Opowieść uzupełniają eksperci: profilerzy, seksuolodzy, kryminolodzy, pisarze. Ostatni, piąty odcinek serii „Kryminalne śledztwa PRL” poświęcony jest zbrodniom Pawła Tuchlina, zwanego „Skorpionem”, oraz kulisom śledztwa prowadzonego przez milicję w jego sprawie. Premierowa emisja tego odcinka odbędzie się we wtorek, 31 sierpnia br. o godzinie 22:00 w kanale CBS Reality.  

W piątym odcinku seria przenosi widzów w lata 70. ubiegłego wieku na Pomorze. W owym czasie na terenie Gdańska i okolic dochodziło do brutalnych napadów na kobiety. Ktoś atakował je tępym narzędziem zadając kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt ciosów w głowę. Niektórym z ofiar udało się ujść z życiem, ale dziewięć z nich zmarło.

Większość napaści miała podobny scenariusz - ofiarą była najczęściej młoda kobieta, którą napastnik atakował od tyłu. Do przestępstw dochodziło w ustronnych i nieuczęszczanych rejonach - zaroślach, parkach, bocznych uliczkach. Zbrodnie miały podtekst seksualny. Za każdym razem zabójca zabierał swego rodzaju trofea - biżuterię, pieniądze, a czasem jedzenie należące do kobiet. Nie zostawiał jednak dowodów, które przy ówczesnym stanie wiedzy kryminalistycznej pozwoliłyby go zidentyfikować.

Milicja musiała doprowadzić do schwytania mordercy. Powołano specjalną grupę operacyjną o kryptonimie „Skorpion”, w skład której wchodziło 11 doświadczonych milicjantów. Dochodzenie prowadzone było na szeroką skalę. Przy jednym z ciał mundurowi ujawnili potencjalne narzędzie zbrodni - młotek z widniejącą na nim nazwą zakładu pracy, w którym zatrudnionych było ponad dwa tysiące osób. Funkcjonariusze przesłuchali pracowników - zwłaszcza tych, którzy byli na liście pobierających narzędzia, lecz nie udało im się wytypować sprawcy brutalnych napadów na kobiety. W prowadzonym śledztwie wykorzystano wszystkie dostępne w owych czasach techniki kryminalistyczne, w tym ekspertyzę sporządzoną przez biegłych i psychologów dotyczącą modus operandi sprawcy. Atakował on o określonej porze, przy użyciu konkretnego narzędzia, zadawał ciosy w głowę, obnażał swoje ofiary, a na koniec okradał je. Dzięki wnikliwej pracy śledczych, nie uszedł im uwadze błąd nieuchwytnego dotąd mordercy, który kosztował go wolność.

O tym, w jaki sposób prowadzono śledztwo w sprawie zbrodni Pawła Tuchlina zwanego Skorpionem oraz jak udało się go schwytać, opowie ostatni, piąty odcinek serii „Kryminalne śledztwa PRL”, którego premierowa emisja odbędzie się we wtorek, 31 sierpnia br. o godzinie 22:00 w kanale CBS Reality. Wśród ekspertów wypowiadających się na temat sprawy widzowie usłyszą m.in. Stefana Chrzanowskiego - byłego milicjanta, szefa grupy operacyjnej „Skorpion”, jego zastępcę Stanisława Ćwieka czy Jerzego Pobochę - doktora nauk medycznych, specjalistę w dziedzinie psychiatrii, założyciela i prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, który prowadził obserwację Pawła Tuchlina (więcej tutaj).

W sobotę, 18 września br. w kanale CBS Reality widzowie będą mieli okazję obejrzeć wszystkie odcinki serii „Kryminalne śledztwa PRL”. Na maraton z serialem stacja zaprasza od godziny 21:00 (więcej tutaj).
 
„Kryminalne śledztwa PRL” w CBS Reality. Na zdjęciu radiowóz Polski Fiat 125p, foto: AMC Networks International
„Kryminalne śledztwa PRL” w CBS Reality. Na zdjęciu radiowóz Polski Fiat 125p, foto: AMC Networks International


„Kryminalne śledztwa PRL” - emisja we wtorki o godz. 22:00 w CBS Reality.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox ForTe2 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

Openbox ForTe2 DVB-T2 H.265 4K to urządzenie multimedialne 4K na...

349 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...