reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ziemia Święta: Nazaret, Betlejem i Jerozolima

dodano: 2021-03-20 00:31
autor: Paweł Drozd [Janusz Sulisz] | źródło: podrozezantena.pl

Jerozolima Ziemia Święta to niezwykle trudny temat do opisania od strony podróżnika, bo zarówno historia, jak i liczba zabytków jest taka, że spokojnie można by napisać o tym grubą książkę. Tak więc zabierałem się do tego tekstu z dużym niepokojem, że mogę zawieść. Bo jak opisać Jerozolimę, Nazaret i Betlejem tak na skróty i byle jak? Do tego jeszcze w okresie pandemicznym, kiedy podróże w te miejsca na terenie Izraela są praktycznie niemożliwe lub mocno utrudnione. Opis tej trasy powstał na podstawie wycieczki z franciszkańskiego biura turystyczno-pielgrzymkowego „Patron Travel" w 2019 r.

Jerozolima


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Miasto Kafarnaum [po hebrajsku: „wieś komfortu”] jest cytowane we wszystkich 4 ewangeliach. Według znawców ewangelii Marka, jest dowód, że Jezus mógł mieć w mieście dom, ale bardziej prawdopodobne jest, że przebywał w domu jednego ze swoich naśladowców. Z pewnością spędzał tam czas ucząc i uzdrawiając. Przykładowo to właśnie Kafarnaum jest również miejscem uzdrowienia paralityka spuszczonego przez przyjaciół przez dach, aby dotrzeć do Jezusa, jak pisali w ewangeliach Marek 2:1-12 i Łukasz 5:17-26.
 
Kościół Mensa Christi w Nazarecie

Wycieczka na Górę Błogosławieństw
Góra Błogosławieństw jest miejscem zapierającym dech w piersiach, dzięki wspaniałej panoramie północnej części Jeziora Galilejskiego. To tam Jezus wygłosił tzw. „kazanie na Górze” (Mt 5). Przepiękny Kościół Błogosławieństw zachwyca witrażami i mozaikami.
 
Góra Błogosławieństw

Tabga
Ciekawa jest wizyta w Tabga, gdzie Jezus miał cudownie nakarmić 5 tys. głodnych ludzi. Stoi tam Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Kościół Prymatu św. Piotra.

Tabga leży niedaleko Kafarnaum.
Jest miejscem, gdzie znajduje się Kościół Rozmnożenia, znany z przepięknych mozaik i upamiętniający cudowne rozmnożenie chleba i ryb. W Tabdze należy koniecznie odwiedzić Kościół Prymatu św. Piotra, w miejscu gdzie Jezus ukazał się swoim uczniom po swym zmartwychwstaniu i nakazał św. Piotrowi, aby „pasł jego owce” (J 21, 17).

Na koniec tego dnia zwiedzanie Magdali - miejsca, z którego pochodziła Maria Magdalena.
 
Magdala: wykopaliska
 Ryba św. Piotra w St. Peter's restaurant

Góra Tabor
Jej położenie na węźle dróg i wypukła formacja na wysokości 558 m n.p.m. nad otoczeniem nadało Górze Tabor wartość strategiczną. Na jej terenie toczyły się wojny w różnych okresach historii. W 55 r. p.n.e. zginęło aż 10 000 żydowskich bojowników w bitwie pod tą górą. W tradycji chrześcijańskiej to miejsce Przemienienia Jezusa Chrystusa (trzej apostołowie ujrzeli tu swego mistrza rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem) i z tego powodu czasami nazywana Górą Przemienienia Pańskiego. Co ciekawe żadna z ewangelii nie mówi nic o tym! Ze względu na znaczenie góry Tabor w tradycji chrześcijańskiej od IV w. stała się ona miejscem pielgrzymek. Według opisów pielgrzymów w VI w. na szczycie góry Tabor znajdowały się 3 kościoły.
 
Bazylika Przemienienia Pańskiego
Bazylika Przemienienia Pańskiego wewnątrz

W okresie wypraw krzyżowych góra Tabor wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk muzułmanów i chrześcijan. W 1099 r. krzyżowcy ufortyfikowali teren klasztoru na szczycie góry, w celu ochrony pielgrzymów przed atakami muzułmańskimi. W 1101 r., gdy teren kontrolowali krzyżowcy, benedyktyni odbudowali zrujnowaną bazylikę i wznieśli ufortyfikowane opactwo. W 1212 r. góra została zajęta przez muzułmanów, którzy zbudowali na jej szczycie dużą fortecę, która bezskutecznie była oblegana przez wojska V Krucjaty w 1217 r.. Dopiero w 1229 r. została ponownie zajęta przez chrześcijan. W 1263 r. mamelucy zniszczyli zabudowania na górze.

Kościół Przemienienia Pańskiego
Kościół Przemienienia Pańskiego, który stoi na szczycie góry Tabor jest podzielony na obszary prawosławne (północny wschód) i rzymskokatolicki (południowy wschód). W latach 1919-1924 na szczycie góry Tabor wybudowano kościół rzymskokatolicki zakonu franciszkanów pod nazwą „Kościół Przemienienia Pańskiego”. Kościół został zbudowany na ruinach kościoła bizantyjskiego z V lub VI w. oraz kościoła krzyżowców z XII w. W górnej części kościoła, nad ołtarzem, znajduje się mozaika przedstawiająca Przemienienie. W święto Przemienienia Pańskiego, obchodzone 6 sierpnia, oświetlają go promienie słoneczne, które odbijają się od szklanej płyty na posadzce kościoła.


Podczas pielgrzymki przejeżdża się przez Samarię, gdzie zwiedza się Sebastię - ruiny teatru rzymskiego, bazyliki, forum i cardo. Jest też krótki postój w Nablus przy Studni św. Jakuba - miejsce spotkania Jezusa z Samarytanką.
 
 Góra św. Jakuba
Studnia św. Jakuba - Sychem, gdzie wg Ew. Jana Jezus rozmawiał z Samarytanką

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

179 zł Więcej...