reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ziemia Święta: Nazaret, Betlejem i Jerozolima

dodano: 2021-03-20 00:31
autor: Paweł Drozd [Janusz Sulisz] | źródło: podrozezantena.pl

Jerozolima Ziemia Święta to niezwykle trudny temat do opisania od strony podróżnika, bo zarówno historia, jak i liczba zabytków jest taka, że spokojnie można by napisać o tym grubą książkę. Tak więc zabierałem się do tego tekstu z dużym niepokojem, że mogę zawieść. Bo jak opisać Jerozolimę, Nazaret i Betlejem tak na skróty i byle jak? Do tego jeszcze w okresie pandemicznym, kiedy podróże w te miejsca na terenie Izraela są praktycznie niemożliwe lub mocno utrudnione. Opis tej trasy powstał na podstawie wycieczki z franciszkańskiego biura turystyczno-pielgrzymkowego „Patron Travel" w 2019 r.

Jerozolima


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Betlejem i Ain Karem
Betlejem leży 10 km na południe od Jerozolimy i zaledwie 59 km od Morza Śródziemnego. Zwiedzanie Betlejem warto rozpocząć od wizyty w Bazylice Narodzenia Pańskiego.

Bazylika w Betlejem zbudowana nad miejscem, gdzie według tradycji chrześcijańskiej narodził się Jezus Chrystus. Bazylika jest jednym z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących kościołów na świecie. Bazylika znajduje się w Betlejem w Zachodnim Brzegu. Kościół został pierwotnie zbudowany na zlecenie Konstantyna Wielkiego krótko po wizycie jego matki Heleny w Jerozolimie i Betlejem w latach 325-326. Pierwotna bazylika została prawdopodobnie zbudowana w latach 330-333, o której wspomniano już w 333 r. i została poświęcona 31 maja 339 r.

Co ciekawe, po zdobyciu Ziemi Świętej, w tym Betlejem, w 1187 r. przez wojska Saladyna, nie tylko nie zniszczono bazyliki, ale na prośbę biskupów zezwolono na sprawowanie łacińskiej liturgii w tej bazylice.
 
Mozaika na frontonie Kościoła Nawiedzenia św. Elżbiety
Kościół Nawiedzenia św. Elżbiety

Od XIV w. rozpoczął się okres sporu o prawo własności do bazyliki między przedstawicielami kościoła katolickiego, konkretnie franciszkanami i przedstawicielami prawosławia, czyli Prawosławnego patriarchatu Jerozolimy reprezentowanego przez mnichów pochodzących z Grecji. Srebrna gwiazda w miejscu narodzin Chrystusa, wypisana po łacinie, została skradziona w październiku 1847 r. przez mnichów greckich, którzy chcieli usunąć ten katolicki symbol. Niektórzy twierdzą, że był to jeden z powodów przyczyniających się do wybuchu wojny krymskiej z Imperium Rosyjskim.

W 1948 r. Betlejem włączono do... Jordanii, ale w 1967 r. miasto zajął Izrael i tak zostało, choć od 1995 r. miastem zarządzają Palestyńczycy.
 
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem - Grota Narodzenia ze znaną na całym świecie gwiazdą
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Kościół Narodzenia Pańskiego, choć pozostał w zasadzie niezmieniony od czasu odbudowy justyniańskiej, był wielokrotnie remontowany i dobudowywany, zwłaszcza z okresu krzyżowców. W ciągu wieków, otoczenie bazyliki zostało poszerzone - obecnie obejmuje około 12.000 m kw., obejmujący 3 różne klasztory: greckokatolicki, ormiański i rzymskokatolicki.
 
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Bazylikę odwiedzają z pielgrzymką tysiące chrześcijan, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, bo wtedy odprawiana jest w Betlejem uroczysta Pasterka. Kompleks bazyliki w 2012 r. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Betlejem są też inne interesujące miejsca m.in. z grotami: kościół św. Katarzyny, Grota Św. Hieronima i św. Heleny, Grota Mleczna oraz Pole Pasterzy.
 
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Ain Karem: kościół Nawiedzenia NMP i św. Jana Chrzciciela
Wioska Ain Karem [En Karem] znajduje się w zachodniej części wzgórz Jerozolimy. Cieszy się zainteresowaniem pielgrzymów, zaglądających do kościołów i klasztorów.

Miejsce to znane było w czasach proroka Jeremiasza, który nawoływał potomków plemienia Benjamina, aby „wznieśli znak na Bet-ha-Kerem”, gdy najeźdźcy zbliżali się do granic Jerozolimy (Ks. Jeremiasza, roz. 6, w.1 Starego Testamentu). Ponadto, dla chrześcijan Ain Karem ma wyjątkowe znaczenie, jako miasto rodzinne Zachariasza i Elżbiety, rodziców Jana Chrzciciela oraz jako miejsce Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, w którym to Maria, matka Jezusa odwiedziła swą kuzynkę Elżbietę, gdy ta oczekiwała przyjścia na świat swego syna Jana.

Ain Kerem po hebrajsku oznacza, bowiem „źródło winnicy”.
Miejsce to znane jest jako Źródło Najświętszej Marii Panny, ponieważ zgodnie z chrześcijańską tradycją, Maria, w drodze do swej kuzynki Elżbiety, zatrzymała się w tym miejscu, aby napić się wody. Chrześcijanie uznają to źródło za święte. Niestety obecnie woda nie jest obecnie zdatna do picia, a do tego nad źródłem wznosi się niewielki meczet.

Niedaleko znajduje się franciszkański Kościół Nawiedzenia NMP, upamiętniający wizytę, jaką Najświętsza Maria Panna złożyła swej kuzynce Elżbiecie. Piękny dwupoziomowy kościół, którego budowę zakończono w 1955 r. wznosi się na ruinach sakralnych konstrukcji z czasów krzyżowców i dawniejszej świątyni bizantyjskiej.

Fasadę kościoła zdobi przepiękna mozaika przedstawiająca Najświętszą Marię Pannę na osiołku eskortowaną przez anioły w drodze z Nazaretu na wzgórza Judei, gdzie położona jest wioska Ain Karem. Ściany niższej kaplicy pokryte są malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne, między innymi, posługę świątynną Zachariasza, ojca Jana Chrzciciela (Ewangelia Łukasza, roz.1, w.5) oraz spotkanie Najświętszej Marii Panny ze św. Elżbietą.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

29 zł Więcej...

Odbiornik Fuba ODE8600 DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8600 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

125 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...