reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ziemia Święta: Nazaret, Betlejem i Jerozolima

dodano: 2021-03-20 00:31
autor: Paweł Drozd [Janusz Sulisz] | źródło: podrozezantena.pl

Jerozolima Ziemia Święta to niezwykle trudny temat do opisania od strony podróżnika, bo zarówno historia, jak i liczba zabytków jest taka, że spokojnie można by napisać o tym grubą książkę. Tak więc zabierałem się do tego tekstu z dużym niepokojem, że mogę zawieść. Bo jak opisać Jerozolimę, Nazaret i Betlejem tak na skróty i byle jak? Do tego jeszcze w okresie pandemicznym, kiedy podróże w te miejsca na terenie Izraela są praktycznie niemożliwe lub mocno utrudnione. Opis tej trasy powstał na podstawie wycieczki z franciszkańskiego biura turystyczno-pielgrzymkowego „Patron Travel" w 2019 r.

Jerozolima


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na wyższym poziomie zobaczyć można obrazy scen historycznych, w których ważną rolę odegrała Najświętsza Maria Panna, takie jak, Sobór w Efezie, podczas którego ogłoszono ją Theotokos (Matką Bożą), czy bitwa pod Lepanto, w której dzięki wstawiennictwu Maryi Liga Święta zwyciężyła Imperium Osmańskie.

W drodze ze wzgórza, po drugiej stronie wioski, natknąć się można na kolejną franciszkańską świątynię, Kościół Św. Jana Chrzciciela. Wewnątrz kościoła znajduje się grota, która przez tradycje uznawana jest za miejsce narodzin św. Jana. Na ścianach dziedzińca świątyni, stanowiącego niemal lustrzany obraz otoczenia Kościoła Nawiedzenia, zobaczyć można wyryte w 24 językach słowa pieśni dziękczynnej Benedictus.

Jerycho
Jerycho uważane jest za jedno z najstarszych z nieprzerwanie zamieszkałych miast na świecie oraz miasto z najstarszym znanym murem ochronnym na świecie. Jerycho jest położone około 270 m p.p.m. i jest jedną z najniżej położonych miejscowości na świecie. Jerycho jest opisane w Biblii hebrajskiej jako „miasto palm”.

Ewangelie Nowego Testamentu stwierdzają, że Jezus przeszedł przez Jerycho, gdzie uzdrawiał niewidomych żebraków (Mt 20:29) i zainspirował miejscowego głównego poborcę podatków imieniem Zacheusz, aby żałował za swoje nieuczciwe praktyki. Droga między Jerozolimą a Jerycho jest tłem dla przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Istnieje kilka chrześcijańskich miejsc pielgrzymkowych w Jerychu i jego okolicach:
  • Góra Kuszenia, zwieńczona grecko-prawosławnym Klasztorem Kuszenia z panoramicznym widokiem na region. Do klasztoru podjeżdża kolejka linowa
  • Źródło Elizeusza, jako źródło Ein es-Sultan znane jest Żydom i chrześcijanom
  • Jawor Zacheusza (dwa takie drzewa są czczone w różnych miejscach jako spokrewnione z oryginalnym drzewem wspomnianym w Ewangeliach)
  • pobliskie tradycyjne miejsce chrztu Jezusa w Qasr el-Yahud / Al-Maghtas nad rzeką Jordan
  • Klasztor Św. Gerasimosa znany jako Deir Hajla; w dolinie Jordanu niedaleko Jerycha
  • Klasztor Św. Jerzego w Wadi Qelt powyżej Jerycha.
Góra Kuszenia

Krótki postój nad Morzem Martwym - Qumran
W Kumran (Qumran) są ruiny starożytnej osady położonej w odległości 1 km na północny zachód od brzegu Morza Martwego. Kumran najbardziej jest znane jako osada najbliższa jaskiniom Qumran, gdzie ukryto tzw. zwoje znad Morza Martwego. Te jaskinie odkryto w stromych pustynnych klifach i poniżej, na marglowym tarasie. Główne wykopaliska w Qumran zostały przeprowadzone przez dominikanina Rolanda de Vaux w latach pięćdziesiątych XX w. Jednym ze współpracowników był Polak Józef Milik - odkryto wtedy 900 rękopisów - badania archeologiczne nadal trwają.
 
Kąpiel w Morzu Martwym

Jerozolima
Na koniec esencja Ziemi Świętej, czyli Jerozolima.
To największe miasto Izraela - liczy ponad 900 tys. mieszkańców: 61% Żydów, 36% muzułmanów i tylko 2% chrześcijan). To także jedno z najstarszych miast na świecie. Jest uważane za święte dla trzech głównych religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy twierdzą, że ich stolicą jest Jerozolima, ponieważ Izrael utrzymuje tam swoje główne instytucje rządowe, a Palestyna przewiduje ją jako swoją siedzibę władzy. Stolicą Izraela jest Tel Awiw odległy od Jerozolimy o 60 km. Większość ambasad jest w Tel Awiwie.

W całej swojej długiej historii Jerozolima była co najmniej dwukrotnie niszczona, 23 razy oblegana, 44 razy zdobywana i odbita oraz 52 razy atakowana. To zbyt długa historia, aby ją tu opisywać.
 
 Jerozolima

Według Biblii, Król Dawid panował przez 40 lat, a jego następcą został jego syn Salomon, który zbudował Świątynię Jerozolimską na górze Moria. Świątynia Salomona (później znana jako Pierwsza Świątynia) odegrała kluczową rolę w religii żydowskiej jako składnica Arki Przymierza. Pierwsza Świątynia została zniszczona przez wojska babilońskiego króla Nabuchodonozora II w 587 lub 586 r. p.n.e. Po zburzeniu Pierwszej Świątyni i powrocie Żydów z niewoli babilońskiej (536 r. p.n.e.) wzniesiono Drugą Świątynię (520 - 515 r. p.n.e.), o wiele skromniejszą, później kilkakrotnie przebudowywaną. W świątyni tej nie było już Arki Przymierza, jednak było tam Sancta sanctorum. 4 sierpnia 70 r. po nieudanym powstaniu Żydów Rzymianie zburzyli tzw. Trzecią Świątynię.
 
Jerozolima - widać liczne anteny satelitarne
Mury Jerozolimy z zewnątrz

Jedyną pozostałością Świątyni są resztki muru oporowego, powstrzymującego okalające ją mury przed zawaleniem – tzw. Mur Zachodni, który jest znany jako Ściana Płaczu. Od XVI w. jest ona świętym miejscem judaizmu.
 
Mur zachodni, czyli tzw. Ściana Płaczu

W 1538 r. za Sulejmana Wspaniałego po raz ostatni odbudowano mury miejskie wokół Jerozolimy. I aktualnie to te mury określają Stare Miasto Jerozolimy, które tradycyjnie dzieli się na 4 części – znane od początku XIX wieku jako dzielnica ormiańska, chrześcijańska, żydowska i muzułmańska. W 1981 r. Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas zwiedzania Starego Miasta w Jerozolimie obowiązkowo należy odwiedzić kościół Św. Anny, Konwent Ecce Homo, Droga Krzyżowa (Via Dolorosa) i Bazylikę Grobu Bożego. Poza tym wspomniana Ściana Płaczu i tunel wzdłuż Muru Zachodniego, Kopuła na Skale i meczet Al-Aqsa należą do najważniejszych miejsc Świętego Miasta, Jerozolimy.
 
Mury Jerozolimy
Cmentarz w okolicach Jerozolimy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...