reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ziemia Święta: Nazaret, Betlejem i Jerozolima

dodano: 2021-03-20 00:31
autor: Paweł Drozd [Janusz Sulisz] | źródło: podrozezantena.pl

Jerozolima Ziemia Święta to niezwykle trudny temat do opisania od strony podróżnika, bo zarówno historia, jak i liczba zabytków jest taka, że spokojnie można by napisać o tym grubą książkę. Tak więc zabierałem się do tego tekstu z dużym niepokojem, że mogę zawieść. Bo jak opisać Jerozolimę, Nazaret i Betlejem tak na skróty i byle jak? Do tego jeszcze w okresie pandemicznym, kiedy podróże w te miejsca na terenie Izraela są praktycznie niemożliwe lub mocno utrudnione. Opis tej trasy powstał na podstawie wycieczki z franciszkańskiego biura turystyczno-pielgrzymkowego „Patron Travel" w 2019 r.

Jerozolima


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Bazylika Grobu Świętego jest najbardziej znanym kościołem w chrześcijańskiej dzielnicy na Starym Mieście w Jerozolimie.
Zgodnie z tradycją to 2 najświętsze miejsca dla chrześcijaństwa: miejsce, gdzie Jezus został ukrzyżowany, w miejscu znanym jako Kalwaria lub Golgota i pustego grobu Jezusa, gdzie wg chrześcijan został pochowany i zmartwychwstał. Grobowiec jest otoczony XIX-wieczną świątynią zwaną Aedicula. W tym miejscu obowiązuje specyficzne status quo, porozumienie między wspólnotami religijnymi z 1757 r.
 
Edykuła i Grób Jezusa - Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

W bazylice są 4 ostatnie stacje Drogi Krzyżowej z Via Dolorosa, reprezentujących ostatnie epizody Męki Jezusa. Kościół był głównym celem pielgrzymek chrześcijańskich od czasu jego powstania w IV w., jako tradycyjne miejsce zmartwychwstania Chrystusa, stąd jego oryginalna grecka nazwa, Kościół Anastasis („Zmartwychwstanie”).
 
Droga Krzyżowa i pielgrzymi
Droga Krzyżowa - Via Dolorosa
Droga Krzyżowa

Obecnie szerszy kompleks wokół Bazyliki Grobu Świętego służy również jako siedziba patriarchy grecko-prawosławnego Jerozolimy, podczas gdy kontrola nad samym kościołem jest dzielona, symultanicznie, przez kilka wyznań chrześcijańskich w skomplikowanych układach zasadniczo niezmienionych dla ponad 160 lat. Główne wyznania dzielą własność nad częściami bazyliki na greckokatolicką, katolicką i ormiańską, a także w mniejszym stopniu koptyjską, syryjską prawosławną i etiopską prawosławną.
 
Bazylika Grobu Świętego

Niestety 25 marca 2020 r. izraelscy urzędnicy ds. zdrowia nakazali zamknięcie bazyliki dla publiczności z powodu pandemii Covid-19. Według posiadacza kluczy do bazyliki było to pierwsze takie zamknięcie od 1349 r., podczas czarnej zarazy (dżuma). Bazylika została ponownie otwarta dla zwiedzających 2 miesiące później, 24 maja 2020 r.


Przejście na Górę Syjon (Opactwo Zaśnięcia, Wieczernik, Kościół św. Piotra In Galicantu)
Góra Syjon była miejscem ważnych wydarzeń opisanych w Ewangelii, włącznie z Ostatnią Wieczerzą, ustanowieniem sakramentu Eucharystii i zesłaniem Ducha Świętego. Odbyło się to w Sali na Górze, nazwanej Wieczernikiem. Na Górze Syjon mieści się także Opactwo Zaśnięcia, gdzie św. Maria zapadła w „wieczny sen”, oraz Grób Dawida. Kościół św. Piotra in Gallicantu wznosi się w miejscu, gdzie stał dom najwyższego kapłana, Kajfasza.
 
Miejsce ostatniej wieczerzy

Góra Oliwna: miejsce Wniebowstąpienia.
Góra Oliwna to grzbiet górski na wschód od Starego Miasta w Jerozolimie i przylegający do niego. Nazwa pochodzi od gajów oliwnych, które niegdyś pokrywały jej zbocza. Góra Oliwna służyła jako cmentarz żydowski od ponad 3000 lat i mieści około 150 tys. grobów.

Kilka kluczowych wydarzeń z życia Jezusa, o których opowiadają Ewangelie, miało miejsce właśnie na Górze Oliwnej, a w Dziejach Apostolskich jest ona opisana jako miejsce, z którego Jezus wstąpił do nieba. Ze względu na związek zarówno z Jezusem, jak i Maryją, od czasów starożytnych góra była miejscem kultu chrześcijańskiego, a dziś jest głównym miejscem pielgrzymek katolików, prawosławnych i protestantów.

U stóp Góry Oliwnej leży ogród Getsemani, gdzie Jezus spędził na modłach ostatnie godziny przed schwytaniem.


 
Na stokach Góry Oliwnej znajduje się kościół, nazwany „Dominus flevit” („Pan zapłakał”)

Źródło: patrontravel.pl  holyland-pilgrimage.org  holyland-pilgrimage.org

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

39 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...