reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 16°E?

dodano: 2021-09-06 14:39
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

Eutelsat 16A 16°East to wiodąca pozycja nadawcza w Europie Środkowej i Wschodniej, obejmująca również społeczności emigranckie w Europie Zachodniej. Dostarcza ponad 800 kanałów telewizyjnych w różnych wersjach językowych, by sprostać potrzebom odbiorców zróżnicowanych kulturowo. Do odbioru usług przystosowanych jest ponad 12 mln gospodarstw domowych w Europie Środkowej i ponad 0,5 mln na wyspach Oceanu Indyjskiego.

Eutelsat
Eutelsat 16A 16E


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Do wyboru są jeszcze m.in. serbskie kanały muzyczne K::CN 1, K::CN Music 2 i K::CN Svet+ 3 czy skoncentrowane wyłącznie na rumuński folk Etno TV i Favorit TV. Dla rządnych informacji są nadawane całodobowe kanały informacyjne wprost z Bałkanów. Ciekawie prezentuje się utworzony w 2011 roku Al Jazeera Balkans HD z siedzibą w Sarajewie. Mocną stroną kanału są obszerne relacje z najważniejszych wydarzeń w krajach bałkańskich i na całym świecie. Dlatego jest popularny wśród widzów w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii Północnej, Słowenii i Serbii.
 
Al Jazeera Balkans HD

Ponadto można odbierać albańskie Top News, RTSH 24 i Euronews Albania HD, rumuńskie Digi 24 i Realitatea Plus, słoweński Nova24TV nadający ze stolicy Lublana czy chorwacki HRT-TV4 HD.
 
Euronews Albania HD

Najbardziej zróżnicowaną tematycznie ofertę programową zapewnia kilku publicznych nadawców. Oferują programy z dziedziny kultury, edukacji, sportu i rozrywki, tym samym dbając o tożsamość narodową i kulturową, tożsamość etniczną mniejszości i różnorodność kulturową. Chorwacki HRT (Hrvatska radiotelevizija) realizuje otwarte pasma na kanałach HRT-TV1 HD, HRT-TV2 HD. Jest także w całości nieszyfrowany HRT Int. HD przeznaczony dla diaspory chorwackiej.
 
HRT-TV1 HD

Słoweński RTV Slovenija udostępnia okienka FTA na głównych kanałach SLO1 HD, SLO2 HD i SLO3 HD, przy czym ostatni ma charakter bardziej parlamentarno-informacyjnego. Albański RTSH (Radio Televizioni Shqiptar) dostarcza dużo własnych treści na kanałach RTSH Plus, RTSH 3, RTSH Shqip. Dla albańskiej diaspory rozwija oddzielny kanał RTSH Satelit HD.
 
RTSH Satelit HD

Rumuński TVR (Televiziunea Română) w niekodowanym przekazie satelitarnym ma TVR International oraz pięć stacji regionalnych: TVR Cluj, TVR Craiova, TVR Iași, TVR Timișoara, TVR Tîrgu Mureș. Alternatywą z Rumunii jest należący do prywatnej firmy Pro TV International. Czarnogórski RTCG (Radio Televizija Crne Gore) oferuje międzynarodowy kanał TVCG Sat HD z kompilacją wybranych treści krajowych stacji TVCG 1 i TVCG 2.
 
TVCG Sat HD

Kilku niezależnych nadawców prywatnych

Wiodąca firma medialna w Kosowie RTV21 (Radio Televizioni 21) promuje różnorodność, wielokulturowość, wolność słowa i wspólne życie etniczne, tworząc treści informacyjne, edukacyjne i rozrywkowe dla Kosowa, Macedonii Północnej, Albanii i Serbii. Z jej oferty bezpłatnie jest dostępna macedońska wersja TV21M HD. Z Kosowa można jeszcze odebrać ATV prywatnej firmy Media Invest, który ukazuje realia życia w swoim kraju. Stacja nadaje też lokalną rozrywkę w postaci seriali, filmów i muzyki.
 
ATV

Serbski Super Sat HD stawia na zagraniczne seriale, filmy i programy podróżnicze. Uzupełnieniem ramówki są gry interaktywne i szerzenie lokalnej sceny muzycznej. Arena HD to pierwszy austriacki kanał telewizyjny, powstający we współpracy ze Słowenią, mający na celu pogłębianie bliskich więzi między krajami. Nadaje wprost ze studia w Donaustadt, skupiając się na dokumentach, turystyce, zdrowiu, psychologii, polityce i gospodarce. Uzupełnieniem ramówki są seriale (np. klasyka – „Bonanza”), a także koncerty austriackiej muzyki ludowej, amerykańskiego bluesa czy rocka.
 
Super Sat HD
Arena HD

Jak wyszukać pozycję 16°E? Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E.
 1. Satelita Eutelsat 16A stacjonuje na 16° długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-zachodnim (bliżej południa niż zachodu). Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
 2. Kąt elewacji (góra-dół) będzie niemal identyczny, jak przy ustawieniu na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E.
 3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew), znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
 4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 16°E.
 5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki Europe A lub Europe B. Wybór w zależności od tego, która wiązka jest mocniejsza w naszej lokalizacji (patrz mapki zasięgu).
 6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 13.
 7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
 8. Przykładem do wyszukania Eutelsat 16A może być multipleks pakietu AntikSat z częstotliwości 11,055 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 4/5; DVB-S/QPSK) lub multipleks Orange Slovensko z 12,606 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.
 9. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy o 3° w kierunku wschodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać kilka mniejszych przesunięć, średnio co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na wschód.
 10. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
 11. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/ewentualnie elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
 12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
 13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

W takim przypadku należy przejść wszystkie etapy, pomijając pkt 3 i pkt 4.

UWAGA! Bardzo istotne są punkty 5-10, ponieważ Eutelsat 16A emituje wiele słabszych multipleksów, a dodatkowo znajduje się w bliskim sąsiedztwie mocniejszych satelitów Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E, przez co sygnał z pozycji 16°E może być bardziej tłumiony na mniejszej antenie (80 cm i mniej).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...