reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Presja na kanały tematyczne we Francji

dodano: 2021-09-07 18:15
autor: RO | źródło: lesechos.fr

Pay TV płatna telewizja pilot 360px.jpg Projekt dekretu kabel-satelita" niepokoi francuskie kanały tematyczne, które są już bardzo dotknięte konkurencją ze strony platform streamingowych. Projekt dekretu przewiduje zwiększone finansowanie na produkcję francuską i europejską - stawkę 16%, podczas gdy w większości przypadków wynosi ona 12%.

lesechos.fr
Francuskie kanały tematyczne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ustawa określająca obowiązki kanałów nadawanych drogą satelitarną i kablową zostanie sfinalizowana do końca roku. Dekret zakończy tzw. trylogię regulacyjną, obok opublikowanego w czerwcu dekretu dotyczącego platform (takich jak Netflix) oraz dekretu TNT dla kanałów naziemnych (TF1, M6, France 2, Canal+).

Stowarzyszenie płatnych nadawców ACCeS podało, że od 2010 roku zamknięto 35 płatnych kanałów tematycznych. Sektor, posiadający ponad 1 mld euro obrotów i ponad 4 tys. miejsc pracy, znajduje się w trudnej sytuacji. Cierpi nie tylko z powodu kryzysu zdrowotnego, ale również przez silną konkurencją platform wideo na żądanie, takich jak Netflix i Amazon Prime Video.

Kolejna trudność to niższe dochody od operatorów telekomunikacyjnych, którzy mają większe problemy z rozliczaniem swoich pakietów płatnej telewizji, a teraz muszą finansować darmowe stacje telewizyjne. W zeszłym roku nadawcy utracili 7% przychodów z reklam i od 15 do 20% przychodów z dystrybucji.

Istotny jest również fakt, że kanały tematyczne z siedzibą za granicą również będą podlegały obowiązkowi inwestowania w produkcję francuską. Niektóre kanały grup NBC, Discovery czy nawet RTL9 inwestują w sumie od 15 do 20 mln euro rocznie w treści audiowizualne i kinowe.

ACCeS wymaga większej elastyczności, polegającej na niższych stawkach i uproszczeniach, takich jak dopasowywanie obowiązków do specyfiki kanałów. Wprawdzie jedna z próśb o zwolnienie mniejszych kanałów (mniej niż 5 mln euro przychodu) została wysłuchana, ale dotyczyć to będzie niewielkiej liczby usług.

Jednocześnie ACCeS zauważa, że nie zmieniło się prawo dotyczące limitów nadawania. Według stowarzyszenia, dla japońskiego kanału animowanego posiadanie 60% treści europejskich to... szaleństwo.

Źródło: lesechos.fr 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 599 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...