reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wikingowie” 3 w kanale Polsat Seriale

dodano: 2021-09-15 00:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: Cyfrowy Polsat

History „Wikingowie” W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 26 na 27 września br. o godz. 0:00 w kanale Polsat Seriale wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 3. sezonu irlandzko-kanadyjskiego serialu „Wikingowie” („Vikings”), wyprodukowanego przez Irish Film Board, MGM Television, Shaw Media, Take 5 Productions i World 2000 Entertainment. Występują Morgane Polański, Jessalyn Gilsig, Alyssa Sutherland, Katheryn Winnick, Clive Standen, Travis Fimmel, Gustaf Skarsgård, John Kavanagh, Gabriel Byrne, George Blagden, Donal Logue, Ivan Kaye i Thorbjorn Har. Wcześniejsze odcinki tego serialu mogą obecnie oglądać widzowie stacji TV4 i Polsat Seriale.

History „Wikingowie”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, przygotuj się raz jeszcze na najazd i bitwę w średniowiecznym królestwie, zdominowanym przez zemstę, żądzę i porywające podboje - w premierowym, trzecim sezonie „Wikingów” w kanale Polsat Seriale. Trzymająca w napięciu, saga rodzinna Ragnara Lothbroka, Rollo, Lagerthy i Bjorna trwa dalej, podczas gdy lojalność jest kwestionowana a więzy krwi wystawiane na próbę. Ragnar jest już królem, jednak pozostaje niespokojnym wędrowcem, prowadząc swoją drużynę norweskich wojowników ku kolejnym epickim przygodom - od wybrzeży Wessexu po mityczny Paryż. Ale niewyobrażalne zdrady i ukryte niebezpieczeństwa wystawią jego odwagę i siłę na próbę, jakiej nigdy dotąd nie doświadczył. A co jego bratu, Rollo przeznaczyli ich nordyccy bogowie? 

Trzeci sezon „Wikingów” otwiera sekwencja, w której Ragnar Lothbrok (w tej roli Travis Fimmel), już jako król, po śmierci Horika - ze szczytu kultowego klifu Preikestolen spogląda na zatokę. Wódz wikingów z Kattegat wyjawia swojemu pierworodnemu, że nigdy nie chciał władzy, a jedynie odkrywać i uprawiać ziemię. Jego najstarszy syn, Björn (Alexander Ludwig) jest już mężczyzną. Ale czy wystarczająco rozważnym, by zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny i przejąć przywództwo w zastępstwie ojca? Björn zakocha się ze wzajemnością w niewolnicy o imieniu Porunn (Gaia Weiss), która pragnie zostać równie sławną wojowniczką jako jego matka. Trzej młodsi synowie Ragnara - jeszcze dzieci - pozostają w domu pod opieką ich matki, Aslaug (Alyssa Sutherland) a jego obecnej żony.

Ragnar i jego była, pierwsza życiowa partnerka, Lagertha (Katheryn Winnick) na czele potężnej floty ponownie wypływają do Wessexu, ale tym razem zabierają ze sobą osadników. Lagertha, słynna wojowniczka z tarczą, jest teraz jarlą Ingstad. Gdy ona wyrusza na kolejną wyprawę, władzę nad jej ziemiami w Hedeby przejmuje Kalf (Ben Robson). Początkowo jako jej prawa ręka, z czasem ambicje tego młodego mężczyzny wzrastają. Pod jej niebecność zawiązuje się spisek, który może nie tylko pozbawić ją majątku, ale też życia. Floki (Gustaf Skarsgård) - genialny szkutnik, bez którego nie byłoby wypraw Ragnara na krańce świata znanego wikingom - uważa, że u boku Helgi (Maude Hirst) jest zbyt szczęśliwy. On też zdradzi najbliższego przyjaciela z powodu egoizmu, ale też wiedziony fanatycznym uwielbieniem dla prastarych wierzeń.

Ciągle pozostający w cieniu Ragnara - jego brat, Rollo (Clive Standen) pragnie być z dala od Siggy (Jessalyn Gilsig) i traktuje fatalnie jedyną życzliwą mu osobę. Ich drogi wkrótce ostatecznie rozdzielą się. Ona, choć sfrustrowana, że mogła być królową a jest służącą, nie zawaha się, by oddać życie za dzieci obecnego króla wikingów, gdy tajemniczy wędrowiec, Harbard (Kevin Durand) odwiedzi Kattegat. Natomiast bezwzględny król Ecbert (Linus Roache) tym razem gości wikingów i proponuje układ: aby otrzymać swoją ziemię, przybysze z Północy muszą zdobyć tron Mersji dla księżniczki Kwenthrith (Amy Bailey). Pomimo wątpliwości innych skandynawskich przywódców, Ragnar po raz kolejny staje do walki, ale tym razem jako sprzymierzeniec Wessexu. Natomiast Lagertha prowadzi kolonistów na ziemie podarowane przez Ecberta. 

Świadkiem tych dramatycznych wydarzeń jest Athelstan (George Blagden), anglosaski mnich z Northumbrii, który jako niewolnik trafił przed laty do Skandynawii. Gdy potem powrócił w rodzinne strony, omal nie zginął na krzyżu. Teraz jest rozdarty między bogami wikingów a Bogiem chrześcijańskim. Staje się najbliższym przyjacielem i doradcą zarówno króla Ragnara, jak i króla Ecberta. Ziemską miłością ten niezwykły człowiek obdarzy księżniczkę Judith (Jennie Jacques) z Northumbrii, córkę króla Ælle (Ivan Kaye), poślubioną Aethelwulfowi (Moe Dunford) z Wessexu, synowi króla Ecberta; jego następcy. Gdy Athelstan dozna objawienia, co jest prawdziwym sensem jego życia, jego przeznaczenie wypełni się.

„Wikingowie” to serial, którego bohaterowie to postacie prawdziwe lub zainspirowane legendą, a przedstawione wydarzenia są zaczerpnięte z dziejów średniowiecznej Europy. Ale pojawiają się też w nim ludzie, którzy nigdy nie mogliby się spotkać w tamtych czasach. Historia przedstawiona w tym dziele została bowiem zmieniona, skondensowana dla dramatycznego efektu. To dotyczy zarówno ataku na Opactwo Linisfarne w 793 roku, przedstawionego w pierwszym sezonie tego serialu, jak i późniejszych inwazji na angielskie królestwa, które nasiliły się w drugim sezonie, aż do oblężenia Paryża, które miało miejsce w 845 roku, a w tym serialu zostanie przedstawione w zapowiadanym, trzecim sezonie „Wikingów”. Wraz z tymi dramatycznymi wydarzeniami na ziemi francuskiej do głównej obsady tego serialu dołączą: Lothaire Bluteau jako cesarz Karol z Zachodniej Francji i Morgane Polanski jako jego córka, księżniczka Gisla. 

Trzeci sezon „Wikingów” to kolejne dziesięć odcinków, których pomysłodawcą, scenarzystką i jednym z producentów wykonawczych był Michael Hirst. Ta kanadyjsko-irlandzka produkcja telewizyjna w 2020 roku otrzymała nagrodę Emmy, a wcześniej była 13 razy nominowana do tego wyróżnienia (więcej tutaj).

„Wikingowie” - sezon 3., opis postaci:

Ragnar Lothbrok (w tej roli Travis Fimmel) - jest niespokojnym wojownikiem i człowiekiem rodzinnym, który pragnie odnaleźć i podbić nowe ziemie po drugiej stronie morza i zagarnąć tamtejsze bogactwa dla siebie. Teraz jest królem, z większą władzą niż kiedykolwiek wcześniej, a jego pragnienie odkrywania nowych królestw pozostaje niezaspokojone. Ragnar czuje głębokie pokrewieństwo z nordyckim bogiem Odynem. To potężne bóstwo jest bogiem wojowników poległych w bitwie i jest również bogiem ciekawości. Po raz pierwszy Lothbrok poczuje, że jest śmiertelny i jako trup zdobędzie mityczny Paryż.

Lagertha (Katheryn Winnick) - jest pierwszą żoną Ragnara Lothbroka. Jest jarlą, silną tarczowniczką i siłą, z którą należy się liczyć. Walczy, broniąc się tarczą, u boku mężczyzn. Jest niezależna i ma silną wolę, zarówno jeśli chodzi o ochronę swojej rodziny, jak i towarzyszenie Ragnarowi w jego niebezpiecznych i śmiałych najazdach. Ale to związek z młodszym od niej i pozornie niedoświadczonym w sztuce wojny, Kalfem okaże się dla niej śmiertelnie groźny.   

Rollo (Clive Standen) - brat Ragnara, jest impulsywny, dziki, beztroski i kompulsywny. Rollo jest zaciekłym wojownikiem, którego często przyćmiewa jego brat. Relacja między Rollo i Ragnarem jest intensywna i zawsze nieprzewidywalna. Ragnar nigdy nie może być pewien lojalności swojego brata, ale zawsze jest niezmiernie wdzięczny, gdy ją otrzymuje, gdyż Rollo jest potężnym wojownikiem. Inni też dostrzegą jego potencjał i złożą Rollo kuszącą propozycję. Wieszcz przepowie mu, że Niedźwiedz zatańczy na plaży.

Bjorn Lothbrok (Alexander Ludwig) - jest synem Ragnara i Lagerthy oraz najstarszym z kilku synów wodza wikingów. Inteligentny i zdeterminowany, Bjorn kocha i podziwia swojego ojca ponad wszystkich ludzi. Idąc jego ślady, ten młody mężczyzna pragnie sprawdzić się zarówno jako wojownik, jak i odkrywca. Po brutalnej bitwie, w której nie odniósł ani jednej rany, czy też jednego zadrapania, zyska słynny przydomek „Bjorn Żelaznoboki”.

Athelstan (George Blagden) - niegdyś pobożny mnich prowadzący spokojne i skromne życie, Athelstan został oszczędzony przez Ragnara po tym, jak jego klasztor został splądrowany przez wikingów. Ragnar początkowo wziął Athelstana do niewoli, ale nawet jako niewolnika traktował go dobrze. Zaprzyjaźnił się z nim. Żyjąc wśród wikingów, Athelstan odkrywa, że ich kultura jest szokująco odmienna od religii chrześcijańskiej, od ich stosunku do bogów, do seksu i do poświęcenia, ale też jest nią coraz bardziej zafascynowany. Athelstan musi na nowo odkryć, jakie jest jego powołanie. 

Floki (Gustaf Skarsgård) - jest genialnym konstruktorem statków. Projektuje i buduje prototyp nowej generacji okrętów wikingów, które mogą pływać po otwartym oceanie, ale także w górę najpłytszych rzek. Bez niego Ragnar nigdy nie byłby w stanie spełnić swoich marzeń o odkrywaniu nowych lądów i nowych cywilizacji. Bliski i lojalny przyjaciel Ragnara Floki jest zabawnym, ale niebezpiecznym błaznem. Zwłaszcza, gdy jest zazdrosny. 

Ecbert (Linus Roache) - jest władcą Wessex, największego z pięciu królestw w Anglii z wielkimi planami, aby uczynić go jeszcze większym. W przeciwieństwie do króla Aelle z Northumbrii, Ecbert jest wytrawnym wizjonerem, dobrze zorientowanym w życiu dworskim. Ecbert zawsze przewidywał, że kiedyś będzie musiał zmierzyć się z wikingami i jest przygotowany na strategię, jak można z nimi zawrzeć sojusz, który tylko jemu zapewni korzyści. Tylko ktoś tak przbiegły jak on, potrafi wykorzystać najeźdźców, by pozbyć się własnej opozycji i przejąć kontrolę nad sąsiednim królestwem. 

Aslaug (Alyssa Sutherland) - jest mądrą i piękną córką słynnego pogromcy smoków Sigurda i panny tarczy Brunhildy. Ta wyniosła, z pozoru zimna jak głaz, kobieta złożyła Ragnarowi obiecnicę, że da mu synów, których przepowiedziała mu starożytna Widząca - i tak też się stało. Wierności nie obiecywała?   

Siggy (Jessalyn Gilsig) - sprytna i piękna wdowa po jarlu Haraldsonie. Po tym jak jej mąż został pokonany i zabity przez Ragnara, została zatrudniona przez Lagerthę i służy rodzinie króla wikingów, opiekując się synami Aslaug. Aktualnie jest związana z Rollo, ale oboje wiedzą, że to związek bez przyszłości. Siggy straciła męża, wszystkie swoje dzieci i władzę w Kattegat, ale nie straciła pragnienia władzy i nadzwyczajnej odwagi.

Kalf (Ben Robson) - młody, przystojny Skandynaw, który mieszka w Hedeby i stał się niezbędny dla miejscowego władcy, jarla Ingstad - inaczej zwanego Lagerthą. Lubi swoją panią, daje jej do zrozumienia, że będzie dbał o jej sprawy, gdy jej nie będzie. Możliwe jednak, że jej zaufanie jest źle ulokowane, a Kalf jest bardziej ambitny i wyrachowany, niż się wszystkim wokół wydaje.

Karol (Lothaire Bluteau) - wielki władca rozległych ziem dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, cesarz Karol Wielki, po swojej śmierci pozostawił władzę swoim trzem wnukom. Podzielili oni imperium na trzy części, a Karol zajął część zachodnią, z centrum w starożytnym rzymskim mieście, Paryżu. Karol jest skomplikowanym, niespokojnym człowiekiem, który staje teraz przed największym wyzwaniem swojego życia: pojawieniem się ogromnej floty wikingów, płynącej w górę Sekwany, by zaatakować jego miasto. Tylko pokonując tę wielką pogańską armię, Karol może sprostać swojemu dziedzictwu i przezwyciężyć najgłębsze lęki.

Harbard (Kevin Durand) - wędrowiec, który niespodziewanie pojawia się w Kattagat, gdy Ragnar i większość mężczyzn z miasta wypływa na kolejny rajd po Anglii. Harbard będzie miał głęboki wpływ na trzy z głównych bohaterek - Siggy, Helgę i królową Aslaug, z których wszystkie miały ten sam sen, zapowiadający jego przybycie. Harbard okazuje się mieć moc uzdrawiania, a kobiety zastanawiają się, czy rzeczywiście jest on bogiem w przebraniu. Z pewnością jego wizyta w mieście będzie miała ogromne i katastrofalne skutki.

Porunn (Gaia Weiss) - niewolnica zamieniona w dziewicę z tarczą, Porunn wpadła Bjornowi w oko, gdy ten wrócił do Kattegat jako młody człowiek. Otrzymuje wolność od Aslaug i postanawia wzorować się na matce Bjorna, słynnej pannie z tarczą, Lagerthie. Porunn nie da się ujarzmić żadnemu mężczyźnie i Bjorn musi się z tym pogodzić, zanim ona zaakceptuje jego miłość. Nordyccy bogowie spełnią jej największe marzenie - udział w prawdziwej bitwie, by wkrótce potem z niej okrutnie zadrwić. 

Gisla (Morgane Polański)  - córka cesarza Karola, piękna, młoda kobieta o wielkiej odwadze i zdecydowaniu. Odmawia opuszczenia Paryża w potrzebie i głęboko, osobiście interesuje się przetrwaniem i morale jego mieszkańców. To ona przekonuje obrońców do przyjęcia Oriflamme, świętego sztandaru St. Denis, jako ich duchowego i narodowego godła. Jednak nadal jest kobietą i dlatego pozostaje na łasce potężnych i wyrachowanych mężczyzn, którzy ją otaczają.

Kwenthrith (Amy Bailey) - pani Mercji, Kwenthrith jest kobietą, która pragnie władzy i zrobi wszystko, aby zapewnić sobie miejsce jako królowa tej części Wyspy. Do walki przeciwko swojemu bratu i wujowi wyruszy z Ragnarem i jego ludźmi jako armią najemników. Ona też ma z mężczyznami rachunki do wyrównania – jeszcze z dzieciństwa i nie zawaha się przez żadną zbrodnią, by się od nich uwolnić. 

Aelle (Ivan Kaye) - jjest saskim królem Northumbrii, jednego z pięciu głównych królestw angielskich. Nie podziela fascynacji Ecberta wikingami, a zwłaszcza ich mitycznym wodzem, bo miał pecha jako pierwszy władca tej wyspy stanąć im na drodze, i to on najokrutniej pozna ich zemstę.
 
Aethelwulf (Moe Dunford) - następca króla Ecberta nie rozumie zainteresowaia ojca Ragnarem i pogańskimi Ludźmi Północy, ale jako wierny syn zrobi wszystko, o co poprosi go ojciec. Ecbert przygotowuje go, by został królem i kontynuował swój ród.

Judith (Jennie Jacques) - jest córką króla Aelle i żoną syna króla Ecberta, Aethelwulfa. Ale zakochuje się w Athelstanie i to nieprawdopodobne pożądanie może doprowadzić do jej upadku. Jednak najbardziej zaskoczy ją propozycja nie do odrzucenia, którą otrzyma od swojego teścia.  

Wieszcz (John Kavanagh) - starożytny jasnowidz jest jedną z najważniejszych postaci w życiu wikingów, ponieważ wikingowie wierzą w przeznaczenie, a jasnowidzowie potrafią czytać runy i często tłumaczą życzenia bogów. 

Nordyccy bogowie - tylko od czasu do czasu widziani, bogowie są zawsze obecni w krajobrazie i w życiu wszystkich mężczyzn, kobiet i dzieci wikingów.

Amy Bailey jako księżniczka Kwenthrith - urodzona w Teksasie, Amy była zawodową baletnicą w Wielkiej Brytanii i za granicą przez wiele lat, pracując z Houston Ballet, Joffrey Ballet w Nowym Jorku i London Ballet Theatre w Anglii. W 2004 roku przeszła na akrobatykę, trenując pod okiem trenerów z Cirque du Soleil, a następnie odbywając tournee do ponad 50 krajów. Amy rozpoczęła swoją karierę aktorską w teatrze muzycznym w 2007 roku, kiedy to została obsadzona w roli dublerki Ulli w przedstawieniu Mela Brooksa - „Producenci”. Poszły za tym pochlebne recenzje za główne role - od Sary Brown w „Guys & Dolls”, do Lindy Christie w Woody’ego Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Znamy ją z roli Kwenthrith w serialu „Wikingowie”, ale ponadto wystąpiła w telewizji jako Clementine w „Dominion”. Amy jest aktywnie zaangażowana w scenę improwizacji komediowej, szkoliła się w słynnym Groundlings Theater w Los Angeles i regularnie występuje na Edinburgh Fringe Festival. Obecnie wraz z partnerką, Katherine Ryan, pisze sitcom dla BBC3.

Lothaire Bluteau jako cesarz Karol - jest powszechnie znany z roli ambasadora Marillac w wielokrotnie nagradzanym nagrodą Emmy serialu „The Tudors”, kronice burzliwych ostatnich lat panowania Henryka VIII jako króla. Lothaire wystąpił też z powodzeniem u boku Ethana Hawke'a i Emmy Watson w filmie fabularnym „Regression” w reżyserii Alejandro Amenabara. Ostatnio zagrał w „Gravy”, mrocznej komedii o kanibalizmie, w której zagrał kucharza, oraz w nagradzanym horrorze na poważnie - „Rouge Sang”. Inne jego znaczące role w telewizji to udział w serialach: „Law & Order: Special Victims Unit”, „24” i „Oz”. W 1983 roku, po intensywnej pracy w teatrze, gdzie występował w Kanadzie, Anglii i Stanach Zjednoczonych Ameryki, Bluteau przeniósł się do kina. Od tamtej pory zagrał w wielu produkcjach fabularnych, m.in. w: „Jezusie z Montrealu”, „Confessional” (z Kristin Scott Thomas), „Bent” (u boku Clive'a Owena) oraz „I Shot Andy Warhol” z Lily Taylor. Bluteau występuje zarówno po francusku, jak i po angielsku, a jego bohaterowie to: od męskiej prostytutki („Being at Home with Claude”), osoby niepełnosprawnej („Les Fous De Bassan”), po nieuczciwego dżokeja („Dead Heat”) do jezuickiego misjonarza („Black Robe”).

Kevin Durand jako Harbard - urodzony w Kanadzie, aktor Kevin Durand został wybrany przez reżysera, Guillermo del Toro do jednej z głównych ról w serialu FX „The Strain”, w którym ponownie połączył siły z producentem wykonawczym i scenarzystą „Zagubionych”, Carltonem Cuse. Durand w 2009 roku był nominowany do nagrody „Saturna” za rolę Martina Keamy'ego w serialu „Zagubieni”, a w 2012 roku otrzymał nominację do „Genie Award” za rolę w filmie „Obywatel Gangster”. Tego aktora można też było oglądać w thrillerze „Dark Was the Night”, który miał swoją premierę na festiwalu filmowym „ScreamFest 2014”. Można go również zobaczyć w thrillerze„ Atoma Egoyana The Captive”, gdzie zabrał u boku Ryana Reynoldsa, a który to dramat miał premierę i był w konkursie na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2014 roku. Durand otrzymał także pochlebne recenzje za występ w filmie Atoma Egoyana „Diabelska przełęcz” („Devil's Knot”) u boku Colina Firtha i Reese Witherspoon. Krytyk filmowy, Jason Gorber uznał jego występ: „wyróżniającym się elementem filmu, ta większa niż życie postać jest grana przez Duranda niemal perfekcyjnie”. Durand jest najbardziej znany z ról w takich filmach, jak: „Fruitvale Station”, za którą zdobył zarówno „Główną nagrodę jury”, jak i „Nagrodę publiczności” na „Festiwalu Filmowym Sundance 2013”, czy też Davida Cronenberga „Cosmopolis” z Robertem Pattinsonem, „Resident Evil: Retrybucja” oraz „Real Steel” dla wytwórni Dreamworks u boku Hugh Jackmana, „Robin Hood”, jako Mały John z Russellem Crowe w roli tytułowej, „3:10 do Yumy” raz jeszcze z Russellem Crowe, ale też z Christianem Bale'em, „X-Men Origins: Wolverine” ponownie u boku Hugh Jackmana, „Smokin' Aces” z Chrisem Pine'm oraz „Wild Hogs” z Johnem Travoltą, Timem Allenem i Martinem Lawrence'em. 

Ben Robson jako Kalf - dla tego, urodzonego w Newcastle Upon Tyne (północna Anglia), aktora udział w trzecim sezonie serialu „Wikingowie” okazał się przepustką do międzynarodowej kariery. Młody, przystojny i czarujący Ben Robson zagrał znaczącą, i kluczową w jednym z wątków, postać Kalfa - zaufanego pomocnika Lagerthy (granej przez Katheryn Winnick). W 2012 roku Robson otrzymał swoją pierwszą główną rolę jako Lucian, u boku zdobywcy Oscara Jona Voigta, w filmie „Dracula: The Dark Prince”, w reżyserii Pearry'ego Reginalda Teo. Premiera filmu odbyła się w ramach „Le Marche De Film” w Cannes w marcu 2013 roku. Robson dorastał w Northumbrii, studiował w Newcastle i Buckinghamshire. W 2009 roku wybrał Los Angeles, gdzie przez dwa lata uczył się aktorstwa u Stelli Adler, po czym w 2011 roku wrócił do Wielkiej Brytanii. Kilka lat potem Robson na stałe zamieszkał w Los Angeles, a jego aktorski dorobek wzbogacił się o role: Cole’a w horrorze „Boy”, Ray’a Younga w thrillerze kryminalnym „A Violent Separation”, Luke’a McCabe’a w dramacie historycznym „Cesarz” oraz przede wszystkim Craiga Cody’ego w amerykańskiej wersji serialu „Królestwo zwierząt”.

Morgane Polański jako księżniczka Gisla - urodzona we Francji, aktorka jest córką reżysera Romana Polańskiego i jego żony, aktorki Emmanuelle Seigner. Karierę zaczynała od ról w filmach swojego ojca, takich jak „Pianista” (2002), „Oliver Twist” (2005) i „Autor widmo” (2010). Z powodzeniem wystąpiła też w dziełach filmowych innych twórców: „Graystone” w reżyserii Russella Englanda, Kulisy sławy”, którego reżyserką była Emmanuelle Bercot, „Unhallowed Ground” z 2015 roku oraz w nominowanym do Oscara, dramacie „Żona” (2017), którego reżyserem był Björn Runge, u boku takich osób jak Glenn Close, Jonathan Pryce, Max Irons, Christian Slater i Elizabeth McGovern. W teatrze Morgane Polanski grała m.in. w przedstawieniach: „Przebudzenie wiosny”, „Sen nocy letniej” i „Hedda Gabler”. Morgane Polanski aktorstwa uczyła się w Central School of Speech & Drama na Uniwersytecie Londyńskim.

„Wikingowie” - sezon 3., w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „Mercenary”
reżyseria: Ken Girotti
emisja: w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 26 na 27 września br. o 0:00

Trzeci sezon „Wikingów” otwiera sekwencja, w której floty Ragnara i Lagerthy ponownie wyruszają z Kattegat do Wessexu, ale tym razem zabierają ze sobą osadników. Ragnar mówi Björnowi, że nigdy nie chciał być królem, a jedynie odkrywać i uprawiać ziemię. Wódz wikingów zamierza wrócić do Wessexu, by odebrać ziemię obiecaną przez króla Ecberta. Floki uważa, że jest zbyt szczęśliwy w małżeństwie z Helgą. Podczas gdy Rollo chce być z dala od Siggy – ze wzajemnością. Þórunn pragnie być panną z tarczą, jak Lagertha, ku niezadowoleniu Björna, który przeczuwa, że nosi ona jego dziecko. Kiedy Lagertha ogłasza, że zamierza najechać z Ragnarem angielskie ziemie, Kalf, jej prawa ręka, oferuje, że zostanie i zaopiekuje się jej majątkiem w Hedeby. Wkrótce potem król Ecbert gości wikingów i proponuje układ: aby otrzymać swoją ziemię, Ludzie Północy muszą zdobyć tron Mersji dla księżniczki Kwenthrith. Pomimo wątpliwości niektórych innych przywódców, Ragnar prowadzi swoje siły do walki po raz kolejny, ale tym razem jako sprzymierzeniec Wessexu. Lagertha nie kwapi się, by przyłączyć się do tak niezwykłego sojuszu, więc król Ecbert proponuje jej poprowadzenie kolonistów na ziemie podarowane przez Wessex. Norwescy osadnicy zaczynają uprawiać rolę, podczas gdy ich wojownicy stoczą bezwzględną bitwę z armią wuja i brata księżniczki Kwenthrith.

Odcinek 2.: „The Wanderer”
reżyseria: Ken Girotti
emisja: w sobotę, 2 października br. o 23:00

Lagertha i Athelstan pomagają założyć osadę wikingów w Wessex. Natomiast Ragnar ze swoimi ludźmi zwycięża armię wuja i brata Kwenthrith, sam przy tym zostaje ranny w bitwie. Zaniepokojony o bezpieczeństwo Þórunn, Björn proponuje jej małżeństwo. W Kattegat tymczasem trzy kobiety - Helga, Siggy i Aslaug mają ten sam, dziwny sen o zakapturzonym nieznajomym, kroczącym we mgle, z jedną ręką zakrwawioną, a drugą trzymającą parujący śnieg. Niedługo potem tajemniczy wędrowiec, o imieniu Harbard, przybywa do Kattegat, a senne marzenia, czy raczej koszmary Aslaug, Siggy i Helgi zaczynają się spełniać. W Hedeby Kalf uzurpuje sobie prawo do bycia jarlem - z pomocą Einara, który otwarcie spiskuje przeciw włądzy Lagerthy. Jeden z najdzielniejszych wojowników Ragnara - Torstein, który został w walce poważnie ranny w rękę, zaczyna chorować na gangrenę i prosi Flokiego o amputację zranionej kończyny. Król Egbert wabi Lagerthę i oferuje jej naszyjnik. Księżniczka Judith wyznaje Athelstanowi podczas spowiedzi, że śniło jej się, iż z nim sypia. Całują się. 

Odcinek 3.: „Warrior's Fate”
reżyseria: Jeff Woolnough
emisja: w nocy z soboty na niedzielę, z 2 na 3 października br. o 0:00

Król Ecbert odwiedza rozwijającą się osadę wikingów podczas siewu pierwszych plonów i odrzuca krytykę ze strony swoich czołowych szlachciców. Połączone siły Wessexu i wikingów szarżują do bitwy z Mercją. W Kattegat Harbard przybywa do Wielkiej Sali, a jego tajemnicza aura fascynuje Aslaug i Helgę. Tylko Siggy pozostaje podejrzliwa wobec niego. Wkrótce potem w osadzie zaczynają dziać się dziwne i tragiczne rzeczy. Kobiety podejrzewają, że Harbard jest tego przyczyną. Natomiast w Anglii Floki ma za złe Ragnarowi, że walczy dla chrześcijan. Wikingowie zaczynają wspinać się na górę, by stoczyć bitwę z armią brata księżniczki Kwenthrith. Torstein zgłasza się na ochotnika do szturmu i ginie. Łucznicy Aethelwulfa wspierają wikingów i otaczają brata Kwenthrith, zabijając wielu jego żołnierzy. Þórunn zostaje ciężko ranna w walce. Ragnar dowiaduje się, że partnerka Bjorna jest w ciąży, i karci syna za to, że pozwolił jej walczyć. Natomiast król Ecbert pokazuje Lagerthcie swoją rzymską łaźnię i zaprasza gości do wspólnej kąpieli. Athelstan zastaje Ecberta i Lagerthę, uprawiających seks. W Kattegat rybak łapie w swoje sieci dwóch utopionych chłopców. Siggy odwiedza Wieszcza, aby pomówić o Harbardzie i proroczym śnie.

Odcinek 4.: „Scarred”
reżyseria: Jeff Woolnough
emisja: w niedzielę, 3 października br. o 23:00

Zjednoczone siły zwyciężyły, ale w obozie wikingów panuje rozgoryczenie. Zwłaszcza Floki jest zły na Ragnara z powodu jego sojuszu z Ecbertem i przyjaźni z Athelstanem. Nawet Aethelwulf próbuje zaprzyjaźnić się z Rollo i Flokim, ale Floki jest tylko jeszcze bardziej niezadowolony z tego, że walczy za chrześcijan. Tymczasem w Winchesterze Athelstan i Judith kochają się. Król Ecbert i Lagertha również uprawiają seks, ich związek nie ma jednak nic wspólnego z miłością - ona wie, że „on dba tylko o siebie”. W Kattegat Aslaug zdradza męża z Harbardem po tym, jak ten tajemniczy nieznajomy pokazuje jej, że potrafi złagodzić ból Ivara. Natomiast w Hedeby Kalf i Einar planują „powitanie” Lagerthy. Wkrótce do tej osady, na zaproszenie Kalfa, przybywają goście, z którymi Ragnar i jego żona już w przeszłości mieli poważne problemy. W Anglii księżniczka Kwenthrith również postanawia przemocą przejąć władzę.  

Odcinek 5.: „The Usurper”
reżyseria: Helen Shaver
emisja: w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 3 na 4 października br. o 0:00

Wikingowie wracają do Kattegat. Ragnar i jego ludzie są pogrążeni w smutku z powodu tragicznych wieści. Dwie kobiety, które czekały na powrót Torsteina, już nigdy go nie zobaczą, ani też ich dzieci. Mężczyźni, a zwłaszcza Rollo, są wstrząśnięci, gdy dowiadują się o Siggy i odkrywają okoliczości jej śmierci. Ragnar jest podejrzliwy - zastanawia go, dlaczego Aslaug nie pilnowała dzieci. Floki już otwarcie nienawidzi chrześcijan i Athelstana. Helga mówi mężowi o Harbardzie, co Floki interpretuje jako wizytę ich boga, Odyna. Aethelwulf wpada w gniew na wieść, że jego żona, Judith zaszła w ciążę z Athelstanem. Nie może zemścić się na mnichu, bo został on wysłany do wikińskiej osady. Tymczasem do Kattegat przybywa posłaniec, od którego Lagertha dowiaduje się, że jej majątek w Heteby został przejęty przez uzurpatora. Ragnar wywołuje wielkie poruszenie wśród swoich ludzi, gdy ogłasza kolejny najazd. W związku z tymi planami inwazji, Wieszcz ma dla Rollo intrygującą przepowiednię. Lagertha prosi Ragnara, by pomógł jej wygrać z Kalfem, ale jej były mąż ma inne plany - zaprasza nowego jarla Ingstad, by dołączył do jego najazdu na Paryż. Aethelwulf tymczasem prowadzi swoich żołnierzy do wikińskiej osady. 

Odcinek 6.: „Born Again”
reżyseria: Helen Shaver
emisja: w sobotę, 9 października br. o 23:00

Przygotowania do paryskiego najazdu nabierają tempa. Tymczasem Rollo zastanawia się nad przepowiednią Wieszcza o swoim przeznaczeniu. Ragnar zostaje poinformowany o masakrze dokonanej przez Aethelwulfa w osadzie w Wessexie i zabija posłańca - jedynego, ocalałego kolonistę. Athelstan otrzymuje znak od Boga i mówi swojemu przyjacielowi, Ragnarowi, że urodził się ponownie jako chrześcijanin. W Kattegat Þórunn rodzi dziewczynkę, której Bjorn nadaje imię Siggy. W Wessexie na świat przychodzi chłopiec i wkrótce potem jego matka, Judith za cudzołóstwo zostaje skazana na obcięcie uszu i nosa. Gdy w trakcie egzekucji tego koszmarnego wyroku Judith wyznaje, że ojcem dziecka jest Athelstan, król Ecbert przerywa kaźń i nadazuje, by niemowlę zostało ochrzczone jako Alfred. Tymczasem jarl Kalf prowadzi flotę do Kattegat, żeby dołączyć do najazdu na Paryż. Jeszcze bardziej zaskakują wszystkich osoby, które towarzyszą nowemu panu Heteby - to Erlendur, ocalały syn Horika, i jego żona, Torvi. Rollo ujawnia, że Athelstan nie nosi już swojej wikińskiej opaski na ramieniu. Floki otrzymuje znak, że „krew musi zostać przelana”. Przeznaczenie Athelstana wypełnia się, pogrążając Ragnara w wielkim smutku. 

Odcinek 7.: „Paris”
reżyseria: Kelly Makin
emisja: w nocy z soboty na niedzielę, z 9 na 10 października br. o 0:00

Flota Ragnara, wzmocniona przez jarla Sigurda, przybywa do Francji i przygotowuje się do bitwy. Pojawienie się wikingów wywołuje panikę wśród mieszkańców Paryża. Obrona stolicy spoczywa w rękach dowódcy cesarskich wojsk, hrabiego Odo, który jest przekonany, że miasto jest przygotowane na atak. Cesarz Karol zostaje poproszony przez hrabiego Odo o ewakuację z Paryża, ale po prywatnej konsultacji z córką Gislą, odmawia. Władca Francji nie jest z natury bohaterem, a mimo to ogłasza na dworze, że pozostanie w mieście, pomimo grożącemu mu, śmiertelnego niebezpieczeństwa. Ragnar też szokuje wszystkich swoich ludzi, gdy stawia Flokiego na czele ataku. Zarówno wikingowie, jak i Frankowie przygotowują się do oblężenia. Chrześcijanie, pod wodzą Gisli, modlą się o ochronę przed poganami. Tymczasem na angielskiej wyspie Kwenthrith morduje szlachtę z Wessexu i zrywa sojusz z królem Ecbertem. Ecbert wysyła do Mercji swojego syna, Aethelwulfa z misją „pojednawczą”. Kwenthrith uwodzi Aethelwulfa i wmawia mu, że jej syn, Magnus, został spłodzony przez Ragnara. Tymczasem wikingowie zakładają obóz w dole rzeki i planują atak na miasto.

Odcinek 8.: „To the Gates!”
reżyseria: Kelly Makin
emisja: w niedzielę, 10 października br. o 23:00

Armia wikingów wyrusza na Paryż i zamyka to miasto w pierścieniu oblężenia. Armia Franków przygotowuje obronę, nadzorowaną przez hrabiego Odo. Wikingowie są zdeterminowani, by zdobyć stolicę; nie cofną się przed niczym, co zapewni im sukces. Lagertha, Kalf i Erlendur prowadzą atak na miejską bramę, podczas gdy Floki, Ragnar, Bjorn i Rollo próbują sforsować mury z łodzi na rzece. Księżniczce Gisli udaje się przywrócić wiarę w wojska Franków poprzez ujawnienie Oriflamme, sztandaru ich patrona, Świętego Denisa. Ostatecznie obrona trzyma się, odpierając wikingów za pomocą oleju, ognia i strzał z kusz. Po kilku godzinach okrutnej bitwy Frankowie świętują swoje zwycięstwo, w obozie wikingów nastroje są minorowe. Wielu wojowników zginęło na murach lub zostało ciężko rannych - w tym ich wódz, Ragnar. Floki jest pogrążony w poczuciu winy, ponieważ zaufał dobrym wróżbom swoich bogów. Helga, zdegustowana jego egoizmem, podejmuje trudną decyzję. 

Odcinek 9.: „Breaking Point”
reżyseria: Ken Girotti
emisja: w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 10 na 11 października br. o 0:00

Wikingowie ruszają do drugiego szturmu na Paryż. Ragnar nakazuje atak, chociaż wojownicy jeszcze nie odzykali sił po pierwszym morderczym starciu. Prowadzeni przez Rollo, Lagerthę i Kalfa, forsują bramę i usiłują przedostać się przez most, ale po raz kolejny zostają odepchnięci. Siegfried zostaje pojmany i stracony na skutek nalegań Gisli. Chociaż Frankowie zdołali obronić miasto, w Paryżu rozprzestrzeniła się zaraza i mieszkańcy umierają. Hrabia Odo błaga władcę Franków, by pogodził się z ich wrogiem. Zdając sobie sprawę z rozpaczliwego stanu rzeczy, w jakim znajduje się jego miasto, cesarz Karol musi podjąć trudną decyzję. Rany Ragnara nie chcą się goić, przez co jest on coraz słabszy. Ale nie zamierza oddać przywództwa i potajemnie spotyka się z Frankami. Mimo że wysłannicy cesarza oferują wikingom złoto i srebro, Ragnar nie przyjmuje okupu. Wiedząc, że jego koniec jest bliski, prosi natomiast o chrzest i pochówek w Paryżu. Tymczasem Aslaug rządzi w Kattegat żelazną ręką i nie ma litości dla chrześcijańskiego misjonarza, Ansgara, który dotarł na Północ, by dowieść potęgi chrześcijańskiego boga. W Wessex tymczasem Judith otrzymuje od króla Ecberta propozycję nie do odrzucenia. 

Odcinek 10.: „The Dead”
reżyseria: Ken Girotti
emisja: w sobotę, 16 października br. o 23:00

Frankowie płacą złotem i srebrem za odstąpienie od kolejnego szturmu na stolicę swojego państwa,  ale wbrew umowie wikingowie nie zamierzają opuścić obozu pod miastem. Wielu ludzi Ragnara wciąż jest w szoku po jego chrzcie, a on obmyśla ostatnią szansę na zdobycie mitycznego Paryża. A kiedy ciężko ranny przywódca umiera, Bjorn przejmuje dowodzenie i spełnia sekretną wolę swojego ojca, która może zmienić bieg historii wikingów. Wojownicy umieszczają Ragnara w drewnianej trumnie i eskortują go do bram Paryża. Na czele orszaku pogrzebowego staje biskup. Trumna wikińskiego wodza zostaje wniesiona do wnętrza paryskiej katedry, aby zostać pobłogosławiona. Ale Ragnar nagle ożywa i bierze księżniczkę Gislę jako zakładniczkę a strażników zmusza do otwarcia bram, umożliwiając wikingom wdarcie się do miasta. Tak oto wypełniła się przepowiednia Wieszcza, że zdobędzie on to miasto jako trup. Po splądrowaniu Paryża większość wikingów odpływa do domu. Ale niewielka grupa, dowodzona przez Rollo, pozostaje w obozie poza miastem, aby utrzymać obecność na przyszłoroczny najazd. Cesarz Karol jest zdeterminowany, by zyskać jego przychylność - nawet kosztem swojej jedynej córki, księżniczki Gisli. Przeznaczenie Rollo zostaje rozpoznane.
 
Morgane Polański w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Morgane Polański w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Alyssa Sutherland w serialu „Wikingowie”, foto: Cyfrowy Polsat
Alyssa Sutherland w serialu „Wikingowie”, foto: Cyfrowy Polsat
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Travis Fimmel i Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Travis Fimmel i Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.


„Wikingowie” - sezon 3., emisja od nocy z niedzieli na poniedziałek, z 26 na 27 września 2021 roku o godz. 0:00 w kanale Polsat Seriale. Wcześniejsze odcinki tego serialu mogą obecnie oglądać widzowie stacji TV4 i Polsat Seriale.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

499 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 MAXX HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...